Hei undulaattien omistajat!
Olen harkitsemassa papukaijaharrastuksen aloittamista. Minulla on aikaisemmin ollut helmiäiskääpiökyyhkypari, joten jotakin linnuista jo tiedän, mutta nyt tarvitsisin erityisesti papukaijatietoutta.
Suuri haaveeni olisi olla jonakin päivänä sinikelta-aran/arojen onnellinen emäntä. Aloittaa pitää kumminkin hieman helpommasta:undulaateista ja siirtyä ajan myötä isompiin ja vaativampiin papukaijalintuihin.
Tulen melko varmasti aloittamaan papukaijaharrastuksen ennemmin tai myöhemmin, mutta nyt tarvitsisin undulaattien omistajien näkökulmaa siihen, milloin minä voisin hankkia undulaatteja.
Kysymykset:
1. Paljonko esim. 4 undulaattiin uppoa keskimäärin rahaa kuukaudessa?
2. Kuinka monta tuntia keskimäärin menee undulaattien "hoitoon" päivässä?
3. Kuinka paljon aikaa täytyisi käyttää päivittäin undulaattien kanssa seurusteluun päivittäin?
4. Jos tekee häkin/aviaarion itse, kuinka paljon tähän suunnilleen tarvittaisiin rahaa ja aikaa (ei kokemusta puutöistä) ?
5. Entä mikä olisi mielestänne kohtuullisen hyvä koko neljän undulaatin häkille? (ei minimikoko vaan sellainen mihin linnut voisi hyvällä omatunnolla asuttaa, mutta häkki ei tietenkään voi olla niin iso että esim sen mahduttaminen ovesta/siirtäminen uuteen asuntoon olisi mahdotonta.)
6. Mikä olisi mielestänne sopivan pituinen aika undulaattien vapaana ololle huoneessa päivittäin?
7. Paljonko tarpeeksi isot häkit neljälle maksavat eläinkaupassa, entä mihin hintaan olette löytäneet käytettyjä?
8. Kuinka paljon halvempaa on hankkian undulaatit eläinkaupan sijaan kasvattajalta?
9. Onko valmiiksi kesytettyjen undulaattien löytäminen vaikeaa?
10. Kuinka paljon aikaa suunnilleen menee ja kuinka haasteellista undulaatit on kesyttää?
Kiitos vastauksista :)
Undulaatit harkinnassa
2
149
Vastaukset
- whisperbird
Hei!
Suunnitelmasi kuulostavat mukavilta ja on mahtavaa, että pohdit ja suunnittelet asiaa usealta kannalta.
Paras tapa saada (asiantuntevia) vastauksia kysymyksiisi, keskustelutovereita ja alkuun auttajia, jne, on liittyä toiselle foorumille kuin tänne "suoli24""ään :D Nimittäin kaijuli.fi foorumille:
forum.papukaijat.net
Sieltä voit myös lueskella ajatuksia ison linnun ottamisesta ensilinnuksi, perehtyä aroihin ja unduihin - kyseessä on kuitenkin kaksi niin erilaista lajia, että sinun kannattaa miettiä, mitä todella tahdot lintuharrastukselta.
Toki voit täältäkin saada vastauksia, mutta jatkoakin ajatellen suosittelen lämpimästi edellämainittua :)- Linturakas
Kiitos vinkistä whisperbird!
Yritinkin jo rekisteröityä papukaijayhdistyksen foorumille, mutta en siinä toistaiseksi ole onnistunut. Täytynee kysyä neuvoa joltakulta tietokoneviisaammalta :D.
Olen lukenut artikkeleita ja keskusteluja isoista papukaijoista ensilintuna ja päätynyt siihen, että minun elämäntilanteeseeni se ei vielä pitkään aikaan olisi paras mahdollinen lemmikki. Olen aidosti kiinnostunut myös undulaateista, jotka tällä hetkellä voisivat olla parempi vaihtoehto minulle. Ja koska haluaisin itselleni seuraa, tekemistä ja piristystä linnuista jo lähitulevaisuudessa, harkitsen mielummin undulaatteja kuin aroja.
Pitääkin rientää etsimään tuo Kaijulin foorumi :).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.212654Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1082583- 2021384
- 1261293
- 941281
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig3041260Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,261018Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �131001Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211979- 64920