SSD windows:lle ja vanha HDD

oldtimer2013

Koneessa uusi SSD levy johon asennettu windows 7. Vanha HDD levy otettiin taas käyttöön kun kone käynnistyy uudelta SSD:ltä. Tavoitteena oli windowsn nopea käynnistyminen ja käyttö ssd:ltä mikä onnistuukin. Ongelmana on että en voikaan käyttää vanhoja ohjelmia vanhalta levyltä. Ne eivät käynnisty. Vanhaa levyä pystyn selaamaan jne ilman ongelmia. Mikäköhän auttaisi vai auttaako mikään? Pitääkö kaikki esim pelit asentaa uudestaan?

1

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luultavasti ohjelmat ja pelit pitää asentaa uudestaan. Yleensä ohjelmat eivät toimi suoraan toiselta levyltä jos päälevyn Windows on asennettu uudestaan. ( Ellei kyse ole ns "portable" ohjelmista).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      59
      4014
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      93
      2368
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2042
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1793
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1571
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1526
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1192
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1138
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1094
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1052
    Aihe