Ensi lauantaina tapahtuu

Jussi Pussi

Suthep,kapinajohtaja uhoaa,että Bangkokin ministeriöt ja laitokset vallataan ensi lauantaina,kun uuden vuoden juhlat on ohi.Ja kuka ei halua osallistua kumoukseen voi kerätä kimsunsa ja kampsunsa ja painua lomaileen ja ottamaan rennosti lomapaikkakunnille.
Hommat on hoidettu viimeistään helmikuun 2 päivänä jolloin pitäisi olla kuningaskunnassa vaalit.

http://englishnews.thaipbs.or.th/pdrc-shut-bangkok-end-next-week/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=pdrc-shut-bangkok-end-next-week

Itse pidän ihmeenä ellei sotilaat astu esiin.

12

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuka sitä oikein johtaa?

      Kapinallisille tuntuisi kelpaavan mieluummin sotilasjuntta kuin punaisten johtama hallitus. Ovat varmaan lähellä armeijaa? Mutta en ole oikein vielä ymmärtänyt, miksi kapinalliset haluaa boikotoida uusia vaaleja. Kun eikös niitten nyt pitänyt ajaa demokratiaa, eikö nämä kapinalliset ole nimenomaan demokraatteja? Vai onko nämä kapinalliset kumminkin prinssin joukkoja, kuten huhu kertoo. Suthepin rooli oli siinä että sai keskiluokan mukaan.

      • ... ja kenen eduksi

        Hyvä kysymys. Porukka on jakautunut kahteen leiriin. Jin ja jang. Musta ja valkoinen. Suteppi johtaa keskiluokkaa harhaan siinä missä Taksini vetää pohjoisen porukkaa kuin pässiä narussa. Taustalla on muutaman poliitikon ahneus ja raha, tavoitteena vallankaappaus omalle porukalle, ei kummankaan puolen tavoite ole harhaanjohdetun kansan hyvinvointi.

        Suosiossa on se, josta ei saa kirjoittaa.


    • näinhän se menee

      Suurin osa tuosta kapinaporukasta on ns keltaisia,jotka mm valloittivat lentokentän muutama vuosi sitten.Keltaiset ovat pääosin bangkokilaista keskiluokkaa,pikkuvirkamiehiä opettajia ym toimistoväkeä.Kuningasmielisiä,rasistisia suorastaan esimerkiksi koillisen Isaanin asukkaita kohtaan.Isaanissa väestö on pääosin laosilaisjuurista omine kielineen ja kulttuurineen .
      Sitten kapinaporukalla on heidän johtajansa oikein kunnolla korruptiossa ryvettyneitä katkeroituneita papparaisia kuten tämä Suthep,jolla on omat sotkunsa Phuketin alueelta.
      Hän sai puhuttua omaa protestia pitävän hyvinkin fasistisen yliopistoporukan likaisen työn tekijäksi kapinassaan.Lisäksi kaverina etelästä rahdatut kumipuuviljelijät.
      Kyseessä on tavallaan luokkataistelu ja maa on jakautunut pahasti kolmeen osaan,bankogilaiset,etelä- ja pohjoiset alueet.
      Pohjoisessa on erittäin vahva kannatus Thaksinilla,entisellä pääministerillä, joka on pakoreissulla maailmalla omista business-sotkuistaan.
      Nykyinen hallitus,Thaksinin sisar pääministerinä on vaaleilla valittu suurella enemmistöllä.
      Nyt kun polittiset kuviot ovat menneet solmuun ja jumiin,niiin pääministeri kuninkaan siunauksella pitää uudet vaalit helmikuun 2 päivä.
      Tämä ei sovi kapinallisille ns demokraateille,itseasiassa hyvin fasistinen porukka nykyisin,koska he aivan takuuvarmasti häviäisivät vaalit ja mitään todellista hyötyä niistä ei ongelmien ratakisemiseksi olisikaan.Sama show jatkuisi ja jatkuisi vuodesta toiseen.
      Kieltämättä Thaksinin siskon pääministeriys ei ole ollut ongelmatonta.Korruptiota,suuria mokia mm riisi-busineksessa.Ja aika selvästi maata johtaa itse Thaksin ulkomailta.
      Eli rikkaat suvut,useimmat kiinalaisperäisiä,taistelevat kenelle rahat ja valta kuuluu.Äänestäjät ja kansa on vain pelinappulana.Muutaman euron päiväpalkalla heidät ostetaan kadulle osoittamaan mieltä milloin punaisina tai keltaisina.

