paleltuuko tipuset..

friida & romeo

ajattelin muuttaa uuten taloon jossa on puu lämmitys, ongelmani onkin kaksi neitokakaduani.. talo viilenee äkkiä kun uuni sammuu, mikä on alin lämpötila johon voin lintuni viedä?
en voi taata 100% että muistan ja ehin joka päivä lämmittää taloa..
jos ne paleltuu niin en mene! en tahdo erota vielä rakkaista linnuistani, joten harkitsen tämän varmasti vielä miljoona kertaa ennen kuin lähen!!

6

1207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -N-

      Lintujen alin lämpöyila on sellainen, missä sinä voit olla t-paidassa. Sanottaisiinko n. 15 C

    • -M-

      Jos vaan ruokaa (=polttoainetta) on rittävästi eikä pahasti vetoa käy, niin kyllä neitokakadun kokoinen lintu satunnaisesti vähän viileämpää ilmaa pitäisi sietää, kunhan muutos ei hirveän äkillinen ole. Niin kuin edellinen mainitsi niin joku minimissään 15 astetta vielä menettelee vähän aikaa. Kylmällä kaudella voi ehkä muokata ruokavaliota aavistuksen rasvaisemmaksi,jos lintu syö normaalisti pellettejä, siemenravinnolla olevalle tekee vaan hyvää vähän poltella rasvakertymiä välillä pois.

      Talvellahan voi pitää häkin päällä lämpölamppua tai alla matelijoille tarkoitettua lämpömattoa jos tuntuu että huoneisto menee liian viileäksi ja peittää vaikka osan häkistä huovalla ettei lämpö karkaa. Irti lennättäessähän lentäminen tuottaa kyllä lämpöä.

      • a''

        Kannattaisiko lintujen huoneeseen hankkia öljylämmitteinen lämpöpatteri, ei puhallinta?
        T-paidassa tarkeneminen menee täällä yli 20C.


      • friida & romeo

        ei taida lämpömatto olla kovin hyvä idea.. nehän kakkii sen päälle? ja käytän pohjalla purua..?

        mittailen vielä tota lämpötilaa et voiko sinne mennä ja hankin sinne jonkun kunnon lämmityksen linnuille sekä lämpömittarin häkin viereen kaiken varalta!
        kiitos avusta ja kyllä vieläkin voi antaa neuvoja tänne käyn kyl kattoon onko tullu ideoita!


      • a''
        friida & romeo kirjoitti:

        ei taida lämpömatto olla kovin hyvä idea.. nehän kakkii sen päälle? ja käytän pohjalla purua..?

        mittailen vielä tota lämpötilaa et voiko sinne mennä ja hankin sinne jonkun kunnon lämmityksen linnuille sekä lämpömittarin häkin viereen kaiken varalta!
        kiitos avusta ja kyllä vieläkin voi antaa neuvoja tänne käyn kyl kattoon onko tullu ideoita!

        Joo, matto olis terraarioon. Sanomalehti toisi lämpöä häkin pohjalla, näppärä vaihtaa usein.
        Lamput tuovat myös lämpöä. Lintuvaloputki olisi välttämätön muutenkin.
        Ja onhan linnut asuneet ennenkin ihmisten kanssa Suomessakin ennen sähkö- tai öljylämmitystä. Toissavuosisadallakin. Ja isotkin papukaijat. Veto on se riiviö, ettei vilustu.
        Pitäis pärjätä normaalioloissa, ruokaa riittävästi ja orret jotka eivät kylmene.


      • Lintuja 20v talossa

        En tiedä mistä tuollaiset rajat ovat tulleet?? Mutta siellä missä kakadut elävät, lämpötila saattaa pudota pakkasen puolelle yöllä, kovasti näyttävät elävän. Itselläni linnut ovat vapaasti talon sisällä, ja olen huomannut että ne viettävät joskus mielellään aikaansa eteisen oven luona talvella, lattialla käy siis viileä virtaus oven alapuolelta. Kaikista tärkein pointti, niillä täytyy olla jossain yksi lämmin paikka missä oleskella tarpeen vaatiessa, eivät linnut ole idiootteja, jos niillä on liian lämmin, ne menevät kylmään, jos kylmä, ne menevät lämpimään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      90
      10584
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      142
      8838
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6087
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      63
      4335
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      64
      4266
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      81
      4103
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3729
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      70
      3231
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3127
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      70
      2985
    Aihe