Tyttömme täytti eilen 7kk. Täysimetin 4kk:n ikään asti, jolloin soseet aloitettiin lääkärin suosituksesta. Tämän jälkeen olen soseiden ohella imettänyt niin päivällä, kuin yölläkin.
Nyt reilun kuukauden ajan, iltapuurosta huolimatta, tyttö nukahtaa rinnalle n. klo 00.30 josta siirrän pinnasänkyyn. Hän herää 02.00 aikoihin syömään. Odotan, että nukahtaa ja siirrän takaisin omaan sänkyyn. Ei mene kuitenkaan pitkää aikaa, kun taas herää ja itkee niin kauan, kunnes otan viereen rinnalle. Olen yrittänyt silittää sängyssään, mutta itku vain yltyy. Tämä rumba sitten jatkuu aamuun asti. Joskus olen kuitenkin niin väsynyt, että annan nukkua vieressä rintaa välillä vaihtaen aamuun asti.
Onko tämä kenties merkki siitä, että unikoulu pitäisi aloittaa ja jättää yösyötöt vai onko kyse tytöllä vain tavasta imeä öisin? Nälkä ei siis pitäisi olla, sillä iltapuuron, jonka syö n. klo 21.00, on aika iso annos. Tämän jälkeen vielä leikkii ja on myös rinnalla. Päivällä viihtyy hyvin lattialla. Nukkuu päivittäin yhdet 2h päikkärit.
Kaipailen siis neuvoja ja kokemuksia.
Yösyöttöjen lopetus?
3
209
Vastaukset
- yösyöttöjen
tarve on niin lapsikohtainen ja riippuu siitä miten paljon päivisin syö.Sanoisin että kyseessä eroahdistuskausi enkä itse kyllä siinä vaiheessa suunnittelisi vieroituksia.(paitsi tietenkin jos söisi ihan jatkuvasti yöllä)Vieressä nukkuminen kannattaa.
- r54gfdhg
Aika moni 7-9kk ikäisen lapsen äiti tuntuu täällä palstoilla miettivän samaa asiaa. Ja usein puhutaan tuohon ikäkauteen liittyvän eroahdistuksen. Meillä ratkaistiin asia kakkosen kanssa niin, että nukkui sitten vieressä. Yösyötöt lopetin 10kk iässä, kun ei enää vieressäkään malttanut nukkua vaan kokoajan piti olla tissi suussa. Hän ei siis syönyt tuttia, joten haki lohdun tissistä. Vieressä jatkoi nukkumista siltikin, tissin vain jätin pois.
- hgflhjg
Meillä ei syöty yöllä tuossa iässä mutta eroahdistus (miksi sitä täällä sanotaan) ja aikainen liikkeelle lähtö (nousi seisomaan ja otti askeleita tuettuna 7kk iässä) aiheutti yö valvomisia ja ei tosiaan nukahtanut kuin viereen ja heräsi alta 5min jos nousin pois. Totesin helpoimmaksi antaa nukkua sen 2kk vieressä, nukutin kyllä omaan sänkyyn mutta ensi heräämiseltä otin viereen, minkä tuota ajanjaksoa täällä kesti.
Jos olisin imettänyt yäaikaan niin en olisi sitä tuossa vaiheessa lopettanut. Olisin antanut nukahtaa tissille ja sitten tutti suuhun (toimi aikaisemmin kun imun tarpeen takia olisi tissil ollu koko yön), olisin antanut nukkua vieressä sitten yön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2085279SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun494057SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site343878Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813736SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673623Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers233582Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062400SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412356Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?322231Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan772157