      • tarkkanäköinen

        Suunnilleen noin se menee. Lisäisin vielä pari juttua.

        Ensiksikin punaisten vaalivoitto perustui opposition mukaan kuitenkin ostettuihin ääniin, eli laillisuuden rajoja hipoen potentiaalisille äänestäjille annettiin rahaa viikkoa ennen vaaleja. Kolikon kääntöpuoli on, ettei pohjoisen väki silti keltaisia äänestäisi, vaikka uusissa vaaleissa ei ehkä rahoja jaettaisi.

        Toiseksi, prinssi tosiaan johtaa armeijaa, ja armeija on Suthepinkin mieleen enemmän kuin punaiset tai poliisit, jotka puolestaan ovat uskollisia Thaksinille. Myös kuningashuone on viime aikoina tuonut prinssiä paremmin esiin, mm. kuninkaan syntymäpäivän perhekuvissa lähempänä kuningasta. Aiemmin prinsessat olivat paremmin esillä.


    • mani se on jokapuhuu

      Pientä lisäystä "tarkkanäköinen" .
      Ministry of Defence,puolustusministeri on muuten itse pääministeri Yingluck Shinawatra.
      Kuninkaallisista ei oikein saisi kirjoittaa tai puhua kansalaisten mitään.Helposti apinahäkin luukku heilahtaa lese majeste-pykälän mukaan 8-10 vuodeksi.Ja tuota lakia käytetään surutta vastustajia vastaan.
      Vanha ukkelihan on ollut jo vuosia omissa maailmoissaan ja heikossa hapessa.Poikansa ei ole paljon kummemmassa tilassa paitsi ,että on rypenyt skandaalista toiseen ja ei ole oikein isojen massojen mieleen.Toki Thaksinin hyvä business-kumppani.
      Tosi korkealle arvostan tämän armeijan komentajan Prayuth Chan-ochan.Tekee kyllä parhaansa noiden hullujen politiikkojen suhteen,että verenvuodatukselta säästyttäisiin.

      Mitä noihin ostettuihin ääniin tulee,niin ei kai semmosta pikkunilkin virkaa siellä ole keksittykään missä ei ääniä osteltaisi.

    • Aika vähän näkyy Bangkokissa mielenosoituksia ?
      Pieni porukka oli jossain kulmalla olisiko ollut 10 tai 20 henkilöä lappuineen ?
      Nyt uudenvuoden kynnyksellä ja porukalla on vapaata ?

      • kommentti

        Tammikuun ensimmäinen päivä..... silloin on jo se uudenvuoden kynnys ylitetty


    • Thaimaan tallaaja

      Vähänpä on tietoa Tapsalla Thaimaan asioista, vaikka tietojansa ain kehuskelee.
      Viime lauantaista on vapaat alkaneet ja huomenna jälleen työt ja koulut jatkuvat.

      • Kerro nyt missäpäin Bangkokia tapahtuu, minulla on kamera mukana ja
        voin laittaa fotoja jollekkin serverille ?


    • Kyllikki Nyrkki

      Tapsa ,ota pää pois sieltä arsesta ja palaa nykyaikaan,pls

    • Mahasarakham1

      Lauantai uli ja menikin,Suthep heilutti kättään ja oli tyytyväinen puheeseensa.Mutta kansalta oli jo puhti pois.Mitään ei vallattu.Taitaa kuivua kasaan tämä vallankumous.

      • Mahasarakham2

        Jospa tuo Käteinen lähettäisi vähän tukirahaa, jotta kielenosoitukset aktivoituisivat.

        Katainen ja Samaras keskustelevat muun muassa Euroopan talouskriisin hoidosta, talous- ja rahaliiton vahvistamisesta sekä pankkiunionista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1621
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      167
      1571
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1472
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1278
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1164
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      951
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      943
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      89
      819
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      184
      772
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      207
      749
    Aihe