Minulla on 7 kk vanha bernin pentu joka on turhan kova vetämään hihnassa. Puoleen vuoteen asti kävely sujui hienosti mutta nyttemmin se on alkanut vetämään kauheasti. Olen yrittänyt kiskaista hihnasta mutta siitä ei ole ollut juurikaan apua. Lisäksi olen pysähtynyt kun hän vetää mutta ainakun lähemme liikenteeseen se pian unohtaa homman nimen. Toistoja toiston perään olen kyllä tehnyt. Kävely sujuu hienosti silloinkun hän ottaa remmin alkupätkän suuhun niin silloin mennään hienosti vierellä ja silloin olen kyllä häntä kiittänyt. Nyt alkaa neuvot olemaan lopussa. Auttakaa jos on jotain keinoja. Millainen panta on hyvä jottei karva vaan lähtis matkassa???
Hihnassa vetäminen
Viivi
132303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Meidän kettuterrierineito veti myös koko nuoruutensa, ei auttanut sitten mikään. Koirakouluttaja antoi neuvoksi tempoa hihnasta vastaan niin monta kertaa (!)että tajuaa (kovapäinen kun on) ettei saa vetää. Ei auttanut, ihmiset vaan kattoi kadulla että helvetin eläinrääkkääjä kun tuolla lailla kiusaa koiraansa.. Tähän asti oltiin liikkeellä tavallisella nahkapannalla tai puolikuristusvaljailla, mutta tadaa, ostin sille ihan perusvaljaat jotka ei purista mistään ja vetäminen loppu kuin seinään. En tiiä tykkäskö sen vaan niistä valjaista vai mikä tuli, mutta kannattaa ehkä kokeilla!
Mul veti kans ja kouluttaja opetti et heti kun hihna alkaa kiristyä,vaihda itse suuntaa,eli lähdet käveleen tulo suuntaan takas.autto meillä.
laita valjaat koiralle niin sille on kivempaa kuin kaulasta vastaan veto. veto vähenee koiran vanhetessa,ja kuin vastaveto kohdistuu kokoruumiiseen et ei päästä koiraa menemään menohaluista huolimatta vetämällä, niin oppii paremmin kuin kaulaa kiristämällä.
meillä on saman ikäinen vetokoira, jolla vetäminen on verissä. Ensimmäisestä päivästä asti pysähdyimme aina kun hihna kiristyy hiukankin. minkäänlaista tehoa ei ole ollut. Tavan valjaita en halua laittaa koska yritän opettaa sille, että vetovaljaissa saa vetää, mutta kaulapannassa ja hihnassa ei saa. Ja uskoisin, että valjaissa koirani saisi vielä enemmän voimaa vetämiseen kun pystyisi käyttämään koko kehoaan eikä kaulasta kuristaisi. Suunnan vaihtoakin olen koittanut..tuloksetta. Ja mitä isommaksi koira on tullut, sitä enemmän se vetää. Ostin sille äskettäin kuonopannan, ja siihen olen enemmänkin kuin tyytyväinen. Vetäminen loppui siihen. Kuonopanta on vähän samantapainen kuin hevosellakin riimu ja toimii periaatteessa samalla tavalla. Jos koira hinaa, sen pää kääntyy aina sivulle ja hihna kiristää samalla kuonon päältä mikä ei tunnu kovin kivalta. Toimiva vehje.
Olemme odottaneet 1 vuotiaan Lapinkoirauroksen kastraation tuloksia. Vielä ei kuukauden kuluessa vauhti ole hidastunut... Onneksi tallessa oli vielä edelliseltä koiralta "riimupanta", jota sain pienennettyä sopivaksi kokeilumielellä. Tuntui kuin olisin taluttanut eri koiraa...
...kuonopannasta olen samaa mieltä! Toimi myös uros rottiksella!
Mitkään maailman kuonohihnat oo koiralle tosiaankaan kivan tuntusia mutta kaulapannan kanssa ei myöskään saa nykiä koiraa taaksepäin,sillä menee niska ja selkä.
