Bora -03, 15tkm mittarissa. Kun kiihdyttää niin auto tuntuu vetävän vasemmalle (siis renkaat/ratti ei käänny) ja kun löysää kaasun niin suuntaa taas enemmän oikealle. Eli kun oli kiihdyttäessä kompensoinut vasemmalle vetämistä ohjaamalla oikealle niin kaasua löysätessä ohjautuu sitten oikealle.
Itse epäilisin renkaita. Onko jollain parempia ideoita? Renkaat eivät ole epätasaisesti kuluneet.
Itse epäilisin renkaita. Onko jollain parempia ideoita? Renkaat eivät ole epätasaisesti kuluneet.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kovin leveät ja matalat? Boran normaalialustan paras rengaskoko on 195/65/15.
Mun mielestä viittaa vialliseen etu iskariin... paineet hävinnyt. Niiaako keula? Mulla audin satkusta hajos iskari ja veteli kiihdytyksessä ja jarrutuksessa eri suuntaan.
Itselläni oli kesän ajan mielenkiintoinen rengastesti rulijanssi Ventossa. Jostain syystä pienen etupäähuollon jälkeen(oli vetarit mm. irti) auto alkoi puoltamaan vasemmalle. Olin jo aivan varma, että ohjauskulmat on pielessä mitä ei ollut. Ne tarkastettiin/säädettiin, mutta puoltaminen jatkui vaan... Sitten vaihdoin etupyörät keskenään ja loppui puoltaminen. Nokian NRT II:ssa on pyörimissuunta ja olihan ohjaus lievästi tahmea keskialueella, mutta auto meni nyt suoraan. Vaihdoin renkaat takaisin ohjaustunnon vuoksi ja laskin toisen pyörän ilmanpainetta(ei hyvä tiedän mutta...) pari kymmenystä ja kas, auto menee suoraan ja ohjaus on hyvä, joten ensi kesänä on renkaiden hankinta edessä.
Eihän autoa vaan ole kolaroitu? Apurunko suorassa, camper kulmat kohdilla?