Kuinka pitkälle laa kantaa hyvinkäältä jos mulla on 58 piiska ja 200w vahvistin?
Kuinka pitkälle...
Eki...
13182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Lisävahvistimet la-puhelimissa ovat laittomia! Opiskele, lue ja suorita radioamatöörilisenssi. Yleisluokan tutkinnon suoritettuasi saat käyttää max 1000 W tehoa, järjen käyttö tosin sallitaan! Minä meinaan käyttää 10W tehoa, vaikka minulla on 100W rigi. Lue lisää www.sral.fi ja www.ham.fi RA-bandeja riittää.
Viitsitkin vastata k...pään trolliin...
Näitä juttuja lukee moni muukin sinun lisäksesi. Ne muut voivat saada hyviä vinkkejä asioista joista ovat kiinnostuneet ja ymmärtävät niitä.
Tai paremminkin eivät ole aikaisemmin ymmärtäneet niitä.
perustehot ja hyvä anteeni niin kohtuuella 20km jopa ylikkin
nou hätä. joutuu purkaan anteenit katolta :-(
Radioaalto etenee matkan neliössä eli vasta-aseman s.mittariin jos halutaan tulpla lukema se vaatii vähintään sen nelinkertaisen tehon.
eli jos 5Wattia kantaa 10 km, niin 200 kantais sitten n 100 km.
palaa koko la.-kone ja talo??
Ite oon puhunu 5w laitteella 450km päähän. Siitä voipi laskeskella.
mä oon puhunu italiaan rekkamiehen kanssa
Ei ne olemitää kantavuuksia,ne ovat heijastuksia nuo ylipitkät yhteydet.
kantavuus tarkoittaa taattua yhteytä aina.
Varmaan kuuluu Riihimäelle ja takasin noilla tehoilla..
Kantavuus on silloin suoran näköyhteyden mukainen. Muut on heijastuksia aina. Eli riippuu täysin antennin korkeudesta ja häiriöistä. Lähetystehoa ei tarvita kovin kummoisesti pitkilläkään yhteyksillä.