Koululaisen hintalappu koulussa helposti 800 000 euroa

rivi nollia

"Koululaisen "hintalappu" on reilut 80 000 euroa, kertoo Väli-Suomen Median Sunnuntaisuomalainen.Tämän verran laskua tulisi yhdeksänvuotisesta peruskoulusta, jos vanhemmat maksaisivat sen itse. Luku perustuu Kuntaliiton laskelmiin."

Mitä tuolla 80 000 saa? Keskimäärin huonoa viihtyvyyttä ja tähän asti kohtuullisia joskin tulevaisuudessa heikentyviä oppimistuloksia työelämään hyödyttömälle sirpaletiedolle. Turhia ja syrjäyttäviä lastensuojeluasiakkuuksia ja erityisluokkasiirtoja. Usein vain pakotetun monivuotisen säilönnän homeisissa ja homehtuvissa tiloissa. Pahimmillaan ja yhä useammin vain syrjäyttävän monivuotisen kiusaamisen jatkumon sekä oppilastovereitten että varpuun, kyttäämiseen ja huoliluokitteluun hurahtaneiden opettajien, koulukuraattoreiden ja sote-järjestelmän edustajien taholta. Koulun tekemän lastensuojeluilmoituksen ja -asiakkuuden myötä koululaisen 80 000 euron hintalapusta tulee helposti 800 000 euron hintalappu, jolla saadaan aikaan vain katkeroitunut kansalainen ja ennenaikainen eläköityminen. Nollista saa helposti kuristavan moniammatillisen ketjun.

Moni vanhempi haluaisikin siirtää lapsensa kotiopetukseen. Sen päättäjät ja muut virkakiusaajat taas haluaisivat kieltää Ruotsin malliin. Pieniä koululaisia kun pitää kiusata valvotusti ja tarkoin määritellyllä palkalla.

Kotona tapahtuva tai nettiopetus tuottaa tutkitusti hyviä tuloksia, säästää kuluissa ja eliminoi kiusaamisen. Miksi ei siirrytä siihen? Koulujen paljon mainostettu sosiaalistaminenkin on todellisuudessa pelkkään vahvemman oikeuteen ja väkivaltaisiin vankilasääntöihin indoktrinointia. Lapset ja nuoret oppivat terveen ryhmätoiminnan säännöt ja etiikan kotonaan ja/ tai itsevalitsemiensa harrastusten parissa- ei koulussa.

1

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???????????????????

      Mistä olet saanut päähäsi, etteikö lapsia päästetä kotiopetukseen? EIhän siinä ole muuta ehtoa, kun että on vain tehtävä henkilökohtainen opetussuunnitelma ja toki oppimistuloksia pitää voida testata, ettei 9-vuoden jälkeen todeta, että lapsi on jäänyt vaille edes tämän surkean perusopetuksen tasoista koulutusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      282
      2574
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1379
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1251
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1241
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      97
      1188
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1185
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      1042
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      946
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      890
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      797
    Aihe