mikä kivääri olisi 12v pojalle hyvä hirvijahtiin?
hirvenmetsästys
9
397
Vastaukset
- ammuskelija.
Isän tai äidin kivääri. Periaatteessa tuon ikäinen ei voi saada lupaa aseeseen, joten ampuminen tulee tapahtua aina aseluvan haltijan välittömässä valvonnassa. Muutoinkin moni 12 vuotias on aika kehittymätön ajatusmaailmaltaan.
Itse kuljin tuon ikäisenä isän mukana metsällä ja sain ampua suurempaa riistaa vasta hieman vanhempana kun isä oli todennut malttia olevan tarpeeksi.
Mitenkähän hirvikokeen ampuminen onnistuu? Koehan täyty ampua omalla aseella ja tämä tarkoittaa, että asees hallintaan täytyy olla lupa.- ammuskelija.
Kyllä se näköjään onnistuu.
Ampumakokeessa käytetään asetta, johon koetta suorittavalla ampujalla on voimassa oleva hallussapitolupa tai rinnakkaislupa. Jos ampuja on alle 15-vuotias, saa hän kuitenkin käyttää 18 vuotta täyttäneen henkilön asetta ampuma-aselain 88 §:n mukaisessa välittömässä valvonnassa.
- Jytkyäollapitää
338 Lapua Magnum on sopiva ase tuonikäiselle.
- N135@3,14 g
Sakon rosteri malli synteettisellä tukilla kaliiberissa 9.3X62.
- hirvi nurin
.450 Rigby on sopiva. Hirvi kaatuu takuulla.
- äläkysele
Olisi helpompi sanoa sopiva kivääri jos poika olisi 11v tai 10v mutta 12v on aika vaikea sanoa, kokeile sorsastusta suustaladattavalla väkipyssyllä tai sitten karhunmetsästystä Barrett M82 kiväärillä.
- pari vinkkiä
12v on ehkä vähän liian nuori ihan oman aseen käyttöön metsällä. Parempi varmaan olla huoltajan kanssa yhteinen pyssy. Sitten kun oma kivääri tuleen ajankohtaiseksi niin parempaa hintalaatu-suhdetta saa hakea mitä käytetty Tikka 55 tai 65 tarjoaa. Saat 500e eurolla tarkan 308:n ja hyvällä tuurilla kiikarinkin mukaan. Jokainen hirvi jää kun osaa homman.
Sitten kun metsästysinto säilyy armeijan jälkeenkin niin kannattaa ruveta miettimään mitä lisäarvoa saisi kalliimmasta aseesta. - sarana55
haulikko cal 4 - täyteisellä.
- Lottiatuota
458 Lott olisi ihan soiva peli hirvijähtiin. Kaatotehoa riittää. Jos ampuja pysyy pystyssä niin hirvi kaatuu ja sitten tietenkin toisinkinpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2412034- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461260Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50972- 40789
- 14780
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30761Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24725Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637