Yritän siis asentaa Ubuntua. Valitsen boot from DVD/CD ja näen hetken violetin ruudun, mutta sitten ruutu muuttuu mustaksi ja alkaa printtaamaan kyseistä virheilmoitusta:
http://i.imgur.com/SspS1Mx.jpg
Mitä pitäisi tehdä?
Ubuntu ja udevd timeout killing /sbin/modprobe
14
181
Vastaukset
- vara-m-kar
Käytössäsi on ilmesesti testiversio 12.10
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/ source/udev/ bug/1092102
12.04 LTS sopii paremmin tavalliselle käyttäjälle.
http://ubuntu.trumpetti.atm.tut.fi/ubuntu-finnish-remix/12.04/ubuntu-12.04.1-desktop-i386-finnishremix.iso- mutunen2
viiru(s)kissa kirjoitti:
12.04 se kyllä on jota yritin asentaa:
http://i.imgur.com/002aZbW.jpgOnko koneesi 32 bittinen ja Ubuntu 64 bittinen?
- viiru(s)kissa
mutunen2 kirjoitti:
Onko koneesi 32 bittinen ja Ubuntu 64 bittinen?
Kone on 64-bittinen
- hmmm???
Lähetään siittä että cd "levy" viallinen "polta uus" ? / tee boottaava USB ?
- viiru(s)kissa
Levy on kirjastosta lainattu juuri siitä syystä ettei koneellani ole mitään toimivaa käyttöjärjestelmää
- asennusmediako
viiru(s)kissa kirjoitti:
Levy on kirjastosta lainattu juuri siitä syystä ettei koneellani ole mitään toimivaa käyttöjärjestelmää
Just sen takii "yx naarmukin" pilaa asennusmedian ?
Jos sulla muita koneita (käytössä) lataa ite "polta" / usb ?
usb = voit epäonnistuu eikä maxsa mitään ;) - viiru(s)kissa
asennusmediako kirjoitti:
Just sen takii "yx naarmukin" pilaa asennusmedian ?
Jos sulla muita koneita (käytössä) lataa ite "polta" / usb ?
usb = voit epäonnistuu eikä maxsa mitään ;)Yksi kone
- näilläeväillä
PS.
jos "kirjaso" ainuu vaihtoehto lainaa riittävä ? määrä eri linux vaihtoehtoja
jos joku toimii = voit asentaa mitä haluut . - 1+1
Ubuntu vaatii 1 G muistia tai enemmän jos haluaa katsoa videoita. Jos muistia on vähemmän, esim 512 M, kevyempi distro kuten Lubuntu toimii paremmin. Itsellä yhdessä koneessa 128 M muistia ja Debian LXDE: flash-video ei enää pyöri selaimella (kuin kuvasarjana), mutta videon voi ladata koneelle ja soittaa mplayerillä (H264-pakattu video pyörii hyvin usb-tikultakin). Debian on työläämpi asentaa kuin Ubuntu.
Mikä kone/näytönohjain?
Vanhemmissa koneissa voi joutua antamaan käynnistysparametreja buutissa (F6), esim nomodeset, noapic, nolapic.
https://help.ubuntu.com/community/BootOptions
Asennuksen jälkeenkin voi tarvita näitä parametreja, sillä Ubuntu-kernel yrittää heti komentaa esim näytönohjainta, vaikka suljettua ajuria ei ole vielä asennettu. Nvidia-ohjaimille asentuu oletuksena nouveau, mikä omissa koneissa ei ole toiminut kunnolla, eli ekasssa buutissa pitää koneeseen asentaa Nvidian suljettu ajuri Lisäajurit-työkalulla. Intel-ohjainten ajurit asentuu yleensä ok, ja Ati/Radeon-ohjaimista avoin ajuri, mikä toimii paremmin kuin nouveau (saattaa riittää).- 1+1
Tässä vielä esimerkkejä mahdollisesta nomodeset-käytöstä:
Nomodeset-asetusta eri tapauksissa on selostettu tässä, nomodeset tarvitaan kun näytönohjain ei ymmärrä livecdn tai asennuksen käyttämää oletus-kernel-modesetiä vaan se pitää ohittaa (näytönohjaimen oikea ajuri ei vielä käytössä):
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1613132
Ensimmäinen kohta 'howto enable kernel options on livecd' (em. F6 nomodeset) tarvitaan silloin kun livecd antaa mustan ruudun, sillä päästään livecd-käyttöön ja asennukseen (vesa-ajuri).
