OLYMPUKSESTA LOPPUU AKKU HETI!

Ketuttaa...

Sain nyt tän olympus 820uz digicameran. Siitä loppui patterit parissa päivässä ja meinasin että olin jättänyt sen yöksi päälle ja vahoin patterit. Ja nämäkin patterin kestivät jopa yhden päivän. Aluksi ei ottanut millään kuvia sitten vihdoin se otti niitä kuvia ja parin kuvan jälkeen näytössä lukee että akku lopussa. Ja siinä näyten alakulmassa sen akun pitäis vilkkuu punasena? Siinä oli vielä 2 pykälää jälellä. Mutta silti valitti että akku lopussa ja ei antanut ottaa enää kuvia. Mistä tämä johtuu? Eihän ne paristot voi vain päivän kestää kuitenkin ihan hyvälaatuisia paristoja on..

3

216

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuvailija

      Tuossa kamerassa voi ilmeisesti käyttää joko AA-kokoisia ladattavia NiMH-akkuja tai samankokoisia paristoja. Kysymyksestäsi ei käy ilmi, millaista sähkölähdettä olet kamerassasi käyttänyt.

      Minulle ei tulisi mieleenkään käyttää digikamerassa ei-ladattavia paristoja. Olen hankkinut kaikkiin tähänastisiin digikameroihini (v:sta 2000 lähtien) kaksi akkua, joista toista olen pitänyt aina ladattuna valmiudessa siltä varalta, että toisesta loppuu puhti kesken kuvaussession. Kaikissa näissä kameroissani on ollut kameratyyppikohtainen akku, ei useampia standardikokoisia akkuja kuten tuon Olympus-bridgen tapauksessa.

      Uudet akut vaativat yleensä muutaman lataus- ja purkausjakson ennen kuin ne kykenevät antamaan virtaa täyden kapasiteettinsa verran. Usein uusia akkuja kehotetaan pitämään ensimmäisellä latauskerralla latauksessa tavallista pidempään – ensilatauskerran yhteydessä on monesti puhuttu 16 tunnista.

      Joka tapauksessa Olympus 820UZ on testeissä todettu kohtalaiseksi sähkörohmuksi: saavutettu akkukesto on luokkaa 200 otosta, mikä on vähemmän kuin useimmilla kilpailijoilla.

      Järkkäreillä akkukesto on oleellisesti parempi kuin bridge-kameroilla ja pokkareilla. Järkkärillä kuvataan normaalisti optista etsintä käyttäen, takatöllö pimeänä, ja akku tai akut kestävät tuhatkuntakin laukausta ennen latauksen tarvetta.

    • et sillei se on

      Ei kameraa kuulu pitää "päällä" kokonaista päivää, laita virrat päälle kun kuvaat, ja sitten sammutat virrat. Ei minkään kameran akku/paristot kestä esim 10 tunnin yhtämittaista aukioloa. Mun digikameroissa akut kestää yhtämittaista aukioloa ja valokuvausta n. 1 tunnin ja 20 minuuttia. (Nikon ja Canon).

      • keskustelun aloittaja

        Niin juuri teen . ja se oli vahinko ku latasin kuvia koneelle mutta unohdinkin siitä sitten kameran yöksi päälle. Mut ärsyttää kyö ihan hirveesti että ei voi ottaa edes uutta profiili kuvaa koska sehän ei ensimmäisellä onnidtu koska huomaat hetken päästä että paristot o tyhjät. Tai kun otat blogiin kuvia.. huoh..


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      796
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      528
      737
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      67
      661
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe