Naapuri hävittää rajamerkit !

Mikä avuksi?

Onko jollakin kokemusta tontin rajamerkkien siirtelystä. Naapuri siirsi rajapyykkiä (itselleen edulliseen suuntaan) ja pystytti sen paikalle polsilaatikkonsa. Kun mittautimme omilla kustannuksilla tontin merkit uudelleen paikoilleen, naapuri kävi poistamassa maanmittarin merkit. Ilmoitti kysyttäessä " ettei hänellä ole aikaa selvittää asiaa".

Pitäisikö tämä asia hoitaa poliisin / rikosilmoituksen kanssa vai voiko uuden maanmittauksen lakin lähettää häirikölle ilman oikeuden päätöstä?

Onko jollakulla kokemuksia lain soveltamisesta tällaisessa tapauksessa?

6

6990

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirj. Virhe

      Siis: ...uuden maanmittauksen laskun...

      • laki asiasta

        Rikoslaki
        33 Luku
        5 § (24.8.1990/769)
        Maastomerkin väärennys

        Joka vaikeuttaakseen oikeudellisesti merkityksellisten maasto-olosuhteiden todistamista asettaa väärin taikka luvattomasti hävittää, muuttaa tai siirtää rajaa, linjaa tai veden korkeutta osoittavan taikka muun niihin verrattavan maastomerkin, on tuomittava maastomerkin väärennyksestä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

        Ainakin sakkoja näytetään käytännössä annettavan:
        http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/1074216485/Rajapyykin siirto toi paivasakkoja

        Sakkojen lisäksi pyykkien siirtelijä joutuu maksamaan uuden rajankäynnin, joka maanmittarin mukaan maksa jotain 1000-2000 euroa toimituksineen ja muine kuluineen.
        Joten ihan halpaa lystiä luvaton rajapyykkien siirtely ei ole.

        Nämä raja-asiat naapureiden kanssa taitavat olla tieasioiden (varsinkin ns. rasitetiet) eniten erimielisyyksiä aiheuttavia. Aina on niitä vanhoja jääriä, jotka toimivat omavaltaisesti muista ja muiden oikeuksista ja omaisuudesta välittämättä.


    • se on yleistä

      teet rikosilmoituksen naapurin toimista ja ilmoittat samalla maamittaustoimistoon, että naapuri on poistanut jälleen kaikki merkit mitkä maamittari kävi asettamassa oikeille paikoilleen. Rikosilmoituksen jälkeen naapurilta peritään kulut ja saa myös aika tuntuvat sakot.

      Luulempa että tämän jälkeen merkit saa olla paikallaan.

    • Anonyymi

      Mökkinaapuri havittelee lisää tonttia itselleen siirtelee keppejä ja hävitti rajapyykin ,taitaa harmittaa kun on ostanut aikoinaan liian pienen tontin.

    • Anonyymi

      Ilmoita kuntaan.

      • Anonyymi

        Suomessa on se rasittava tapa, että vedotaan lakiin, joka on kuitenkin voimaton. Varsinkin kunnalispoliitikon suhteen. Maanmittausinsinööri (lue maanmittausteknikko) kielsi laittaneensa pyykkiä siihen mistä se oli poistettu. Poliisi ei löytänyt moitittavaa. Jurnutettuani asiasta maanmittauslaitokselle liian pitkään, ilmoittivat jatkokäsittelylle korkean tuntihinnan. Pian samoissa maisemissa tehtiin maa-aluekauppoja, jotka tulivat esille tieriidan yhteydessä. Tieriita meni käräjille ja siitäkin päätöksestä valitettiin.

        Tuomari saa käsitellä vain valitusasiaa uudessa istunnossa, mutta tämä ei koske maanmittaria, joka löysi maanostajalle yllättäen hehtaarin lisämaata. Se maa tuli maksutta. Suomessa laitokset ovat valtio valtiossa. Ollaan kuin liittovaltiossa ja tämän valtion perustuslaki ei tunne rangaistuksia ollenkaan, lupaa vain olematonta turvaa ja yhdenvertaisuutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      86
      1358
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      35
      1081
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      875
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      154
      715
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      700
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      186
      638
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      637
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      570
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      548
    Aihe