Europarlamentin vihreä ryhmä suosittaa Linuxia!

Kaarle Martel

“The Green/EFA Group in the European Parliament "is reaching out to the Free Software community", in order to achieve trustworthy email encryption, the group announced this weekend. The political block objects to the mass surveillance by companies and governments, as disclosed the past year by Edward Snowden, a former contractor at the US’ National Security Agency. The group is starting a test, laptop computers running a tailored version of the Debian GNU/Linux distribution.”

https://joinup.ec.europa.eu/community/osor/news/ep-green/efa-use-open-source-secure-email

13

141

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • {uname -a}

      Järkevä valinta Euroopan vihreiltä. Hyvä!

    • Vihreät ja linukshihhulit kuuluvat samaan sarjaan - haihattelijoihin!

      Illuusiot ovat suuret, mutta toteutumattomat!

      • {uname -a}

        Suomen Keskusta = Windows IE-selain
        Vihreät = Linux ja Mac

        Vihreät ovat useimmissa maissa se koulutetuin ja modernein väestönosa. Takapajuisimmat väestöryhmät käyttävät Windowsia ja IE-selainta.


      • hitonbummit
        {uname -a} kirjoitti:

        Suomen Keskusta = Windows IE-selain
        Vihreät = Linux ja Mac

        Vihreät ovat useimmissa maissa se koulutetuin ja modernein väestönosa. Takapajuisimmat väestöryhmät käyttävät Windowsia ja IE-selainta.

        Vihreät Suomessa hakee elantonsa sossun tiskiltä, joten hyvin on KOULUTETTUA sakkia ha ha ha ha ..........


    • Suomi takapajulana?

      Vihdoinkin alkoi ajattelu vihreissä. Kepun suhteen olen kyllä toivoni jo jättänyt. Suomessa ei ole vielä kaikkia rahoja poltettu joten Kokoomuskin nukkuu vielä ruususen untaan. Demarit ovat samanlaisia menneisyyden pöljiä kuin kepulaisetkin ja Vasemmistoliitto ei uskalla avata suutaan Windowsin surkeudesta kun ovat hallitusvastuussa.

    • Minun potilaillani on vastaavia illuusioita pilvin pimein, mutta yhä vain toteutumatta!

    • Irti USA:n otteesta!

      Euroopan pitäisi muutenkin irrottautua näistä amerikkalaisista vakoilevista patenttitrolliyhtiöiden ekosysteemeistä. Internet on aivan liiaksi amerikkalaista urkkimista ja amerikkalaista imperialismia. Puheet internetin muka "vapaudesta" ovat huuhaata Snowdenin NSA-paljastusten jälkeen. Järjestelmä on täynnä erillaisia saalistavia hyeenoja.

      • Samaa mieltä. Ärsyttää muutenkin amerikkalaisten ylimielinen asenne muuta maailmaa kohtaan. Aina jaksavat puhua siitä kuinka esim. Eurooppa ei tulisi toimeen ilman heidän teknologiaansa.

        NSA saa rahoituksensa verovaroista, joten jo siinäkään mielessä amerikkalaisten tuotteiden ostaminen ei ole suotavaa. Olisi hienoa nähdä NSA-paljastusten ajavan USAn talouden niin huonoon malliin, että loppuisi NSA:lta ja vastaavilta vallanhimoisilta järjestelmiltä rahoitus.


    • ½!"#¤%&/()

      Tästä on hyvä jatkaa - Linuxin voittokulku jatkuu vuonna 2014.

      • Linuks - Valhe †

      • Linuks - Valhe † kirjoitti:

        No niin näkyy jatkuvan:

        1. Windows 7...............46.64%
        2. Windows XP.............31.22%
        3. Windows 8...............6.66%
        4. Windows Vista..........3.57%
        5. Windows 8.1.............2,64%
        6. Mac OS X 10.9.........2.42%
        7. Mac OS X 10.8.........1,85%
        8. Linux.........................1.56%
        9. Mac OS X 10.6..........1.53%
        10. Mac OS X 10.7........1.34%


        http://netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0&qpct=6

        Niin, maailmassa on monta hölmöläistä, jotka eivät tiedä/välitä yksityisyydestään ja tietoturvastaan yhtään mitään. He kun menevät kauppaan ostamaan tietokonetta, niin ei heille kerrota, että Windowsille on myös vaihtoehtoja, koska eivät he ymmärrä sellaista kysyä. Yleensä eivät edes tiedä, että he saisivat koneensa huomattavasti halvemmalla ilman pakko-Windowsia. He ovat juuri niitä zombeja joista NSA ja ökyrikaat monopoliyhtiöt tykkää.


    • Wittgenstein

      Netin käytön valtavirta on siirtymässä tai nuorten osalta jo siirtynyt mobiileihin. Ja niissä Windowsin markkinaosuus on vain 3-4%.

    • {uname -a}

      Suomen Keskusta - edelleen ainoa puolue Suomessa joka käyttää Windows-serveriä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      150
      1138
    2. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      112
      999
    3. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      53
      716
    4. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      34
      699
    5. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      7
      644
    6. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      67
      624
    7. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      65
      611
    8. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      48
      586
    9. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      23
      561
    10. Miten tästä pääsee

      Ikinä ylitse?
      Ikävä
      59
      528
    Aihe