Aloittelijalle mieluummin suomenkielistä, kiitän jo etukäteen vastauksista
Suositelkaa jotain hyvää opasta valokuvauksen tekniikasta
11
448
Vastaukset
- hyvää opasta
Katso kirjastosta mikä olisi sinulle sopiva
Olen Minna aloittanut kuvaamisen joskus 1960 luvun alkupuoliskolla ilman oppaita. Silloin vain näpsittiin kuvia. Niin mielelläni kertoisin sinulle kirjan jossa on kaikki mutta en tiedä moista ja paksukin se olisi eli hankala kuljettaa.
Nyt digi aikaan on helppoa kokeilla kun kuvan näkee heti kameran pehvasta ja pystyy kokeilemaan eri asetuksia. Jos haluat oppia niin älä käytä kuin pakosta automaattisia aiheohjelmia muuhun kuin esimerkiksi eli katsot mitä vaikka juoksijan kuva antaa arvoiksi ajan ja aukon suhteen käyttämälläsi ISO herkkyydellä.
Voin olla väärässä monessa suhteessa mutta räpläämällä oppii nyt kuten ennenkin paremmin ja se jää ainakin itselläni muistiin paremmin kun on johonkin kokeilemalla päätynyt.
En tiedä missä asut mutta useimmilla paikkakunnilla on erilaisia valokuvauskerhoja joiden jäsenmaksut harvoin ovat vaaraksi kenenkään taloudelle, ne harrastajat noissa kerhoissa mielellään opastavat sinua käytännön asioissa valokuvauksen saloissa.
Tietysti voit kirjastosta hakea kirjan vaikka nimellä Opi Valokuvaamaan, siis jos sellainen kirja on olemassa. Sitä lukien saat tietoa mutta kirjoittamalla saman kuukeliin, siis "opi valokuvaamaan" saat monta sivua vastauksia joissa joissain on ihan asiaakin. Minä nimittäin kokeilin noin periaatteessa.
ROHKEASTI vaan kokeilemaan!- L-n
Valokuvaustekniikka?
Valokuvauksen tekniikka on hieman epäselvä ja kovin laaja käsite.
Tahtoo useimmilla nuo käsitteet (välineet, tekniikaat ja kuvaamiset) mennä sikinsokinsekaisin.
Tekniikkakirjat tuppaa aloittelijalle olemaan kovin vaikeaselkoisia ja termit sekavaa ammattikieltä
Tuore (n 15. 1. 2014 myyntiin tuleva) ”DIGIKUVAUSKIRJA: Kelby Scott” on mielestäni yksi parhaista (sekavista)
Tarkista, että painos on uusin:
ISBN-13: 9789522200884, ISBN-10: 9522200883
Kaivelin sulle netistä pari linkkiä ”tekniikkasopasta”
http://mikahakkarainen.arkku.net/Valokuvauksen_tekniikkaa.pdf
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Valokuvauksen_tekniikka
http://mire.iki.fi/valokuvaus/tekniikka/- L-n
Yksi linkki unohtui
Valokuvaustekninen ongelma ja ratkaisu
http://www.digitalcameraworld.com/2012/05/04/99-common-photography-problems-and-how-to-solve-them/7/
- D600
Valokuvauksen Raamattu.
Suuri Digikuvaus kirja. Scott Kelby.(suomenkielinen) - Pinkkari
Kannatan kyllä tuota samaa kuin D600 yllä, hyvin kirjoitettu kirja joka on siis mukavan kevytta ja paikka paikoin jopa hauskaa luettavaa. Itselläkin se hyllystä löytyy ja jopa olen sen lukenut ;)
Itse tosin kun kuvaamisen aloitin n.5v. sitten niin laitoin vain kameran manuaali asentoon ja rupesin harjoittelemaan, se toimi ainaskin itselleni hyvin. Eli voit vaikka laittaa aukon taikka suljinajan autolle ja otat kuvan, katsot histogrammia ja itse kuvaa tosin.
