Aion hommata viisumin vasta Denpasarin kentältä, joten tarvitaanko siihen valokuvia? Lähtö 8.1
Valokuvia viisumiin?
11
388
Vastaukset
- Taapsa
Ei tartte
- 3112
Kiitti!
- termos
Kerrotko sitten miten viisumeiden kanssa meni: hinta, pitikö kauan jonottaa yms.
- 5114
Joo, laitan tiedot palattuani 25.1.
- kvg2
Hinta on 25 dollaria. Google on kätevä eiks je? :) Ja jonot riippuu ihan mihin aikaan laskeudut ja miten samaan aikaan on muita lentoja.
- kimb1
Uusi lentokenttä on nopeuttanut viisumi/passinkäsittelyjä ihan hyvin. 25USD on helpoin tapa hoitaa, myös luottokortilla voi maksaa.
Muillekin sitten tiedoksi ketä ei osaa googlea käyttää niin tolla 25USD turistiviisumilla saa olla sen 30 päivää sen jälkeen pitää hommata pitempi viisumi johon tarvii valokuvat ja itseni mielestä se on helpoin hommata jo suomessa indonesian lähetystön kautta.
Ja aina aasiassa varsinkin niin kaikissa passintarkastuksissa ja vastaavissa niin valitkaa se jono missä on vähiten aasialaisia, ellei sitten ole paikallisia. matkavinkki =) - 110114
Balilla ollaan:) Viisumi maksoi 21€ ja jonotuksen kanssa kesti noin 5 min. Mukava mesta!
- Mcfred
Tultiin lauantaina kotiin Balista ja yksi yllätys, ainakin meille, oli että piti maksaa lentokenttäveroa 150.000 rupia (n.9 €) / hlö. Tämä siis poistuessa maasta, joten kannattaa tämän verran rahaa säästää tähän tarkoitukseen. Meillä oli juuri tämän verran rahaa jäljellä joten en tiedä jos olisi pystynyt maksamaan kortilla mutta kuulin ainakin vierestä jonkun kysyvän missä on lähin pankkiautomaatti.
- kimb1
Jos edes kerran googlettaisi matkakohteen ennen kuin lähtee niin olisi tiennyt ton maastapoistumismaksun
- Baliiiiii
Hinta oli jo 200.000 rupiaa kun lähdettiin Balilta 3.5.2014.
- jomkippuriii
kimb1 kirjoitti:
Jos edes kerran googlettaisi matkakohteen ennen kuin lähtee niin olisi tiennyt ton maastapoistumismaksun
Jospa hra ottaisi itse selvää. Maksu ei ole mikään maastapoistumismaksu vaan lentokenttävero, joka vaaditaan kaikilta lentokoneella kentältä poistuvilta. Maksu peritään myös muilla kentillä, sisämaanlentojen maksu (Indonesian sisäiset lennot) on pienempi ja ulkomaille matkustettaessa se on suurempi, nyt tuo 200 t IDR eli n. 13 €.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 643839
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.473203Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1542969Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,462869SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.752426Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621931Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a241925Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1321820- 891259
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai681200