jännitysperäistä tinnitusta

tietämättömyystuskaa

Terve! En ole varma onko kategoria oikea, mutta pistän tämän tännekkin. Olen parikymppinen mies, joka viettää paljon aikaa tietokoneella, mutta peruskuntoni on hyvä. Tänä vuonna syksyllä aloin kärsimään siitä, että koneella ollessa alkoi aina jomottaa takaraivoa ja tuli ihan pönttö olo. Myös huimausta ja lievää pahoinvointia alkoi tulla ja näitä on jatkunut tähän päivään asti.

Pari kuukautta sitten aloin huomata kaukonäön heikkenemistä ja menin silmälääkäriin ja todettiin taittovika, johon voin halutessa hankkia silmälasit.
Kuukausi sitten ollessani lenkillä huomasin korvieni soivan ja tätä on jatkunut tähän päivään asti. Lääkäri diagnosoi jännitysperäisen tinnituksen.

Eli tiivistäen oireeni ovat: Ajottain huimausta, takaraivon jomotusta, lievää pahoinvointia, tuntuu että kävelen oudosti, välillä ikäänkuin astun huti eli arvioin jalan laskeutuessa maahan etäisyyden jalkapohjan ja maan välillä väärin, jolloin vähän humsahtaa. Tinnitus jonka ääni muuttuu esim. päätä sivuille kääntäessä (voimakkaampaa vasemmassa korvassa), typerä olo. Särkyjä minulla ei kuitenkaan ole ja korvani sekä kuuloni ovat kunnossa.

Lääkäri määräsi 1h ennen nukkumaanmenoa otettavaksi 2 tablettia 2mg Sirdaludia ennen nukkumaanmenoa, tosin lääke ei tunnu toimivan ollenkaan.
Kävin myös kerran hierojalla, joka ei auttanut mitenkään (pitäisi varmaan käydä useammin, että tulisi tulosta).

Onko kellään samanlaisia oireita ja onko kyse jostain vakavemmasta kuin jostain lihasjumista? Tuskallista kun ei saa selkeää vastausta mistään, että onko kyseessä vain joku lihasjumi.

2

351

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohikulkija2

      Minusta kuulostaa ihan lihasjumilta TAI purentavirheeltä.

      1. Varmista, että istut koneella hyvässä asennossa. Pidä istumisesta taukoja ja tee taukojumppaliikkeitä.
      2. Varaa aikaa huolelliseen venyttelyyn, ainakin aamulla ja illalla mutta miksei jopa päivälläkin. Koska niska ja selkä ovat jumissa, voit luonnollisesti keskittyä niiden venyttelyyn.
      3. Sauno.
      4. Jos mahdollista, käy useammin hierojalla.
      TAI
      5. Käy hammaslääkärissä tarkistamassa purentasi.
      6. Teetä itsellesi kisko, jota voit pitää suussasi öisin. Kisko estää sinua puremasta hampaita yhteen yön aikana.
      7. Tarkkaile itseäsi päivän aikana: stressaatko, puretko hampaitasi yhteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      79
      2024
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1249
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      25
      1072
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      93
      759
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      122
      740
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      707
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      59
      665
    9. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      662
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      60
      634
    Aihe