"viimeisten päivien ja aikojen tapahtumista on monenlaista arvausta ja tulkintaa. Raamatussa Johanneksen ilmestyksen ajatellaan kuvaavan jollain tasolla sitä, mitä tulee tapahtumaan, kun viimeiset ajat on todella käsillä.
Ajatellaan, että, ylöstempaaminen aloittaa viimeisten päivien tapahtumat. Toki, eihän sitä tiedä, jos samaan aikaan räjähtää ydinpommi, miten asia näkyy. Tai jos se vaikka on jo tapahtunut aikaa sitten. Ehkä me elämme nyt ihmiskunnan viimeisiä aikoja.
Kuitenkin jos ylöstempaamista ei ole vielä tapahtunut, veikkaan, että siinä lähtee niin monet ihmiset, ettei sitä voi olla huomaamatta. Tapahtuu onnettomuuksia, kun autojen ratissa olevat temmataan. Puhumattakaan lentokapteeneistä ja laivankapteeneista. Omasta lähipiiristäkin varmasti katoaa monet ihmiset. Ei sellainen asia voi jäääd huomaamatta. Lisäksi ne tapahtumat, jotka seuraavat ylöstempaamista pistävät varmasti ajattelemaan, jos jossain määrin tietää, mitä Raamatussa kirjoitetaan. "
Tälläisiä ajatuksia Kaisa-papilla. Uskaltaako tässä enää lentokoneeseen. Jumala voi tempaista kuljettajat taivaisiin. Kaisa, milloin ajattelit luopua näistä fantasioistasi? Kuinka vanha jo olet?
Papin fantasiamaailmasta näyte
8
244
Vastaukset
Hei nimimerkki fantasiiii,
pohdiskelet, milloin luovun fantasiamaailmoistani, joihin mielestäsi lukeutuu ajatuksen Jeesuksen toisesta tulemisesta ja ylöstempaamisesta.
Niin kuni kirjoitin viestini alussa, viimeisista ajoista on monia veikkauksia, Raamattu antaa yhdenlaisen ajatuksen siitä, mitä tapahtuu, mutta se on epäselvää, miten kaikki tapahtuu. Emme tiedä, onko Ilmestyskirja ymmärrettävä yksi yhteen tapahtuvaksi, vai vertauskuvaksi jollekin muulle. Niin tai näin, Raamattu puhuu hyvinkin selvästi siitä, että Jeesus tulee takaisin ja tähän tapahtumaan liittyy paljon mullistuksia ja omituisuuksia.
Ylöstempaaminen, tapahtuu sitä sitten tai ei, on yksi näistä oudoista asioista. Itse uskon siihen, että näin tapahtuu. Eikä sillä asialla ole mitään tekemistä ikäni tai fantasiamaailmoideni kanssa. Minä uskon, että Lunastajani elää. Minä uskon, että Lunastajallani on toden totta sanansa sanottavana tämän maailman lopussa.
Paavali kirjoittaa, että puhe rististä kuulostaa hullulta sellaisen korvissa, joka ei itse tunne sitä. Näin on myös tämänkin asian kanssa. Tottakai se kuulostaa ihan pähkähullulta, että joskus tapahtuisi näin uskomattomia asioista, mutta minä luotan Jumalaan. Minä luotan siihen, että Hänen tahtonsa tapahtuu niin taivaassa, kuin lopulta maan päällä.
-KaisaK, pappi- huhkapälla
niin kaisa. raamattu puhuu yhtä ja toista. niin puhuu lukemattomat muutkin uskontojen kirjat
mistä sinä sen jumalan tempaiset? tietääkseni jumalia ei ole näkynyt koskaan.
kyllä sinä uskot fantasiaan. mitä muuta tuo on?
>>Paavali kirjoittaa, että puhe rististä kuulostaa hullulta sellaisen korvissa, joka ei itse tunne sitä. Näin on myös tämänkin asian kanssa. >>
olen lukenut raamatun kahdesti. ja uskovana. nyttemmin tajuan sen pähkähulluksi kirjaksi. Kaisa....Ja sinulle ei ole tullut mieleen, että Paavali itsekkin ymmärsi puhuvansa pskaa. Hän tiesi puheensa kuulostavan juuri siltä mitä se olikin ja keksi tuollaisen selityksen...Toivoen, että se menisi läpi. Menihän se, sulle.
- vain fantasiaa
Tämä on kirkon palsta. Tänne saavat kaikki kirjoitella mitä haluavat. Oli pappi tai ei. Ei tarinoiden tarvitse aina olla totta ja totena pidettäviä. Varsinkaan silloin, kun kyse on fantasiakirjallisuudesta kuten Raamattu. Kun kirjallisuusaluella joku kirjoittaa kuvitelmiaan Harry Potterista ja muista kyseisen kirjan henkilöistä ja arveluja heidän vaikuttimistaan, niin tuskin sellaista kukaan palstan lukija kritisoi. Tässä on kyse aivan samasta asiasta. Papin mielikuvista siitä mitä tapahtuisi, jos...
- Thronos
Harry Potterin juonen perusteella ei peritä veroja.
- Nasse.
Thronos kirjoitti:
Harry Potterin juonen perusteella ei peritä veroja.
Eikä meillä olevaltion varoin ylläpidettyjä yliopistoja joiden tehtävänä on valmistaa sadunkertojia jotka uskovat satujansa todeksi.
- mieti tätä(se aito)
fantasiiii
31.12.2013 12:34
"Tapahtuu onnettomuuksia, kun autojen ratissa olevat temmataan. Puhumattakaan lentokapteeneistä ja laivankapteeneista"
Johan on. Uskooko kirkon pappi tuollaista? Tekisi mieleni sanoa, että asiasta pitäisi kertoa poliisille jotta se tietää, että ihminen voidaan ylöstemmata. Se selittäisi ihmisten katoamisen. Jos ylöstempaus tapahtuu vähitellen, niin sitä suuremalla syyllä.
-Onko tuo mahdollisuus otettu lentoliikenteessä, atomivoimaloissa, sairaaloissa huomioon?
-Miten on varauduttu onnettomuuksiin ylöstempaamisen tapahtuessa?
-Lävistävätkö ylöstemmattujen ruumiit materian?
-Jääkö vaatteet maan päälle vai lentävätkö he alasti?
-Voiko ylöstemmatuista ottaa valokuvan kun he kiitää ylös?
-Törmäävätkö ylöstemmatut esim yläpuolellaan olevaan materiaan aiheuttaen vaaroja?
MIKSI ihmessä ihmisiä pitäisi ylöstemmata? - todistus 1.1.-14.
Ylös tempaaminen on tapahtunut koko ajan, nimittäin uskon kansassa kuollessa liha ruumiista pois. Toisaalta salainen ylös tempaaminen tarkoittaa sitä, että uskon kansan hengestä voidaan ottaa jo eläessä lihassa, osa sielusta ylös, valmistumaan taivaallisiin.
Yhden kerran kaikki uskon ihmiset on jo otettu ylös, mutta silloin oli pohjoisen kiehuva pata, kuten Danielin kirjassa onkin kirjoitettu, niin vaikea että heidät piti lähettää lihaan takaisin.
Taivaissa on käyty suurinta sotaa koko ihmiskunnan aikana lähes 6 v. eikä vielä ole loppua näkyvissä.
Valitettavasti sielujen palauttamisen yhteydessä tapahtui muistien menetykset, siitä mitä he olivat nähneet ja kuulleet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t235058Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo612979Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122880HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1402789Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi151572Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861570Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271466Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4091211- 681090
Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei204919