Kommunismi

Miksei Imatralla kukaan enään pidä proletaarien puolia? Tuntuu että nyt YT-neuvotteluiden keskellä koko Suomi nuolee kapitalistien saappaita vaikka herrat sulkee kokoajan tuottavia tehtaita ja voittoa tuottavilta koneilta pistetään kylmästi työmiehiä phalle.
3143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ai meinaatko että tänne kirjoittelevat pummit työttömät proletaari juttuihin suostuisivat ?

"Yhtäläinen työvelvollisuus kaikille yhteiskunnan jäsenille yksityisomistuksen täydelliseen lopettamiseen saakka. Teollisuusarmeijain muodostaminen, varsinkin maanviljelystä varten"

Tuo yhtenäinen työvelvollisuus hieman särähtää korvaan kapitalistien saappaita nuolleskellessa..

Äänestä

Koko prolehanke kaatui omaan mahdottomuuteensa. tehtiin "tuhtaata", jotta päästäisiin normeihin. Kaikilla töillä oli normit. Kansa voi kumminkin paljon pahemmin, kuin yrittäjyyden aikaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Haistakaa paska koko kirjoitti:

Miksei Imatralla kukaan enään pidä proletaarien puolia? Tuntuu että nyt YT-neuvotteluiden keskellä koko Suomi nuolee kapitalistien saappaita vaikka herrat sulkee kokoajan tuottavia tehtaita ja voittoa tuottavilta koneilta pistetään kylmästi työmiehiä phalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu