Löysin vintiltä vanhat Atomicin laskettelusukset (F4 Performance), joissa on Salomon 747- siteet, molemmmat vm. 1985. Kantit ovat kunnossa, mutta hieman ruosteessa, muuten päälisinpuolin ihan jees. Onko noilla arvoa, tekeekö niillä mitään, onko kehitys mennyt niin paljon eteenpäin että noilla ei kannata hiihtopäivää pilata?
Laskettelusukset 1980-luvulta, roskiin?
12
7588
Vastaukset
- OlliL11
Ei niillä mitään arvoa ole,jos tahdot niillä laskea niin kyllä ne siihen yhä käyvät. Uusista suksista ja laskutekniikasta huolimatta rinteet ovat samat kuin silloinkin.
Toinen juttu on nykymonojen ja kasarsiteiden yhteensopivuus, turvallisuus ei ehkä ole ihan taattu joa laitat nykymonot niihin siteisiin.- Anonyymi
Sama juttu, polviin asennettu keinonivelet.
Kestääkö mennä mäkeen, vanhat sukset, vanha mäki ja metallipolvet?
Kuka tietää? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama juttu, polviin asennettu keinonivelet.
Kestääkö mennä mäkeen, vanhat sukset, vanha mäki ja metallipolvet?
Kuka tietää?Eiköhän keinonivel kestä paremmin kun alkuperäinen.
Vanhat sukset puree hankeen vähemmän hanakasti kuin carverit, eli nekin lienevät hellemmät nivelille kuin uudet.
Monojen kanssa tarkkana, vanhoissa voi muovi olla ihan heikoksi hapertunutta, vaikka päällisin puolin näyttäisi ehjältä. Sitten sattuu, jos pohja irtoaa kesken kanttauksen.
Siispä uudet monot jalkaan, muuten vanhat kamppeet mukaan ja mäkeen ilakoimaan! Maltilla tietenkin.
- intiaaan kaikki?
i love indiaa und svenberriä välilä
- atomic f4
Kehitys on mennyt sinne minne se menikin, mutta suksilla pääsee pitämään hauskaa siitä huolimatta. Monot kanssa toimivat rinteella kuin rinteella, jos laitat nuuskaa taskuun. Näytät tosin vanhalta homolta --- mahdollisesti.
- Retrokkeli
Tuohan on täyttä hipsteriä. Vahva retro... eiku pidä!
- tyttären matkaan
Apua! Olen menossa laskettelumatkalle vanhoilla 90-luvun Rossignoleilla ja monotkin samalta ajalta.
Itsellänikin sama tauko laskettelussa, miten mulle käy?
Kehtaanko viedä sukset edes huoltoon? Olisivat kuitenkin mulle tutut sukset ja niillä olisi tutumpi taas aloittaa. - ollil1
tyttären matkaan kirjoitti:
Apua! Olen menossa laskettelumatkalle vanhoilla 90-luvun Rossignoleilla ja monotkin samalta ajalta.
Itsellänikin sama tauko laskettelussa, miten mulle käy?
Kehtaanko viedä sukset edes huoltoon? Olisivat kuitenkin mulle tutut sukset ja niillä olisi tutumpi taas aloittaa.No ei ne ainakaan parantuneet oo tässä välillä, varsinki monojen sisäkenkä voi olla finito, vilkaisehan.
- vuokraamo
Muovin kuivamisesta johtuen voivat hajota heti kättelyssä.
- vintages
Ruoste kanteissa ei haita. Millä tahansa monoilla pärjää ellet kilpaile. Osta jotain perusvahaa. Hiihtovaha luisteluun myös käy. Jos rinne on jäinen, kehtaa teroittaa kantit. Teroittamiseen käy mikä vaan. Vaikka keittiöveitsiteroite :) Kyllä pärjää noilla missä tahansa.
- Joe__R
Kyllä se sukset menee, mutta monojen kanssa voi olla sitten toisin. Muovikin vanhenee yllättävästi parissa vuosikymmenessä. Mulla meni Nordica 850 mono kolmeen osaan kesken laskun. Onneksi ei ollut kovin pitkä rinne.
- v.patu
Sama tilanne kuin ap:lla. Siteet on Salomonin 747 ja sukset vähän käytetyt Atomic
arc . 205 cm pitkät suurpujottelu laudat. Vieläkö noilla sopisi kääntyilemään nykyrinteissä ennen metsän reunoja ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360