Vain yksi ryhmä on ollut asiasta ihan hiljaa...
Tuon keskusteluun uuden ilmiön, josta voimme kukin
oman lausuntomme tässä antaa.
"Tom Packalén ps - kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu ehdotti asuinalueiden pisteyttämistä.
Yksi ryhmä on ollut asiasta ihan hiljaa, kirjoittaa kommentissaan Mika Koskinen.
Ehdotus on tyrmätty laajasti. Edes Packalénin omasta puolueesta ei ole löytynyt ymmärtäjiä. Viimeksi perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini torppasi Yle Uutisten haastattelussa puoluetoverinsa aivoitukset. Slummiutumista ei tieten tahtoen haluta Suomessa edistää.
Keskustelussa on ollut eräs mielenkiintoinen piirre.
Suomen ruotsinkieliset piirit ovat olleet hiiren hiljaa. Missä ovat Carl Haglundin tuomitsevat sanat? Missä luuraa vähemmistövaltuutettu Eva Biaudet? Miksei Rkp:n valtuustoryhmän puheenjohtaja Björn Månsson ole jyrähtänyt ja torpedoinut näyttävästi valtuustokollegansa ehdotusta?
Ehkä selitys piilee siinä, että Helsingin ruotsinkielisille kaavoitetaan parhaillaan Helsingin Jätkäsaareen omaa Victoria-kortteliaan.
Victoria-kortteli, Kvarteret Victoria, on ruotsinkielisten oma pikku ankkalammikko, Strömsö tai uusi Kulosaari
keskellä uutta ja uljasta Jätkäsaarta.
Alueen keskelle nousevaan umpikortteliin tulee asuntoja vain ruotsinkielisille. Ruotsinkielisten uuteen gettoon sijoitetaan lisäksi erilaisia palveluja, kuten päiväkoti, koulu, taidetiloja, ravintoloita yms. Hankkeen yksi puuhamies Stefan Ahlman mainosti taannoin korttelia Hufvudstadsbladetissa paikaksi, jossa hississä toivotetaan huomenia ensisijaisesti ruotsiksi."
IS
Uusi erottelu, josta vain yksi ryhmä on ollut ihan hiljaa...
kielierottelu
2
115
Vastaukset
- EROTTELU, apartheid:
NYT Helsingin Jätkäsaareen ollaan rakentamassa omaa korttelia ruotsinkieliselle, he haluavat kuuleman mukaan, että aamulla hississä tervehditään ruåtsiksi.
Vaadin myös somaleille omaa korttelia, mutta en tiedä onko heillä jo. ja omat korttelit myös eri kielialueelle.
Missä muualla maailmassa on niin hyvin kohdeltu etnisiä vähemmistöjä kuin Suomessa. kyllä rahaa tuntuu riittävän myös muilla vähemmistöillä kuin ruotsinkielisillä.- Tämä vain jatkuu...
Valloittajien jäänne ruåtsinkielinen vajaa 5 % pitää valtansa alla 95 % kansasta, maksattaa menonsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2435771Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k304234Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,212440Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E3022241Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast481461Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611319Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1381248Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1331237- 351014
- 171944