Ehkä näin. Puoliso tai sukulainen perustaa osakeyhtiön ja omistaa osakkeet kaikki. Sinä ulosottovelallinen teet töitä tämän yhtiön kautta sen verran kuin suojarahaosuus on. Mitä jää ylimääräistä nostat matkakuluina tai osakkeen omistaja pääomatuloina ym. Näin elämä hymyilee ja velan maksulla ei niin väliä.
Kiertää ulosotto
yrittäjä
6206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
niin ja sitten uomies määrää fiktiivisen palkan.....
Ja sitten kun matkakulut ym menee yli 500 vie neikin
Kyllä tuokin "ideasi" on uo:lle tuttu, ja moni sitä on yrittänyt.
Jotkut saaneet vieläpä tuomion velallisen epärehellisyydestä.
Ei uo ole niin tyhmä, kuin moni kaltaisesi luulee.
Emmä tiedä mutta vuosien maksamisen jälkeen voisin voisin viedä.
Se todellisuus että ensimmäisen kerran elämässään jää kaikkien lyhennyksien ja laskujen jälkeen reilusti rahaa on ihan kivaa.
Maksakaa murut laskunne. Ei se elämänhältellessä helkojia ja uota ole sen arvoista
Ei siinä ole mitään ihmeellistä jos konkurssin tehneellä työntekijällä on vaikkapa osa-aikainen työ ja hänelle maksetaan työehtosopimuksen mukaista palkkaa osa-aikatyöstä joka jää alle suojarahaosuuden. Palkka ja todelliset tehdyt tunnit vastaavat todellisuutta, niin ei ulosottomiehellä ole mitään mahdollisuuksia puuttua asiaan. Kaikki selviää kirjanpitäjältä.
Joopa joo, näitä velvoitteitaan laistavia "yrittäjiä" kyllä Suomessa piisaa. Kustaan yhteiskuntaa silmiin yötä päivää, otetaan mansikat kopasta ja velvotteet unohdetaan.
"Palkkaa" maksetaan minimitasolla, mutta elintaso kuitenkin jostain syystä kansanedustajaluokkaa,