Aikio sukunimestä

aikion neitejä

Osaako kukaan sanoa Aikio alkuperäinen saamelainen sukunimi?

4

2801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Geriatriarkka

      On se.

      Se nimi on saanut alkunsa siitä kun muuan veneenviemä lantalaisukko AIKOI aamulla lähteä päivän askareisiin mutta niin se aikomiseksi jäi. Muut alkoivat kutsumaan tätä kömmänän isäntää Aikioksi.
      Parikymmentä sukupolvea myöhemmin automarkkinoille saatiin Toyota Aygo. Sekin aina aikoo mennä jonnekkin jos sen saa käymään.
      Toyotan tehtaalla aikovat muuttaa nimen Toyota Aikioksi.

      Kitti sitä vastoin on maailmankuulu aito saamelainen sukunimi.

      • Hjkliutcvb

        No mitkä nyt sitten on "perinteisiä" saamelaisia sukunimiä? Eihän saamelaisilta alunperin ole ollut mitään sukunimiä.. On kutsuttu ihmisiä tietyn kaavan mukaisella kutsumanimellä mikä puhekielessä on yhä säilynyt, esim käräjien nykyinen puheenjohtaja on Juvva Lemet eli Juvvan Klemetti, isänsä mukaan. Sukunimet tulivat kun Ruotsi ja Norja-Tanska aloittivat verotuksen, veroluetteloihin piti yksilöidä ihmiset valtioiden mallin mukaan. Sukunimet olivat pitkään skandinaavisen mallin mukaisia, jos isä oli Lars niin pojasta tuli Larsson jne. Sukunimiä kuitenkin tuli käyttöön vähitellen 1700- ja 1800-luvuilla, kuten Pilto ja Labba.


    • koolmâs

      Alkeellisimmillakin googletustaidoilla löytää Ilmari Itkosen artikkelin "Inarinlappalaiset sukunimet ja suvut " missä sanotaan näin:

      "AIKIO.

      Nimi tavataan jo varhaisimmissa veroluetteloissa Inarista Kitkajärvelle saakka tav. muodossa Aikia (Aichia, Ajkia, Aijkija.) Se on Aika (myös Aicke, Aijke) nimen johdannainen ja pidennysmuoto. (Sama henkilö saattoi rinnan käyttää nimenään kumpaakin muotoa.) Kirkonkirjoissa se nähdään alusta saakka Aikiona (joskus Aickiona). Eräs suvun jäsen sanoi kerrotun, että nimi olisi alkuaan ollut Äijih ( = Ukko), mutta tässä arvelussa ei nähtävästi ole mitään perää.

      Aikion sukukuntaa oli v. 1749 8, 1800 11 ja 1850 13 huonekuntaa5 sekä 1900 10 huonek. ja niissä 82 henkeä; 1910 oli Aikioita 103 henkeä."

      http://www.genealogia.fi/nimet/nimi79s.htm

    • Anonyymi

      Kanojen ystävänä tunnettu Aikio Inarista muutti kauemmas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      214
      6207
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      177
      5768
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5404
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      251
      4290
    5. 239
      3673
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      138
      3440
    7. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      67
      3411
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      128
      3259
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2966
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      2
      2439
    Aihe