Kannattaa kokeilla seuraavia, aina kun remmi kiristyy, pysähdy ja kun se taas löystyy voitte jatkaa matkaa, taas kun remmi kiristyy ,pysähdytte ja jatkatte matkaa kun remmi löystyy. Tähän tarvitaan kärsivällisyyttä mutta ennenkaikkea koira oppii sen kyllä että eteenpäin pääsee vain kun remmi on löysällä.
Toinen tapa jota voi käyttää on että kun koira alkaa vetämään, lähdetkin ihan vastakkaiseen suuntaan ja vedät koiran mukanas sinne ja taas kun vetäminen alkaa, käännyt ja lähdet vastakkaiseen suuntaan ,näin koira tajuaa että sinä vedät sitä eikä se sua.
Voit tietysti ostaa sille vedonestovaljaat tms plaaplaa mutta itse en kyllä näe niissä mitään apua. :)
Onhan kovapäisiä koiria. Itse en ole elämäni aikana törmännyt koiraan joka ei näillä saaduilla neuvoilla lopettaisi vetämistä. No silloin jos omistaja ei ole jaksanut olla pitkäjänteinen vaan antaa koiran vetää silloin tällöin. Eli sitä suuntaa pitäisi vaihtaa joka kerta kun se koira vetää. Eli ne lenkit on aika naurettavan näköisiä ja tuntuisia vähän aikaa.
Ja koiralle pitäisi myös opettaa ihan seuraamista ja kontaktia niin että se saa palkintoa siitä että se välillä tulee jalan viereen töpöttelemään ja katsoo omistajaa
Kaikki koirat ovat yksilöitä, niinkuin niiden kouluttajatkin... Hyviä vinkkejä kannattaa kokeilla ja löytää itselleen se sopivin..
Meillä on ollut sama ongelma suopin kanssa( 2.6v)..kokeiltiin kaikkia mahollisia keinoja ja sitte vasta löyty se oikea ja tehopkas; puolikuristava panta.. kuulostaa raa-alta, mutta se ei ole raakaa käyttää puolikuristavaa pantaa...kunha s ei ole tarpeeksi tiukalla =).
ps. vaikka käyttää puolikuristavaa panta, se eivie karvoja mukana..!
onko kukaan muu kuullut semmosta väitettä ko mie että: kuristavat pannat(EI PUOLIkuristavat) olis suomessa lailla kiellettyjä???? ei kai en voi olle kiellettyjä, koska niitä kaupoissa myydään.... vai mitä te oletta mieltä???
Eivät ole kiellettyjä suomessa ja aivan sama minulle koska ei niistä mitään hyötyä edes ole ainakaan rottiksien kanssa. Vaikka kuinka kuristaisi niin ne kyllä vetävät jos on vetääkseen. Rottikselle täytyy opettaa muilla keinoin kuin kuristus pannoilla....
minkälainen hihna sun koiralla on onko se fleksi vai kettinko tai nahka hihna?Entä onko sillä valjaita?mun koira ainaki rauhoittu vähän ku aloin käyttään kiristys valjaita enää en mee sen kanssa lenkille ilman niitä.Kiristysvaljaissa sattuu koiraan vain silloin ku koira vetää.Käyppäs ostamassa valjaat jos sulla ei niitä ole
jo 2-vuotias noutaja, energinen ja vilkas - sekään ei aina "muista" ja malta totella tuon vetämisen suhteen. itse olen vain pysähtynyt, kerta toisensa jälkeen. koira oppii kyllä, mutta se on puuduttavaa. nykyään jo useimmiten riittää muutama pysähtyminen, tiukka "ei vedä", kävelen itse siihen rinnalle hihnaa kerien ja liikkeelle lähden ensin minä. kuulemma puolikuristava panta on hyvä. tuossa aiemmin puhuttiin valjaista, olen kuullut niistäkin hyvää, materiaalin vaan oltava sellaista ettei hierrä. suurella koiralla voi auttaa sekin, että nostaa siitä hihnan juuresta vähän.