Älä osta huonekaluja Keravan kirpputorilta!

Tyhmä ja köyhä

Tein niin idioottimaisesti, että ostin kirjahyllynosia Keravan kirpputorilta, jota pyörittää EGGO ARMANI. Tyhmyyttäni maksoin ison summan ja kotiinkuljetuksen luottokortilla etukäteen. Täälllä kotona sitten jopa huonekaluja kuljettanut henkilö itsekkin totesi tuovansa "väärää tavaraa, että kelpaako sulle kuitenkin nää kaapit mitä me ollaan tuomassa". Ne kirjahyllynosat, jotka minulle oli varattu, oli "juuri kaikki myyty jollekkin muulle ja niitä ei ole". No kerroin etten ollut kiinnostunut näistä valmiiksi rikkonaisista hyllyistä, joita he minulle yrittivät tarjota enkä myöskään niistä "tummemmista ja kalliimmista, mutta paljon paremmista", mutta jotka eivät todellakaan olisi istuneet muiden koivuhyllyjen viereen olohuoneeseen. Halusin purkaa kaupan ja minulle luvattiin palauttaa maksamani rahat "saman päivän aikana". No turha kuvitellakkaan, onko rahoja palautettu. Olen tehnyt reklamaation kyseisen firman toimitusjohtajalle, ja häntä ei asia kiinnosta pennin vertaa. Nyt sitten teen kirjallista kantelua luottokorttifirmalle etc, muuta kivaa uuden vuoden lupausta tässä. Tai ehkä on sittenkin onni, että maksoin kirvelevän hinnan luottokoritilla? Jos olisin maksanut em. summan käteisellä, olisin voinut sanoa hyvästit parille sadalle eurolle ja itkeä tyhmyttäni. Nyt ainakin voin virallisesti ilmoittaa edes jonnekkin instanssiin, miten Keravan kirpputori kusetti joulurahat tyhmältä. Onnitteluni tosi mahtavasti liikevoitosta kyseiselle firmalle 2013. Saapa nähdä miten kauan tämän firman nimi komeilee omistajana Keravan kirpputorille. Ehkäpä "konkurssi" ja "uudet omistajat" tulevat jopa jo tammikussa 2014?

6

5558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunhan tarkistin
    • ExKyläkirppisAsiakas

      En ostaisi mitään kyseisestä puljusta. !
      Etkä varmasti ole ainut joka saanut kokea/ tulee kokemaan tämän saman asian.
      Toivon että aloittaja saat rahasi takaisin tuosta yrityksestä ennen konkkaan menoa. (jonne on jo kovaa tahtia uppoomassa)

      Jos huhuihin on uskominen, niin eipä hyvin mene jos asiakkaat tietää enemmän kuin itse työntekiät.

      Itse lopetin tuolla asioinnin kun alkoi katoamaan hyvät työntekiät jotka jaksoi aina olla kohteliaita ja hymyillä oli päivä sitten millainen.

      Iloinen ja mukava ilmapiiri muuttui uusien omistajien kautta erittäin kireäksi ja epämiellyttäväksi.

    • entinen asiakas

      Nyt tuntuu kyseisellä kirppiksellä olevan jotain taloudellisia epäselvyyksiä. Ei taida enää auki olla ollenkaan.

    • toi3

      Ethän sinä ole osaajana tehnyt mitään väärää, turha syyllistää itseäsi. Sinulla on kaksi vaihtoehtoa. ilmoitat luottokorttiyhtiöön, että et ole saanut maksamaasi tuotetta ja maksutapahtuma perutaan ja kauppa puretaan. Toinen vaihtoehto onkin kauppiaan kannalta vaikeampi, ilmoitat, että kauppaa ei pureta ja kysyt milloin ostamasi tavarat tuodaan, omistusoikeus tavaroihin on varmaankin siirtynyt sinulle samalla, kun maksutapahtuma on tehty. Nythän on käynyt niin, että kirpputorin pitäjä on mennyt myymään sinun omaisuuttasi ilman lupaa. Mikäli eivät pysty niitä tavaroitasi tuomaan voit sopia kaupan purusta ja samalla vahingonkorvauksesta itsellesi. Mikäli tähän ei suostuta, vie asia poliisin käsittelyyn, kyseessä toisen omaisuuden myynti ilman lupaa.

    • luteensyömää

      miks ostaisin joitan kirpputorilta keravalta?

      • Anonyymi

        Juu, mene mieluummin muualle, jossa saat arvoistasi palvelua


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5297
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      30
      3526
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2874
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      27
      2094
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      59
      1851
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1646
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1175
    Aihe