Hei! Otin helmikuulle lennot Phuketiin kun halvalla sain. Olen viisikymppinen yksityisyrittäjä ja edellisestä lomasta on kauan. En harrasta laitesukellusta, mutta snorklaan aina kun voin. Olen käynyt Phuketissa muutaman kerran, joten tiedän että siellä se ei ole mahdollista, vaan aina pitää lähteä johonkin kauemmas.
En kuitenkaan haluaisi kuluttaa kaikkia päiviäni istumalla tuntikausia veneessä matkalla johonkin paikkaan, missä sitten pulahdetaan tunniksi veteen, käydään syömässä ja lähdetään sen jälkeen takaisin.Tarkoituksenani ei olekaan jäädä Phuketiin, vaan siirtyä pikaisesti jonnekin sopivampaan paikkaan.
Tavoitteena on, että löydän majoituksen rannalta, lähden snorklaamaan (lähes) omalta terassilta, pulikoin päivät, syön hyvin, nautin välillä hieronnoista jonkun nätin tytön käsissä ja illat istun terassilla hyvän kirjan,kylmän oluen ja ehkä jopa höpöheinän kanssa. Välillä voisin ajella skootterillakin. Tätä ajattelin tehdä sellaiset kymmeneen päivää. Sen jälkeen palaan Phuketiin, teen tuliaisostokset ja suuntaan lentokentälle ja kotiin ja ryhdyn taas nuhteettomaksi yksityisyrittäjäksi joka ahkerasti ahertaa.
Eli pyytäisin vinkkejä paikkaan johon on Phuketista n. päivän matka veneellä tai autolla ja jossa tuo kaikki on mahdollista. Suunnalla ei ole väliä kunhan kaikki on ihan rannassa :-)
Phi Phi on yksi suositeltu, mutta jotenkin se tuntuu liikaa nuorison paikalta. (?)
Onko kellään kokemusta Ranongin seudun saarista, esim Koh Phayamista tai Koh Changista ( siis ei siitä Changista joka on Pattayasta itään). Tai onko kukaan testannut ihan eteläthaimaan saaria? Otan kiitollisena kaikki asialliset vinkit vastaan.
Snorklaamaan
2
264
Vastaukset
- Trangille
Ei ole kokemusta tuolta suunnalta kuin Nai Yang beach Phuketissa.
Nyt on helmikuussa suunta kohta Trangin saaristoa. Majoitus on Si Kaossa josta on hotellin oma kuljetus Koh Kradanille. Myös muilla alueen saarilla on tarkoitus retkeillä ja snorklailla. Mutta noista voin kertoa vasta maaliskuussa.
Kenties jollain olisi enemmän kokemusta?
Tyttöpaikoista ei ole tietoa, paikalliset osaavat varmaan kertoa tuosta ihmisriisto-osastosta enemmän. - 28x...
Minä uskon hra Aikuinen mies pärjäilee varmasti eikä kenenkään neuvoja tarvitse. Kunhan nyt aikansa kuluksi on kirjoitellut.
Mutta nimim Trangille olisi sanottavaa.
Sinä sanoit pitäväsi opastoimintaa ihmisriistona. Näkemyshän se on tuokin. Asian tietysti voi nähdä niinkuin minäkin. Katson että oppaan ammatti on mitä kunniallisin, siistein ja hyvin palkattua työtä kouluja käymättömälle tytölle. Ymmärrän tietysti kulttuurierot mitkä nyt Trangia hiertävät. Itse thait pitävät sitä hyvänä ammattina ja tyttärensä ilomielin ilokeskuksiin lähettävätkin.
Täytyy muistaa että Suomi ja Thaimaa ovat aika kaukana toisistaan kun näistä asioista puhutaan. Meidän ei tule koettaa heittää omia käsityksiämme maahan jotka eivät niitä tarvitse.
Thaikut rakensivat temppeleitä jo silloin kun suomalaiset vielä lohkoivat kivikirveenteriään terävimmiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1473942Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso113464Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai462933Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122862Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1422513- 502184
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist161388"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For991375Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es631304Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t381169