Minulla on 10 v. pikkusisko joka ei kunnioita ikäistään vanhempia. Äiti ja isi hellii sitäeesim se sai Nokia 500 ja mä en saanu mitään. Jos sille sanoo pidä suusi kiinni niin se sanoo et pidä ite! Se on niin raivostuttavaa! Sitte se kantelee ihan pikku jutuista esim jos ei oo tehny läksyjä. Se on kauheen! Help! Mitä pitäisi tehä??
Vastaukset 5
- niinvaanon
Sitä tietenkin panettaa eikä oo löytäny kuka panis
- Inhottava pikkusisko
Mulla on 5v pikkusisko joka valittaa kaikesta mitä teen ni äitille
- perkule
tommonen on kyllä tosi vittumaista pitää myöntää
- avuton
Oikeesti se kanteleminen on raukkamaista !
- pikkusiskonensin
Älä si tee mitää epäilyttävää sen nähen, ja kai ny sullaki o jotai kanneltavaa siitä tai tee muutenkaan mitää mikä vois olla tyhmää. Ei sekää mikää täydellinen ihminen ole vaikka nii näköjää luulee olevansa.
Joskus läksypiirienki tapaset paikat o kivempii koulun jälkee, ku mennä ite kotii sellase ihmisen luo jolta ei saa olla välttis rauhassa.
Ja sun pitäis oikeesti sanoo sun vanhemmille suoraan jos susta tuntuu, että sua ollaan syrjitty rahan/lahjojen suhteen perheessä. Eikä mitää v*ttuiluu tai huuteluu, vaan kerro suoraan ettei tunnu kivalta jos se on tuntunut syrjinnältä.
No tämän enempää neuvoja ei vaan keksi, kun kyse on lopulta teijän molempien luuloista siitä, että mitä saa tehdä ja mitä ei. Sinä saatat etsiä enemmän rajojasi, kun taas pikkusiskosi ei ymmärrä mitään siitä, että joskus on parempikin rikkoa sääntöjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu611660- 291275
- 851108
- 43925
- 95878
- 67855
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15809Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19765Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131735- 116711
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �151669Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80638- 4632
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31625- 43611
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45590- 19576
- 46568
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä25561Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔33558