osX server

noob

Osaako joku sanoa, toimiiko osX server ilman dns-palveluntarjoajaa, ja pääseekö verkkolevykansiostoon windowssilla tai selaimilla..?

Toinen juttu joka askarruttaa on, että voiko osoitekirjasta laittaa jakoon yhteystietoja yksilöidysti?

3

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toki toimii. NFS jaot pelaa Windowsilla ja HTTP jaot selaimilla.

      OS X server on kyllä täysi huti jonkun Windowsin kanssa käytettäväksi.

      • noob

        Tänks.
        Millä lailla huti?
        Primääri piiri käyttää macceja, mutta joku turisti varmasti winkkua.
        No, jos selaimella toimii, niin se varmaan riittää, vaikka oishan natiivi kivampi.


      • noob kirjoitti:

        Tänks.
        Millä lailla huti?
        Primääri piiri käyttää macceja, mutta joku turisti varmasti winkkua.
        No, jos selaimella toimii, niin se varmaan riittää, vaikka oishan natiivi kivampi.

        Sanotaan näin, että kun rakentaa yritys/organisaatioverkkoa, niin Windows ympäristössä käytetään Windows palvelinta, Red Hat ympäristössä Red Hat Enterprisea, Apple ympäristössä OS X serveriä, Ubuntu ympäristössä Ubuntu Serveriä. Sekaympäristöä ei kannata rakentaa.

        En itse valitettavasti tunne OS X Serveriä, joten en voi detaljeihin sanoa tarkemmin, mutta standardit verkkoprotokollat toimivat kyllä samalla tavalla jokaisessa. Sitä, miten helposti & mukavasti hommat menee OS X serverissä, en valitettavasti osaa sanoa. Windowssissa NFS jaot ovat astetta ikävämpiä, mutta SMB:tä kannattaa jo tietoturvasyistä välttää. SMB protokollan toteutuksen taso voi olla muissa kuin Microsoftin tuotteissa olla vaihtelevaa, että sitä ei kannata Mac OS:illa yrittää.

        Jos käyttöön olisi tulossa sekaympäristö (satunnaiset vierailijat yks hailee), niin alkaisin rakentamaan sitä raskaamman kaavan mukaan käyttämällä Fedora 19 ja sitten kun homma toimii sillä, siirtäisin tuotantopalvelimen Red Hat Enterprise 7:n tai CentOS 7.2:n jos ei halua maksaa tuesta ja tyytyy 9v elinkaareen Red Hat Enterprise 7:n 13v:n sijasta. Tämä ihan sen takia, että se on oikeasti hyvin pitkäikäinen ja puhutaan sellaisesta kymmenenvuotisesta järjestelmästä.

        OS X serverissä sellainen merkittävä heikkous, että se on vain sovelluspaketti työasemakäyttöön suunnattuihin Mac järjestelmiin, ja Mac OS:t ovat tunnetusti lyhytikäisiä. OS X serverille saisi olla tekemässä remppaa ja migraatiota uudempaan 1-2v välein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14361
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      148
      3847
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3732
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      1529
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      369
      1474
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      17
      1442
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      48
      1273
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1061
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      948
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      94
      803
    Aihe