Tyttömme täytti eilen 7kk. Täysimetin 4kk:n ikään asti, jolloin soseet aloitettiin lääkärin suosituksesta. Tämän jälkeen olen soseiden ohella imettänyt niin päivällä, kuin yölläkin.
Nyt reilun kuukauden ajan, iltapuurosta huolimatta, tyttö nukahtaa rinnalle n. klo 00.30 josta siirrän pinnasänkyyn. Hän herää 02.00 aikoihin syömään. Odotan, että nukahtaa ja siirrän takaisin omaan sänkyyn. Ei mene kuitenkaan pitkää aikaa, kun taas herää ja itkee niin kauan, kunnes otan viereen rinnalle. Olen yrittänyt silittää sängyssään, mutta itku vain yltyy. Tämä rumba sitten jatkuu aamuun asti. Joskus olen kuitenkin niin väsynyt, että annan nukkua vieressä rintaa välillä vaihtaen aamuun asti.
Onko tämä kenties merkki siitä, että unikoulu pitäisi aloittaa ja jättää yösyötöt vai onko kyse tytöllä vain tavasta imeä öisin? Nälkä ei siis pitäisi olla, sillä iltapuuron, jonka syö n. klo 21.00, on aika iso annos. Tämän jälkeen vielä leikkii ja on myös rinnalla. Päivällä viihtyy hyvin lattialla. Nukkuu päivittäin yhdet 2h päikkärit.
Kaipailen siis neuvoja ja kokemuksia.
Yösyöttöjen lopetus?
3
201
Vastaukset
- yösyöttöjen
tarve on niin lapsikohtainen ja riippuu siitä miten paljon päivisin syö.Sanoisin että kyseessä eroahdistuskausi enkä itse kyllä siinä vaiheessa suunnittelisi vieroituksia.(paitsi tietenkin jos söisi ihan jatkuvasti yöllä)Vieressä nukkuminen kannattaa.
- r54gfdhg
Aika moni 7-9kk ikäisen lapsen äiti tuntuu täällä palstoilla miettivän samaa asiaa. Ja usein puhutaan tuohon ikäkauteen liittyvän eroahdistuksen. Meillä ratkaistiin asia kakkosen kanssa niin, että nukkui sitten vieressä. Yösyötöt lopetin 10kk iässä, kun ei enää vieressäkään malttanut nukkua vaan kokoajan piti olla tissi suussa. Hän ei siis syönyt tuttia, joten haki lohdun tissistä. Vieressä jatkoi nukkumista siltikin, tissin vain jätin pois.
- hgflhjg
Meillä ei syöty yöllä tuossa iässä mutta eroahdistus (miksi sitä täällä sanotaan) ja aikainen liikkeelle lähtö (nousi seisomaan ja otti askeleita tuettuna 7kk iässä) aiheutti yö valvomisia ja ei tosiaan nukahtanut kuin viereen ja heräsi alta 5min jos nousin pois. Totesin helpoimmaksi antaa nukkua sen 2kk vieressä, nukutin kyllä omaan sänkyyn mutta ensi heräämiseltä otin viereen, minkä tuota ajanjaksoa täällä kesti.
Jos olisin imettänyt yäaikaan niin en olisi sitä tuossa vaiheessa lopettanut. Olisin antanut nukahtaa tissille ja sitten tutti suuhun (toimi aikaisemmin kun imun tarpeen takia olisi tissil ollu koko yön), olisin antanut nukkua vieressä sitten yön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö27110082K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2165799Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1695316PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *824959Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot113221Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe42608- 2122499
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122319Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3722110- 241985