Uusi erottelu, josta vain yksi ryhmä on ollut ihan hiljaa...

kielierottelu

Vain yksi ryhmä on ollut asiasta ihan hiljaa...

Tuon keskusteluun uuden ilmiön, josta voimme kukin
oman lausuntomme tässä antaa.

"Tom Packalén ps - kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu ehdotti asuinalueiden pisteyttämistä.
Yksi ryhmä on ollut asiasta ihan hiljaa, kirjoittaa kommentissaan Mika Koskinen.

Ehdotus on tyrmätty laajasti. Edes Packalénin omasta puolueesta ei ole löytynyt ymmärtäjiä. Viimeksi perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini torppasi Yle Uutisten haastattelussa puoluetoverinsa aivoitukset. Slummiutumista ei tieten tahtoen haluta Suomessa edistää.

Keskustelussa on ollut eräs mielenkiintoinen piirre.
Suomen ruotsinkieliset piirit ovat olleet hiiren hiljaa. Missä ovat Carl Haglundin tuomitsevat sanat? Missä luuraa vähemmistövaltuutettu Eva Biaudet? Miksei Rkp:n valtuustoryhmän puheenjohtaja Björn Månsson ole jyrähtänyt ja torpedoinut näyttävästi valtuustokollegansa ehdotusta?

Ehkä selitys piilee siinä, että Helsingin ruotsinkielisille kaavoitetaan parhaillaan Helsingin Jätkäsaareen omaa Victoria-kortteliaan.
Victoria-kortteli, Kvarteret Victoria, on ruotsinkielisten oma pikku ankkalammikko, Strömsö tai uusi Kulosaari
keskellä uutta ja uljasta Jätkäsaarta.
Alueen keskelle nousevaan umpikortteliin tulee asuntoja vain ruotsinkielisille. Ruotsinkielisten uuteen gettoon sijoitetaan lisäksi erilaisia palveluja, kuten päiväkoti, koulu, taidetiloja, ravintoloita yms. Hankkeen yksi puuhamies Stefan Ahlman mainosti taannoin korttelia Hufvudstadsbladetissa paikaksi, jossa hississä toivotetaan huomenia ensisijaisesti ruotsiksi."
IS

2

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EROTTELU, apartheid:

      NYT Helsingin Jätkäsaareen ollaan rakentamassa omaa korttelia ruotsinkieliselle, he haluavat kuuleman mukaan, että aamulla hississä tervehditään ruåtsiksi.

      Vaadin myös somaleille omaa korttelia, mutta en tiedä onko heillä jo. ja omat korttelit myös eri kielialueelle.

      Missä muualla maailmassa on niin hyvin kohdeltu etnisiä vähemmistöjä kuin Suomessa. kyllä rahaa tuntuu riittävän myös muilla vähemmistöillä kuin ruotsinkielisillä.

      • Tämä vain jatkuu...

        Valloittajien jäänne ruåtsinkielinen vajaa 5 % pitää valtansa alla 95 % kansasta, maksattaa menonsa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      58
      6101
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      61
      5532
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      115
      4169
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      54
      3832
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3775
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      32
      3199
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      63
      2951
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2826
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      68
      2558
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1940
    Aihe