hirvenmetsästys

tikka3

mikä kivääri olisi 12v pojalle hyvä hirvijahtiin?

9

362

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammuskelija.

      Isän tai äidin kivääri. Periaatteessa tuon ikäinen ei voi saada lupaa aseeseen, joten ampuminen tulee tapahtua aina aseluvan haltijan välittömässä valvonnassa. Muutoinkin moni 12 vuotias on aika kehittymätön ajatusmaailmaltaan.
      Itse kuljin tuon ikäisenä isän mukana metsällä ja sain ampua suurempaa riistaa vasta hieman vanhempana kun isä oli todennut malttia olevan tarpeeksi.
      Mitenkähän hirvikokeen ampuminen onnistuu? Koehan täyty ampua omalla aseella ja tämä tarkoittaa, että asees hallintaan täytyy olla lupa.

      • ammuskelija.

        Kyllä se näköjään onnistuu.

        Ampumakokeessa käytetään asetta, johon koetta suorittavalla ampujalla on voimassa oleva hallussapitolupa tai rinnakkaislupa. Jos ampuja on alle 15-vuotias, saa hän kuitenkin käyttää 18 vuotta täyttäneen henkilön asetta ampuma-aselain 88 §:n mukaisessa välittömässä valvonnassa.


    • Jytkyäollapitää

      338 Lapua Magnum on sopiva ase tuonikäiselle.

    • N135@3,14 g

      Sakon rosteri malli synteettisellä tukilla kaliiberissa 9.3X62.

    • hirvi nurin

      .450 Rigby on sopiva. Hirvi kaatuu takuulla.

    • äläkysele

      Olisi helpompi sanoa sopiva kivääri jos poika olisi 11v tai 10v mutta 12v on aika vaikea sanoa, kokeile sorsastusta suustaladattavalla väkipyssyllä tai sitten karhunmetsästystä Barrett M82 kiväärillä.

    • pari vinkkiä

      12v on ehkä vähän liian nuori ihan oman aseen käyttöön metsällä. Parempi varmaan olla huoltajan kanssa yhteinen pyssy. Sitten kun oma kivääri tuleen ajankohtaiseksi niin parempaa hintalaatu-suhdetta saa hakea mitä käytetty Tikka 55 tai 65 tarjoaa. Saat 500e eurolla tarkan 308:n ja hyvällä tuurilla kiikarinkin mukaan. Jokainen hirvi jää kun osaa homman.

      Sitten kun metsästysinto säilyy armeijan jälkeenkin niin kannattaa ruveta miettimään mitä lisäarvoa saisi kalliimmasta aseesta.

    • sarana55

      haulikko cal 4 - täyteisellä.

    • Lottiatuota

      458 Lott olisi ihan soiva peli hirvijähtiin. Kaatotehoa riittää. Jos ampuja pysyy pystyssä niin hirvi kaatuu ja sitten tietenkin toisinkinpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      255
      9352
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2801
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      212
      1954
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      105
      1930
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      145
      1439
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      64
      1408
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      128
      1339
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1016
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      921
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      838
    Aihe