mikä kivääri olisi 12v pojalle hyvä hirvijahtiin?
hirvenmetsästys
9
299
Vastaukset
- ammuskelija.
Isän tai äidin kivääri. Periaatteessa tuon ikäinen ei voi saada lupaa aseeseen, joten ampuminen tulee tapahtua aina aseluvan haltijan välittömässä valvonnassa. Muutoinkin moni 12 vuotias on aika kehittymätön ajatusmaailmaltaan.
Itse kuljin tuon ikäisenä isän mukana metsällä ja sain ampua suurempaa riistaa vasta hieman vanhempana kun isä oli todennut malttia olevan tarpeeksi.
Mitenkähän hirvikokeen ampuminen onnistuu? Koehan täyty ampua omalla aseella ja tämä tarkoittaa, että asees hallintaan täytyy olla lupa.- ammuskelija.
Kyllä se näköjään onnistuu.
Ampumakokeessa käytetään asetta, johon koetta suorittavalla ampujalla on voimassa oleva hallussapitolupa tai rinnakkaislupa. Jos ampuja on alle 15-vuotias, saa hän kuitenkin käyttää 18 vuotta täyttäneen henkilön asetta ampuma-aselain 88 §:n mukaisessa välittömässä valvonnassa.
- Jytkyäollapitää
338 Lapua Magnum on sopiva ase tuonikäiselle.
- N135@3,14 g
Sakon rosteri malli synteettisellä tukilla kaliiberissa 9.3X62.
- hirvi nurin
.450 Rigby on sopiva. Hirvi kaatuu takuulla.
- äläkysele
Olisi helpompi sanoa sopiva kivääri jos poika olisi 11v tai 10v mutta 12v on aika vaikea sanoa, kokeile sorsastusta suustaladattavalla väkipyssyllä tai sitten karhunmetsästystä Barrett M82 kiväärillä.
- pari vinkkiä
12v on ehkä vähän liian nuori ihan oman aseen käyttöön metsällä. Parempi varmaan olla huoltajan kanssa yhteinen pyssy. Sitten kun oma kivääri tuleen ajankohtaiseksi niin parempaa hintalaatu-suhdetta saa hakea mitä käytetty Tikka 55 tai 65 tarjoaa. Saat 500e eurolla tarkan 308:n ja hyvällä tuurilla kiikarinkin mukaan. Jokainen hirvi jää kun osaa homman.
Sitten kun metsästysinto säilyy armeijan jälkeenkin niin kannattaa ruveta miettimään mitä lisäarvoa saisi kalliimmasta aseesta. - sarana55
haulikko cal 4 - täyteisellä.
- Lottiatuota
458 Lott olisi ihan soiva peli hirvijähtiin. Kaatotehoa riittää. Jos ampuja pysyy pystyssä niin hirvi kaatuu ja sitten tietenkin toisinkinpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255961Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei195948- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818