ILTANEN - SUKU

Etsijä

Tietääkö kukaan mistä sukunimi ILTANEN on lähtenyt ja kuinka paljon heitä on ja missäpäin Suomea enemmistö?

14

2559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm...

      Pari riviä alempana näkyi joku kyselevän myös Iltasista...

      • rekisteri

        Iltanen sukunimiä löytyi väestörekisterikeskuksen mukaan 918 henkilöä.


    • riitu1

      Ainakin Salon seudulta on oman Isäni Unto Iltasen suku, Hänen isänsä Frans Iltasen kotitalo Samppan Vaskiolla oli nimeltään Enola.

      Serkkuja on monta Salon seudulla.

      Pälkäneellä on paikka nimeltä Iltasmäki, mutta se ei liity mitenkään meidän sukuumme .

      Nimi on suomennettu ruotsinkielisestä nimestä .

    • Paikalliset auttaa?

      http://www.sssry.fi/index.htm on Salon seudulla vaikuttava sukututkijoiden yhdistys ja sen kautta saatte varmaan lisätietoa Iltasten suvusta. Suosittelen liittymistä paikalliseen yhdistykseen, niin saat apua tarvittaessa.

      Selaa etusivua alaspäin, niin sieltä löytyy tietoa Seija Rannikko-Iltanen tekemästä tiivistelmästä Halikon maakirjasta vuodelta 1875. http://www.sssry.fi/tkjluett.htm löytyy sukututkijaluettelosta henkilö, joka on tutkinut Halikon Iltasia.

      http://jouninsukusivut.wordpress.com/tutkimani-suvut/kakarin-suku/ on Iltasten historiaa lyhyesti kuten myös http://jouninsukusivut.wordpress.com/tutkimani-suvut/lindenin-suku/ on mainintoja, että joku on ottanut sukunimekseen Iltanen.

    • Netta1990

      Moikka!
      Täällä kirjottelee nuori Iltanen Hämeestä!

    • selvennys

      Salon seudulla esim. yllä mainittu nimimerkki riitun ( asuvat mm. Tampereen seudulla) sukua oleva ottanut sukunimen Iltanen 1900 -luvun alkupuolella, ei suomennettu. Salon seudulla myös muita Iltasia, tietääkseni eivät sukua keskenään.

    • Mäntästä

      Mäntässä oli kauppiaana pariskunta Iltanen, en muista nimeä.

      • Aamunenilta

        Eikö juuri tuo Mäntän Iltanen muuttanut Tampereelle ja perusti uuden perheen?


    • Sukututkijaamatööri

      Hei! Hiskin mukaan eli seurakuntien arkistojen mukaan Iltanen nimi esiintyy ensimmäisen kerran 1892 . Kastettuja löytyy Porista, Ulvilasta ja oliko se nyt Suomusjärveltä. Tieto ei tarkoita että nämä olisivat ensimmäiset, sillä useimmat netissä julkaistut seurakuntien arkistotiedot päättyvät 1850 luvulle ja vain muutamat kunnat ovat työstäneet rekisteriä yli tuon 1850-luvun, jotkut kuitenkin 1904 asti ehkä ylikin. Voit itsekin googlata hakusanalla HISKI ja etsi kaikista seurakunnista, kastetut, kuolleet ja vihityt. Itse tunnen Tampereelta yhden Iltaset-nimisen mieshenkilön

    • jutalins

      Iltanen - älkää anta tieot

    • suljetulle

      Taas on yksi hullu jättänyt eilen illalla unilääkkeen ottamatta.

    • Anonyymi

      Olen Iltanen Turusta

      • Anonyymi

        Sama


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe