Tyttömme täytti eilen 7kk. Täysimetin 4kk:n ikään asti, jolloin soseet aloitettiin lääkärin suosituksesta. Tämän jälkeen olen soseiden ohella imettänyt niin päivällä, kuin yölläkin.
Nyt reilun kuukauden ajan, iltapuurosta huolimatta, tyttö nukahtaa rinnalle n. klo 00.30 josta siirrän pinnasänkyyn. Hän herää 02.00 aikoihin syömään. Odotan, että nukahtaa ja siirrän takaisin omaan sänkyyn. Ei mene kuitenkaan pitkää aikaa, kun taas herää ja itkee niin kauan, kunnes otan viereen rinnalle. Olen yrittänyt silittää sängyssään, mutta itku vain yltyy. Tämä rumba sitten jatkuu aamuun asti. Joskus olen kuitenkin niin väsynyt, että annan nukkua vieressä rintaa välillä vaihtaen aamuun asti.
Onko tämä kenties merkki siitä, että unikoulu pitäisi aloittaa ja jättää yösyötöt vai onko kyse tytöllä vain tavasta imeä öisin? Nälkä ei siis pitäisi olla, sillä iltapuuron, jonka syö n. klo 21.00, on aika iso annos. Tämän jälkeen vielä leikkii ja on myös rinnalla. Päivällä viihtyy hyvin lattialla. Nukkuu päivittäin yhdet 2h päikkärit.
Kaipailen siis neuvoja ja kokemuksia.
Yösyöttöjen lopetus?
3
220
Vastaukset
- yösyöttöjen
tarve on niin lapsikohtainen ja riippuu siitä miten paljon päivisin syö.Sanoisin että kyseessä eroahdistuskausi enkä itse kyllä siinä vaiheessa suunnittelisi vieroituksia.(paitsi tietenkin jos söisi ihan jatkuvasti yöllä)Vieressä nukkuminen kannattaa.
- r54gfdhg
Aika moni 7-9kk ikäisen lapsen äiti tuntuu täällä palstoilla miettivän samaa asiaa. Ja usein puhutaan tuohon ikäkauteen liittyvän eroahdistuksen. Meillä ratkaistiin asia kakkosen kanssa niin, että nukkui sitten vieressä. Yösyötöt lopetin 10kk iässä, kun ei enää vieressäkään malttanut nukkua vaan kokoajan piti olla tissi suussa. Hän ei siis syönyt tuttia, joten haki lohdun tissistä. Vieressä jatkoi nukkumista siltikin, tissin vain jätin pois.
- hgflhjg
Meillä ei syöty yöllä tuossa iässä mutta eroahdistus (miksi sitä täällä sanotaan) ja aikainen liikkeelle lähtö (nousi seisomaan ja otti askeleita tuettuna 7kk iässä) aiheutti yö valvomisia ja ei tosiaan nukahtanut kuin viereen ja heräsi alta 5min jos nousin pois. Totesin helpoimmaksi antaa nukkua sen 2kk vieressä, nukutin kyllä omaan sänkyyn mutta ensi heräämiseltä otin viereen, minkä tuota ajanjaksoa täällä kesti.
Jos olisin imettänyt yäaikaan niin en olisi sitä tuossa vaiheessa lopettanut. Olisin antanut nukahtaa tissille ja sitten tutti suuhun (toimi aikaisemmin kun imun tarpeen takia olisi tissil ollu koko yön), olisin antanut nukkua vieressä sitten yön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874108Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760