Sitten koitat toistaa samanlaisen kuvan täysin manuaalilla tai vaihtoehtoisesti mietit laitat kameran manuaalille ja yrität lähteä säätämään kuvaa johonkin suuntaan. Kokeile, kokeile ja kokeile.
Vaihtoehtona on myös että otat sen Kelbyn kirjan kainaloon ja painut vaikkapa metsänlaitaiin, luet kirjasta niitä säätöjä ja kuvailet samalla ohjeiden mukaan. Pikku hiljaa se rupeaa sieltä aukenemaan ja huomaat että mikä meni vikaan.
Muista ensialkuun se että jos annat kameran päättää minkälainen kuvastasi tulee, se on kameran näkemys ei sinun. Eli kamera yrittää valoittaa kaikki kuvat samalla tavalla, se on kuin tyhmä robotti. - tekniikka?
Kun aloittajan kysymys on ”kuvankäsittely” -otsikon alla niin lieneekö kysymys kuvankäsittelyn tekniikasta.
Toisaalta eipä näy moni vastaajakaan ymmärtävän mitä tarkoittaa tekniikka.
Onkohan tässä puurot ja vellit sekä vielä padat ja kattilatkin sikinsokinsekaisin?- eipä näy?
Minusta täällä moni vastaaja on kyennyt antamaan ihan asiallisia neuvoja kysymyksen haastavuudesta huolimatta.
- toni.
tuollaisen sain joululahjaksi ja huomasin että sopii oppaaksi valokuvaukseen kelle vain http://www.docendo.fi/tuote/978-952-5912-33-3
Seniorin valokuvausopas
Tekijät: Sakari Mäkelä
ISBN: 978-952-5912-33-3
Julkaistu: 10/2012
Sidosasu: Nidottu
Sivuja: 176
Kieli: Suomi
Oletko hankkimassa digikameraa, ja pohdiskelet sen käytön oppimista? Vai onko sinulla jo kamera, mutta käytät sitä vain automaattisimmilla kuvausohjelmilla? Tässä kirjassa esitellään erilaisia kameratyyppejä, niitten vahvuuksia ja heikkouksia. Kameran valikoitten ja asetuksien tärkeimmät säädöt käydään läpi perusteellisesti.
Kuvaamisen perusteiden lisäksi annetaan monia käytännön vinkkejä mielenkiintoisemman ja kertovamman kuvan aikaansaamiseksi. Kuvien siirto tietokoneelle ja peruskäsittely esitellään ilmaista Picasa-ohjelmaa hyödyntäen, mukana on myös vinkkejä Photoshop Elements -ohjelman käyttäjille.
Aihepiirejä ovat mm. kameran perussäädöt; kuvakoko, jpg-pakkaus, valkotasapaino tarkentaminen ja terävyysalue valotus ja salaman käyttö kuvan peruskäsittely; kirkkaus, värit, kontrasti, terävöitys eri aiheiden kuvaaminen: kukat, maisemat, muotokuvat, tapahtumat, matkakuvat kuvien arkistointi, tulostaminen ja teettäminen kuvasesitykset ja nettigalleriat.
Kirja-arvostelu
"Seniorin valokuvausopas on perusteista lähtevä opas valokuvauksen maailmaan, joka kertoo, millainen kamera kannattaa hankkia, miten sillä kuvataan ja mitä kuvilla tehdään. Kirjan kirjoittaja on itse eläkeläinen ja kirjoittanut kirjan seniorit kohderyhmänään, mutta kirja sopii aivan hyvin nuoremmillekin kuvaajille. Seniorin valokuvausopas on kaikin puolin aika näppärä kirja, sopivan tiivis ja hyvä johdanto valokuvaukseen." Kirjavinkit.fi, 12.12.2012 - ei käyttöohje
Punkarin ”Digikamerakoulu” saataisi olla sopiva aloittajalle
http://www.docendo.fi/tuote/978-952-5912-67-8
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.37813412Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju514270S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1094093Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu364040Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko633881- 853324
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643208- 1053202
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1443155Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1602901