Toinen kohta 'howto temporarily set kernel boot options on installed os' tarvitaan kun asennuksen jälkeisessä bootissa tulee musta ruutu (grubin linux/boot..-rivin nomodeset), sillä päästään asennettuun ubuntuun, ja siellä voidaan sitten asentaa oikea ajuri (yläpalkissa pitäisi näkyä 'suljettuja ajureita tarjolla' tai ne löytyy oikean kulman järjestelmäasetukset->lisäajurit asennustyökalusta), nvidian oletusajuri on nouveau mikä siis voi aiheuttaa mustan ruudun ja vaikka ei aiheuttaisikaan, ei yleensä ole yhtä hyvä kuin suljettu ajuri eli suljettu ajuri kannattaa yleensä asentaa nvidian tapauksessa (eli recommended-versio).
Kun oikea ajuri on asennettu, seuraavalla bootilla ubuntun pitäisi toimia. Jos musta ruutu tulee vielä sittenkin, nomodeset pitää asettaa pysyväksi kernel-parametriksi. Tämä on esitetty kohdassa 'howto permanently set kernel boot options', missä nomodeset lisätään tiedostoon /etc/default/grub. Aina kun tätä tiedostoa muutetaan, sen jälkeen pitää ajaa komento: sudo update-grub
Tämän jälkeen bootin pitäisi toimia (mikäli ei toimi, niin ajuri ei sittenkään ole oikea, ja pitää kokeilla toista versiota, myös synapticilla on mahdollista asentaa ja poistaa ajureita), ääritapauksessa ajurin voi joutua asentamaan nvidian sivuilta erillisellä skriptillä, mikä voi tarkoittaa sitä, että jos kernel päivitetään, ajuri häviää ja skripti pitää ajaa uudestaan. asennustyökalulla ja synapticilla asennetut ajurit säilyvät ja päivittyvät oikein kernel-päivityksissä.
Lisäksi, saattaa olla, että 32-bit linux.versio toimii paremmin vanhassa koneessa, vaikka siinä olisi 64-bit prosessori. Tämä on tapauskohtaista, itse olen asentanut 32-bittisiä versioita muutamiin koneisiin vertailun jälkeen. - viiru(s)kissa
Muisti kyllä riittää (6 gigaa) ja koneellani on Ati Radeon 4650
- 1+1
viiru(s)kissa kirjoitti:
Muisti kyllä riittää (6 gigaa) ja koneellani on Ati Radeon 4650
Kysymys 1. Starttaako livedvd?
Ati 4650 näytönohjain vaatinee nomodeset tai xforcevesa että livedvd starttaa..
(Ati 4650 voi vaatia myös 32-bit livedvd-version, sopii paremmin kuin 64-bit)
Kysymys 2. Mikä versio näistä 12.04-tuo asennuslevy on?
(alkuperäinen 12.04=12.04.1=kernel 3.2, muut ovat: 12.04.2=3.5, 12.04.3=3.8)
kernel-versio saadaan esim. päätteellä:
uname -a
Yleisesti amd/ati/radeon näytönohjaimista ja HD4650stä:
Ubuntu asentaa niille oletuksena avoimet ajurit nimellä radeon, ja jos ne toimii tarpeeksi hyvin, muuta ei tarvita! Huom. Voi vaatia nomodeset-asetuksen (ilman sitä ruutu voi jäädä mustaksi eri vaiheissa, kuten edellä on esitetty).
Tässä avoimen radeon-ajurin tukemat näytönohjaimet:
https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver
Jos avoin ajuri ei toimi tarpeeksi hyvin, tarvitaan suljettu ajuri. Uudemmille näytönohjaimille suljetut ajurit löytyy Järjestelmäasetukset->Lisäajurit-työkalulla, mutta vanhoille legacy-ohjaimille ajuria ei ehkä enää löydy siitä ja ne on haettava amd:n sivuilta. Sieltä tulee paketti/skripti, mikä ajetaan. Paketeilla on yhteensopivuusvaatimuksensa/rajoituksensa, millä ne toimii!
HD4650 kuuluu legacy-ohjaimiin ja sille tehdyn paketin vaatimukset on kernel versio
- vaihtoehto
On olemassa muitakin käyttöjärjestelmiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006424
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303843törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283220Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701736- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46989Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11966Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42879