Valtionkirkko lakkaa olemasta lähivuosina kun

Nasse.

ev-lut lahko joutuu valintatilanteeseen avioliiton maallisen määritelmän muuttuessa.

Ehkä jo 2015 avioliittto on mahdollinen suomessakin myös sama sukupuolta olevien kesken ja lahko joutuu joko vihkimään tai olemaan vihkimättä heitä.

Tekivät he kummin päin tahnasa, kirkosta tulee eroamaan räjähdysmäinen määrä ihmisiä ja sen jälkeen valtionkirkkoasema puretaan.

Kestää toki vuosia ennenkui kaikki n. 164 lakien kohtaa joissa valtionkirkkoon viitataan, on uudistettu mutta homma on selvä.

Tämä palsta on ollu tkirkolta hyvää työtät jäsenmäärän vähentämiseksi, ei tosin kovin merkittävää mutta omalta osaltaan, maaritit, kaisat ja sitten kutsumattomat hörhöt, mummikset ja vastaavat ovat työtä tukeneet.

Toivotaan että seuraavaksi lahko käyttääresurssinsa tehokkaammin laivan upottamiseen ja hyödyntää myös penaalin terävämmän pään kyniä.

6

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toivo elää

      Kaikki uuskonnot, uskomukset ja kirkot kadotkoon, sillä ne ovat vanhoja ja priimitiivisiä.
      Kukaan järkevä ei enää usko uskontoihin tai kirkon höpötyksiin.

    • 1 + 2

      Ikävä kyllä älykäskin voi harhautua.
      Useimmiten syynä on lapsesta saakka alkanut indoktrinaatio jolloin ns. ensimmäisenä tietona lapsen mielessä on uskonnollisia mielikuvia joitten avulla hän arvioi myöhemmin kohtaamiaan väitteitä ja tietoja.

      Onneksi elämme nykyään sellaisessa kulttuurissa, jossa lapsi jo aika nuorena pääsee maistamaan muunlaisia hedelmiä kuin uskonnollisia.

      Kulttuurimme on valistuksen värjäämä, ei kristinuskon, onneksi!

    • -26-

      Tilastojen mukaan Suomessa solmitaan miehen ja naisen välisiä avioliittoja vuosittain noin 29 000 tuhatta ja rekisteröityjä parisuhteita vain muutama sata.
      Ja kun näin on, niin lainsäädännöllisesti pitäisi rekisteröityjen parisuhteiden saada samat lain mukaiset oikeudet kuin mitä on avioliitossa olevilla.

      Kun kansalaisilla on halukkuutta myös moniavioisuuteen, niin avioliittolakiin pitäisi saada myös heitä koskevat muutokset yhtäläisine oikeuksineen.

      Mikäli samaa sukupuolta olevat haluavat, että heidät vihitään kirkossa, niin mikä ettei. Tuskinpa se mitään sen suurempaa eroryntäystä kirkosta tulisi aiheuttamaan.
      Jokainen kirkkovihitty toki tietää, ettei papin siunaus takaa avioliitolle Jumalan siunausta, koska Jumalan siunaus riippuu Jumalan itsensä ilmoittamista kriteereistä koskien niin ihmisyksilöä itseään kuin hänen perustamaansa perhettä.

      Mitä tulee mainitsemaasi ns. valtionkirkon asemaan tulevaisuudessa, niin siitä päättää valitsemamme eduskunta. Ja kun suomalaisista kuuluu vielä ev. lut. kirkon jäsenyyteen noin 75 prosenttia, niin sama suhde pätenee kansanehdokasasettelussakin, joten vuosikymmeniä tämän kaltaisella kirkosta eroamistahdilla näyttää menevän "valtionkirkon purkuun".

      Jostain syystä palstalaisten keskusteluissa ei ole käsitelty nuortemme huolia koskien heidän tulevaisuudennäkymiään.
      Heidän huolensa koskevat mm. ilmastomuutoksen seurauksia, isien ja äitien työpaikkojen menetyksiä, omaa ja vanhempiensa terveyttä, EU;n tulevaisuudennäkymiä, sekä minkä kaltaisella koulutuksella he pystyisivät hankkimaan tulevaisuudessa leipänsä ja elättämään perheensä.

      • vain se

        Älä yritä eksyttää. Mitään muita syntejä tai ongelmia ei ole olemassa kuin HOMOUS


      • Nasse.

        Kysymys ei ole samaa sukupuolta olevien liittojen määrästä, vaan siitä tilanteesta että tekipä ev-lut lahko tilanteen suhteen mitä tahansa, kummassakin vaihtoehdossa jäsenkato vauhdittuu. Samalla, kuten jo nyt, herää keskustelu valtionkirkkojärjestelmästä jonka ansioista se tullaan aikanaan purkamaan.

        Vetoamisesi lahkon jäsenmäärän demokratian yhteydessä on turhaa, esimerkiksi ruotsinkielisiä on vain muutama prosentti ja silti maa on kaksikielinen.

        Chutlu on varmaan yhtä suopea Jumala kaikissa tapauksissa kuin kamelikuskien nuotiotarinoista kyhättykin.

        Mitä nuorison muihin huoliin tulee, niin ne osoittavat selvästi ettei nuorisoa kiinnosta muinaiset taikauskot, vaan konkreettisemmat tulevaisuutta ja nykytilaa koskevat asiat. Toisaalta Tahdon2013 ja tuo kansalaisaloitteen äänimäärästä melkoinen osa tulee nuorilta, he arvostavat ihmisoikeuksia ja ymmärtävät että tasa-arvo ei ole heiltä itseltään pois, päinvastoin.

        Koska te lahkojeesukset opitte?


    • mää luulin

      Penaalin terävimmät kynät :O eikös ne olleet jo tällä palstalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      114
      8143
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      414
      7356
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4614
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4369
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      6
      3654
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2759
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      113
      2573
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2525
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2184
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      2047
    Aihe