Hei undulaattien omistajat!
Olen harkitsemassa papukaijaharrastuksen aloittamista. Minulla on aikaisemmin ollut helmiäiskääpiökyyhkypari, joten jotakin linnuista jo tiedän, mutta nyt tarvitsisin erityisesti papukaijatietoutta.
Suuri haaveeni olisi olla jonakin päivänä sinikelta-aran/arojen onnellinen emäntä. Aloittaa pitää kumminkin hieman helpommasta:undulaateista ja siirtyä ajan myötä isompiin ja vaativampiin papukaijalintuihin.
Tulen melko varmasti aloittamaan papukaijaharrastuksen ennemmin tai myöhemmin, mutta nyt tarvitsisin undulaattien omistajien näkökulmaa siihen, milloin minä voisin hankkia undulaatteja.
Kysymykset:
1. Paljonko esim. 4 undulaattiin uppoa keskimäärin rahaa kuukaudessa?
2. Kuinka monta tuntia keskimäärin menee undulaattien "hoitoon" päivässä?
3. Kuinka paljon aikaa täytyisi käyttää päivittäin undulaattien kanssa seurusteluun päivittäin?
4. Jos tekee häkin/aviaarion itse, kuinka paljon tähän suunnilleen tarvittaisiin rahaa ja aikaa (ei kokemusta puutöistä) ?
5. Entä mikä olisi mielestänne kohtuullisen hyvä koko neljän undulaatin häkille? (ei minimikoko vaan sellainen mihin linnut voisi hyvällä omatunnolla asuttaa, mutta häkki ei tietenkään voi olla niin iso että esim sen mahduttaminen ovesta/siirtäminen uuteen asuntoon olisi mahdotonta.)
6. Mikä olisi mielestänne sopivan pituinen aika undulaattien vapaana ololle huoneessa päivittäin?
7. Paljonko tarpeeksi isot häkit neljälle maksavat eläinkaupassa, entä mihin hintaan olette löytäneet käytettyjä?
8. Kuinka paljon halvempaa on hankkian undulaatit eläinkaupan sijaan kasvattajalta?
9. Onko valmiiksi kesytettyjen undulaattien löytäminen vaikeaa?
10. Kuinka paljon aikaa suunnilleen menee ja kuinka haasteellista undulaatit on kesyttää?
Kiitos vastauksista :)
Undulaatit harkinnassa
2
160
Vastaukset
- whisperbird
Hei!
Suunnitelmasi kuulostavat mukavilta ja on mahtavaa, että pohdit ja suunnittelet asiaa usealta kannalta.
Paras tapa saada (asiantuntevia) vastauksia kysymyksiisi, keskustelutovereita ja alkuun auttajia, jne, on liittyä toiselle foorumille kuin tänne "suoli24""ään :D Nimittäin kaijuli.fi foorumille:
forum.papukaijat.net
Sieltä voit myös lueskella ajatuksia ison linnun ottamisesta ensilinnuksi, perehtyä aroihin ja unduihin - kyseessä on kuitenkin kaksi niin erilaista lajia, että sinun kannattaa miettiä, mitä todella tahdot lintuharrastukselta.
Toki voit täältäkin saada vastauksia, mutta jatkoakin ajatellen suosittelen lämpimästi edellämainittua :)- Linturakas
Kiitos vinkistä whisperbird!
Yritinkin jo rekisteröityä papukaijayhdistyksen foorumille, mutta en siinä toistaiseksi ole onnistunut. Täytynee kysyä neuvoa joltakulta tietokoneviisaammalta :D.
Olen lukenut artikkeleita ja keskusteluja isoista papukaijoista ensilintuna ja päätynyt siihen, että minun elämäntilanteeseeni se ei vielä pitkään aikaan olisi paras mahdollinen lemmikki. Olen aidosti kiinnostunut myös undulaateista, jotka tällä hetkellä voisivat olla parempi vaihtoehto minulle. Ja koska haluaisin itselleni seuraa, tekemistä ja piristystä linnuista jo lähitulevaisuudessa, harkitsen mielummin undulaatteja kuin aroja.
Pitääkin rientää etsimään tuo Kaijulin foorumi :).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2024810Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2183653Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1233018Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562972Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis552913Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat142482Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642452Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html82358Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien792286En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132095