mikä kivääri olisi 12v pojalle hyvä hirvijahtiin?
hirvenmetsästys
9
395
Vastaukset
- ammuskelija.
Isän tai äidin kivääri. Periaatteessa tuon ikäinen ei voi saada lupaa aseeseen, joten ampuminen tulee tapahtua aina aseluvan haltijan välittömässä valvonnassa. Muutoinkin moni 12 vuotias on aika kehittymätön ajatusmaailmaltaan.
Itse kuljin tuon ikäisenä isän mukana metsällä ja sain ampua suurempaa riistaa vasta hieman vanhempana kun isä oli todennut malttia olevan tarpeeksi.
Mitenkähän hirvikokeen ampuminen onnistuu? Koehan täyty ampua omalla aseella ja tämä tarkoittaa, että asees hallintaan täytyy olla lupa.- ammuskelija.
Kyllä se näköjään onnistuu.
Ampumakokeessa käytetään asetta, johon koetta suorittavalla ampujalla on voimassa oleva hallussapitolupa tai rinnakkaislupa. Jos ampuja on alle 15-vuotias, saa hän kuitenkin käyttää 18 vuotta täyttäneen henkilön asetta ampuma-aselain 88 §:n mukaisessa välittömässä valvonnassa.
- Jytkyäollapitää
338 Lapua Magnum on sopiva ase tuonikäiselle.
- N135@3,14 g
Sakon rosteri malli synteettisellä tukilla kaliiberissa 9.3X62.
- hirvi nurin
.450 Rigby on sopiva. Hirvi kaatuu takuulla.
- äläkysele
Olisi helpompi sanoa sopiva kivääri jos poika olisi 11v tai 10v mutta 12v on aika vaikea sanoa, kokeile sorsastusta suustaladattavalla väkipyssyllä tai sitten karhunmetsästystä Barrett M82 kiväärillä.
- pari vinkkiä
12v on ehkä vähän liian nuori ihan oman aseen käyttöön metsällä. Parempi varmaan olla huoltajan kanssa yhteinen pyssy. Sitten kun oma kivääri tuleen ajankohtaiseksi niin parempaa hintalaatu-suhdetta saa hakea mitä käytetty Tikka 55 tai 65 tarjoaa. Saat 500e eurolla tarkan 308:n ja hyvällä tuurilla kiikarinkin mukaan. Jokainen hirvi jää kun osaa homman.
Sitten kun metsästysinto säilyy armeijan jälkeenkin niin kannattaa ruveta miettimään mitä lisäarvoa saisi kalliimmasta aseesta. - sarana55
haulikko cal 4 - täyteisellä.
- Lottiatuota
458 Lott olisi ihan soiva peli hirvijähtiin. Kaatotehoa riittää. Jos ampuja pysyy pystyssä niin hirvi kaatuu ja sitten tietenkin toisinkinpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1884820Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k303690Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.392582Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1572257Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet491588- 731328
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751171Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.711152En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on401125Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911021