Matkanjärjestäjät myyvät retkiä viidakkoon, mutta mikä on paras tapa retkeillä omatoimisesti? Minne ottaa taksi/bussi? Mitä varusteita mukaan? Ilmeisesti ainakin smaragdilampi on näkemisen arvoinen paikka.
Omatoimiretkelle sademetsään?
Sademetsiintynyt
15441
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Me vuokrasimme helikopterin ja sillä lensimme keskelle viidakkoa. Yövyimme teltoissa, hyttysverkko pakollinen ja jatkuva tuli ettei villieläimet syö Hintakaan ei ollut hulppea 110000THB . Näitä retkiä kannattaa kysyä paikallisilta
Nokialaiset jalkaan ja alat lampsia
Halvin keino on että vuokraa pikkuprätkän ja sitten ajaa sinne minne haluaa. Näin olen itse tehnyt ja löytänyt uskomattomia paikkoja sieltä sun täältä. Ja sitten vaan metsään kävelemään. Nyt top-seasonilla mopon normi päivävuokra on max 250b/pv. Tosin ite löysin 2500b/kk! Mutta kun ite menee niin tulée halvaksi ja näkee ei turistimestoja (eli oikeeta sademetsää).
Takseilla ja tuktukeilla on tien vieressä oma menu josta näkee hinnat kohteeseen.
En kuitenkaan kutsuisi turvalkista turistikohdetta sademetsäksi sanan varsinaisessa merkittyksessä., sillä varsinainen viidakko on usein läpitunkemnaton ja varsinkin tottumattomalle vaarallinenkin.
Karttaankin merkityt turistikohteet ovat turvallisia. vuokraskooterilla paikalle, opastettu reitti(polku) VIE PERILLE. TAVALLISEEN SADEMETSÄÄN EN MENISI. ILMAN OPASTA SIELLÄ VAIN HAAJUILEE. ELI SKOOTTERILLA JOHKIN LUONNONPUISTOALUEELLE JA SIELTÄ OPAS, MAKSAA PARI EUROA KO OPAS JA TUNTEE PAIKAT MISSÄ KANNATTAA KÄYDÄ, KUTEN VESIPUISTOT(VAST.
ps.capslock päällä mutten jaxa korjata
Pitävätkö taksit ja tuk-tukit jonkinlaista ravintolaa ? Ota selvää mitä menu tarkoittaa.
Kieli kehittyy, Eskoseni :D
Vasta alkuviikosta opin Ao Nangissa itsekin että termiä "menu" voi käyttää kertomaan hinnastosta muutenkin kuin pelkässä ruokamielessä. Toivottavasti maailmankuvasi ei järky jos kerron, että hierontapaikoissakin oli omat menunsa ;P
Just joo, englanninkieli "kehittyy" thaimaassa johan vitsin kerroit. Thaimaalaisilla kun tuo englanninkieli on hallussa. Hinta on price ja lista on list englanniksi. Hinnat prices. :) Menu tarkoitta vain ruokalistaa paitsi damin coffee shopeissa.
Tyypillinen pilkun n....
Mun tietokonekkaan ei pidä mitään ravintolaa tai en ole huomannut ainakaan ja silläkin on menu.
Omatoimiretki viidakkoon kuulostaa kivalta, mutta saattaa päättyä myös ikävästi, jos kokemattomat lähtevät sinne omin päin seikkailemaan ilman opasta ja varusteita esimerkiksi varvastossuissa ja uikkareissa kuten joskus näkee.
Viimeyönä viimeksi Phuketissa pelastettiin ranskalainen perhe, joka oli lähtenyt vähän seikkailemaan viidakkoon ja eksynyt. Tällä kertaa tuo retki onneksi päättyi onnelisesti.
http://www.thephuketnews.com/french-family-rescued-from-deep-forest-in-phuket-after-losing-their-way-in-search-for-hotel-43697.php
Joo, jos omin päin viidakkoon menee niin PITÄÄ muistaa reitti! Ite aina pistäny ne merkille ja koskaan en oo eksyny. Mut jos on huono suuntavaisto, tms. niin sitten kandee opas ottaa vaikka se maksaakin.
ei siellä mitään sademetsiä edes ole.
Mangrovepöheikköä ainakin :D Haluaisinpa nähdä miten sellaiseen mennään turistina metsäretkelle ;P Kanoottireitit ovat tietysti oma lukunsa.
Kyllä thaimaassa sademetsiä on.
http://www.thailandecoportal.com/assets/images/jungle2.jpg
Mm. täällä Phuketissa on paljon ihan oikeita sademetsiä.