Kainuun Sanomat veikkaus

Ei taida vuosi 2014 pitkään kulua, kun Kainuun Sanomissa julistetaan pääkirjoituksessa meille eläkeiän korottamisen autuutta.
Saman teeman voi ennustaa livahtavan Kainuun Sanomien pääkirjoituksiin useamman kerran vuonna 2014.

20

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisää maksuja

      Jostainhan ne rahat on revittävä ;)

      "Jorma Ollilan johtaman työryhmän esittelemä autoveromalli on herättänyt autoilijoiden ankaraa vastustusta lähinnä järjestelmän hinnan, verotasojen ja uhatun yksityisyyden suojan vuoksi. Näiden lisäksi veromallilla olisi myös roima tulonjakovaikutus: nykyisin varakkaiden autoilijoiden maksamia autoveroja siirtyisi suuria määriä keskituloisen tai köyhien autoilijoiden maksettavaksi."

      http://www.talouselama.fi/uutiset/nain toimisi ollilan ryhman autoveroesitys rikkaiden veroja koyhien maksettavaksi/a2202501

      Ilkeät ihmiset vastustavat Merjan aikaansaannosta :(

      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/608

      • kepu pettää aina

        Jorma Ollila, keskustapuolue !


    • kysyjä

      Kuka on merja?

    • kepu on syvältä

      kepu on syvältä

    • kepu on syvältä

      kepu on syvältä

    • peruS on rautaa

      peruS on rautaa

    • kepu on syvältä

      kepu on syvältä

    • älvolho

      Eläke olisi hyvä tienata työtä tekemällä ja siitä työstä maksetulla eläkemaksulla. Nythän on niin että nykyiset eläke iät määritelty kun keski ikä oli paljon alhaisempi ja eläkesijoitukset tuottaneet liian vähän. Vaihtoehto että kaikki edut säilytetään ja tämän päivän nuoret elävät sitten niiden velkojen kanssa. Minun mielestä huono vaihtoehto, asiat eivät ole niin mustavalkoisia

    • peruS on rautaa

      peruS on rautaa

    • kepu on syvältä

      kepu on syvältä

      • kepu nousee

        Kepu nousee


    • YK:n lapsen oikeuksi

      YK:n lapsen oikeuksien komitea ja tapaamiseen osallistuneet hyväksikäytön uhrit vaativat Genevessä lisää avoimuutta ja konkreettisempia toimia yli kaksi vuosikymmentä velloneeseen skandaaliin.

      Vatikaani kieltää yrittäneensä peitellä rikoksia ja sanoo jo antaneensa selvät ohjeet lasten suojelemiseksi. Paavi Franciscus on myös perustanut asiaa tutkivan komitean.

      Uhreja edustavan järjestön mielestä katolinen kirkko ei kuitenkaan tee tarpeeksi.

      – Haluamme nähdä Vatikaanin rankaisevan seksuaalirikoksia peitelleitä piispoja ja antavan tietonsa poliisille, sanoi lähes 20 000:ta hyväksikäytettyä edustavan SNAP-verkoston johtaja Barbara Blaine.

      Vatikaani kertoo saavansa edelleen vuosittain noin 600 valitusta pappien tekemistä hyväksikäytöistä eri vuosikymmenillä.

      STT–REUTERS–AFP

    • peruS on rautaa

      peruS on rautaa

    • myyräntyötä

      myyräntyötä

    • peruS on betonia

      peruS on betonia

    • SIPILÄ=Lestadiolaine

      SIPILÄ=Lestadiolaine

    • Voi sitä

      sonta siijoinia

    • Kainuunsanomat lotto

      olisko ideaa?

    • sepäsese

      sepä se

    • kirjoittelija1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3785
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3540
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2220
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      108
      1617
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1528
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      122
      1272
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      917
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      860
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      787
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      85
      733
    Aihe