Kokemuksia? Vinkkejä? Ongelmakohdat?
Miten olet pärjännyt 1vuotiaan kanssa Khao Lakissa?
10
334
Vastaukset
- Pikkuväki reissaa
Itsellä jo teinejä, mutta hienosti siellä pärjää. Sopivan pieni kohde, helppo liikkua, ruokapaikkoja lähellä. Suurin koetinkivi varmasti tuo lentomatka. Menettekö paketti- vai omatoimilomalle?
- menossa myös
Hyvin pärjätty. Ei mitään ongelmia. Toki omasta asenteesta aika paljon kiinni. Lentomatkakin meni hyvin. Mukavaa matkaa teille.
- rattaat
Hankalinta on varmasti rattaiden kanssa liikkuminen. Kadut ovat epätasaisia ja jalkakäytäviä ei aina ole, mutta hyvällä asenteella pärjää. Me työnneltiin 2v reilu vuosi sitten matkarattaissa, kunnolliset isopyöräiset rattaat olisivat paremmat.
- Rauhallinen sielu
Miksi.?1 vuotiaan kanssa thaimaaseen? Idiootit vanhemmat!
- Kokemusta on
1-vuotiaskin nauttii =) Mekin mennään taas 1-vuotiaan kanssa ja vähän isompienkin.. Tosi hienosti ovat reissut kaikkineen sujuneet. Eihän se keneltäkään pois ole reissaako siellä 1-vuotias perheensä kera vaiko aikuinen tai eläkeläinen.. Elämä on elämistä ja nauttimista varten. Annetaan kaikkien nauttia lomastaan =)
- xix1
Hyvin on pärjätty! Paljon erilaisia vaippoja löytyy kaupoista, ei kannata ottaa Suomesta mukaan. Jos on nirso ruuan suhteen, niin purkkeja mukaan Suomesta, niitä on saatavilla tosi tosi huonosti. Kaikki valmis lastenruoka siellä on veteen sekoitettavaa hieman epämääräistä jauhetta. Toki 1v syö jo normiruokaa, mutta meidän nirso ei syönyt. Kaupoista löytyy pillimaitoja ja jugurtteja, niitä ostettiin.
Mukaan joku kantoreppu tms. meillä oli Manduca. En lähtis pelkillä rattailla. Hyvät aurinkorasvat mukaan Suomesta ja kunnollisia aurinkosuojavaatteita mukaan.
Mitä vielä? Kysy jos tulee jotain mieleen!
Ihanaa matkaa- pikpikpirpana
Onko keskustassa mitään paikkaa, missä voisi käydä vilvoittelemassa lapsen kanssa, kun menee kaupoille? Pelkät tuulettimet eivät taida riittää.
Lapsi syö oikein hyvin normaaleja ruokia.
Oliko teillä uimakengät vai ihan vaan liukueste sukat?
Kerrotko vielä hiukan meno/tulomatkasta? Minkälaista viihdykettä lapsella oli? Missä nukkui?
Meillä on stokken kantoreppu.
Ainut itselläni vastaan tullut ilmastoitu ravintola keskustassa on ollut mäkkäri.
keskustasta on rannalle matkaa muutama satametriä.- werso123
Kaikissa 7/11 marketeissa on ilmastointi, jopa liian kylmällä. Niissä voi käydä tarvittaessa vilvoittelemassa ja pienikin hetki riittää kun ilma tosiaan on niin kylmää.
Meillä ei ole lapsella ollut koskaan uimakenkiä eikä sukkiakaan, hyvin on pärjätty, mutta eihän ne uimakengät huono idea ole.
Me ollaan lennetty Thaimaahan ja Singaporeen lapsen ollessa 11kk ja 1v11kk eli sylilapsena. Molemmilla kerroilla lapsi nukkui koneessa meidän sylissä sellaisen Ikean pumpattavan muovisen "vaipanvaihtoalustan" päällä. Siihen vain peitto päälle. Lapsi oli näin helpompi siirtää jos toinen vanhempi meni vaikka vessaan tms. Syli oli myös tasaisempi lapsen nukkua alustan kanssa kuin ilman eikä vanhempien syli hikoillut niin paljon kuin kuuma lapsi pelkästään sylissä. Suosittelen tätä muutaman euron alustaa lennolle, eikä vie paljon tilaakaan kassissa. Lapsen voi tietysti laittaa nukkumaan myös lattialle omiin jalkatiloihin, mutta minä en noin pientä vielä lattialle laittaisi. Meidän lapsi nukkui lattialla 3 ja 4 vuotiaana, mutta pienempänä aina sylissä.
Ruokailun aikana toinen vanhempi lähti lapsen kanssa vessan edustalle jaloittelemaan jotta toinen sai syödä rauhassa. Juuri ruokailu sylilapsen kanssa on koneessa se haastavin osuus. Meillä lennot on mennyt aina tosi hyvin. Lapsi viihtyy koneessa ja nukkuu paljon. Nyt neljävuotias on lentänyt Aasiaan jo neljä kertaa eikä kertaakaan ole matkalla kysynyt koska ollaan perillä.
Ruokavinkiksi, paistettu riisi maistuu yleensä lapsille hyvin ja on tosi miedosti maustettua.
Viihdykkeenä meillä oli muutama kirja, lempilelu ja naposteltavaa lapselle. Omia eväitä suosittelen ottamaan mukaan jonkin verran, ettei heti perillä ole kiirettä kauppaan vaan saa lapselle syötävää hotellissa jne.- vepakko
Hyvä juttu, että löytyy muutama vilvoittelu paikka.
Olin ajatellut ottaa koneeseen äitiyspakkauksen makuupussin, on ainakin lämmin ja kun siellä sisällä, on helppo siirtää tarvittaessa.
Emme aikoineet ottaa koneeseen aterioita, eivät maistu meille. Ostamme omat syötävät eli syöminen, ehkä helpompaa kun ei ole haarukka ruokaa.
Onko tietoa, myydäänkö keskustassa lapselle hupullisia kylpyviittoja? Olisivat hyviä kuivatteluun, kun ei aurinkokaan pääse iholle ja pysyvät päällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4801743Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781507Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641348Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H161315- 100905
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19866- 51859
Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65736Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15731Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7722