Yösyöttöjen lopetus?

Unipätkiä

Tyttömme täytti eilen 7kk. Täysimetin 4kk:n ikään asti, jolloin soseet aloitettiin lääkärin suosituksesta. Tämän jälkeen olen soseiden ohella imettänyt niin päivällä, kuin yölläkin.
Nyt reilun kuukauden ajan, iltapuurosta huolimatta, tyttö nukahtaa rinnalle n. klo 00.30 josta siirrän pinnasänkyyn. Hän herää 02.00 aikoihin syömään. Odotan, että nukahtaa ja siirrän takaisin omaan sänkyyn. Ei mene kuitenkaan pitkää aikaa, kun taas herää ja itkee niin kauan, kunnes otan viereen rinnalle. Olen yrittänyt silittää sängyssään, mutta itku vain yltyy. Tämä rumba sitten jatkuu aamuun asti. Joskus olen kuitenkin niin väsynyt, että annan nukkua vieressä rintaa välillä vaihtaen aamuun asti.
Onko tämä kenties merkki siitä, että unikoulu pitäisi aloittaa ja jättää yösyötöt vai onko kyse tytöllä vain tavasta imeä öisin? Nälkä ei siis pitäisi olla, sillä iltapuuron, jonka syö n. klo 21.00, on aika iso annos. Tämän jälkeen vielä leikkii ja on myös rinnalla. Päivällä viihtyy hyvin lattialla. Nukkuu päivittäin yhdet 2h päikkärit.
Kaipailen siis neuvoja ja kokemuksia.

3

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yösyöttöjen

      tarve on niin lapsikohtainen ja riippuu siitä miten paljon päivisin syö.Sanoisin että kyseessä eroahdistuskausi enkä itse kyllä siinä vaiheessa suunnittelisi vieroituksia.(paitsi tietenkin jos söisi ihan jatkuvasti yöllä)Vieressä nukkuminen kannattaa.

    • r54gfdhg

      Aika moni 7-9kk ikäisen lapsen äiti tuntuu täällä palstoilla miettivän samaa asiaa. Ja usein puhutaan tuohon ikäkauteen liittyvän eroahdistuksen. Meillä ratkaistiin asia kakkosen kanssa niin, että nukkui sitten vieressä. Yösyötöt lopetin 10kk iässä, kun ei enää vieressäkään malttanut nukkua vaan kokoajan piti olla tissi suussa. Hän ei siis syönyt tuttia, joten haki lohdun tissistä. Vieressä jatkoi nukkumista siltikin, tissin vain jätin pois.

    • hgflhjg

      Meillä ei syöty yöllä tuossa iässä mutta eroahdistus (miksi sitä täällä sanotaan) ja aikainen liikkeelle lähtö (nousi seisomaan ja otti askeleita tuettuna 7kk iässä) aiheutti yö valvomisia ja ei tosiaan nukahtanut kuin viereen ja heräsi alta 5min jos nousin pois. Totesin helpoimmaksi antaa nukkua sen 2kk vieressä, nukutin kyllä omaan sänkyyn mutta ensi heräämiseltä otin viereen, minkä tuota ajanjaksoa täällä kesti.

      Jos olisin imettänyt yäaikaan niin en olisi sitä tuossa vaiheessa lopettanut. Olisin antanut nukahtaa tissille ja sitten tutti suuhun (toimi aikaisemmin kun imun tarpeen takia olisi tissil ollu koko yön), olisin antanut nukkua vieressä sitten yön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      175
      4961
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4336
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      248
      2910
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2852
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1713
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      20
      1703
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe