c-vitamiini

myytinmurtaja

Meidän yksi marsuista on kolme vuotias,eikä ole saanut vitamiiniä varmaan kahteen vuoteen.Silti se on hengissä.Jännä juttu,eikös niiden pidä kuolla c-vitamiinin puutokseen?Täysin terve,syö ja juo normaalisti.taas yksi myytti murretttu.

13

365

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kille1000

      Ehkä se saa ruuasta tarpeeksi. Virosta ei eläinkaupassa oltu kuultukaan, että marsut tarvitsevat c-vitamiinia, kun sitä yritin ostaa, eikä siis löytynyt.

    • Ilmeisesti se kituuttaa tuoreruuan ja pelletin c- vitamiinilla. Eläimet pysyy monesti hengissä missä oloissa tahansa. Kolme v marsu nyt ei vielä ole mikään vanha, hyvin voi olla että sille aiheutuu jotain sairauksia tai lyhentynyt elinikä... Kaverini pelasti eräänkin marsun, joka kökötti vuosi kausia pikkuhäkissä, söi huonoa kuivaruokaa ja kaalia eikä sitä ikinä käsitelty. Siitä kyllä tosin näki, ettei kaikki tosiaankaan ollut kunnossa.

      Eri asia kannattaako leikkiä lemmikin terveydellä :( Ylimääräisestä c-vitamiinista ei ole mitään haittaa, mutta sen puute on hengenvaarallista. Ehdottomasti kannattaa siis varmuuden vuoksi antaa ylimääräistä, vaikka syöttääkin c-vitamiinipitoista tuoreruokaa!

      • ML.

        Kyllä kai se hengissä pysyy siihen saakka että sairastuu. Ei se vitamiinipurkki niin paljoa maksa, että se kannattaisi jättää ostamatta. Kyse o kuitenkin marsun hengestä.


    • elämälle.kiitos.

      Voi että minua ärsyttää tuon aloituksen kaltaiset viestit!!! Tietokone sinulla on asiallisesti hoidettu kun tänne kirjoitit? Nettiliitymä ja muut maksettu? Päivitykset ja virusturvat asiallisesti hoidettu? Ja puhelimet ym.? MUTTA: Elävälle olennolle et sitten viitsinyt vitamiinia ostaa vaan teit sillä kokeita nähdäksesi sairastuuko se??!!! Valitettavan useassa kodissa asiat hoidetaan juuri noin. Lemmikin elämä on yhtä arvokas ja ainutlaatuinen kuin omistajan!

      • kymysys

        Entä jos marsu ei suostu juomaan c-vitamiinivettä?


      • myytinmurtaja

        juurikin niin,marsu ei juo vettä jos siihen lisää vitamiiniä,samoin jää kurkku syömättä jos siinä on vitamiiniä.eikä marsu myöskään syö pellettejä eikä muutakaan.ainoat ruuat mitä se syö on kurkku,salaatti,omena,tomaatti.ja se on nirso,siinähän syötän ja juotan vitamiiniä.marsu oli kuukauden juomatta vettä kun siinä joukossa oli sitä vitamiiniä.
        että olenpa viitsinyt sitä vitamiiniä ostaa kun muut marsut sitä saa.


      • oikeesti!!!??!!

        Samaa mieltä!!!!!en voinut uskoa korviani(tai silmiäni)kun luin tuon...!


    • jfjjfjfj

      Ei niille 80 ja 90 luvullakaan mitään vitamiineja annettu.

      • Ei annettu, ja terveys olikin monella lemmikillä silloin mitä sattuu. Ja esim. marsuja ja rottia pidettiin yleisesti yksin, rottia puruissa jne... Vanhat hyvät ajat, heh


    • elämälle.kiitos.

      C-vitamiinin voi antaa myös tuoreruuan kautta. Myös pelleteissä on c-vitamiinia. Asiasta voi myös kysyä eläinlääkäriltä mikäli marsu ei suostu vitamiinia ottamaan missään muodossa. Ei siis pidetä marsua kahta vuotta ilman vitamiinia ja todeta sitten "..jännä juttu eikö niiden pitäis kuolla.."

    • Anonyymi

      Vanha keskustelu, tiedän. Pääsee vaan vituttamaan nää vastaukset. Kyllä ne marsut pärjää ilman vitamiinilisääkin, meillä aina elänyt ilman vitamiinilisiä, nyt kun hankittiin uudet marsut parin vuoden tauon jälkeen, kasvattajakin (epävirallinen marsukasvattaja mutta virallinen kanikasvattaja) sanoi, että ei ne mitään vitamiineja tarvitse kun sitä saa tuoreruoasta tarpeeksi. Ja kaiken lisäksi, liiallisesta C-vitamiinista marsulle voi aiheutua virstakiviä.

      • Anonyymi

        Aika paljon sulla sitten on luottoa siihen, että etenkin talviaikaan tuoreissa on marsujen tarpeisiin C-vitamiinia. Voin kertoa, että liian tiukkaa tekee. Ja ne virtsakivet vaatii muodostuakseen aika pirunmoisen yliannostuksen, joten käytännön vaaraa ei todellakaan ole.

        Pistää ällöttämään, ettei sitä lisää voi millään antaa vähintään talvisin. Pistää myös ällöttämään, että kasvattaja käyttää tittelinsä tuomaa valtaa väärin antamalla noin täystolloja ohjeita. Ei se nyt oikeasti voi olla liian hankalaa pitää huolta siitä, että taatusti riittää ympäri vuoden.

        T: Toinen kasvattaja, jolle ei tulisi mieleenkään väittää C-vitamiinia varmasti olevan riittämiin tuoreissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aika paljon sulla sitten on luottoa siihen, että etenkin talviaikaan tuoreissa on marsujen tarpeisiin C-vitamiinia. Voin kertoa, että liian tiukkaa tekee. Ja ne virtsakivet vaatii muodostuakseen aika pirunmoisen yliannostuksen, joten käytännön vaaraa ei todellakaan ole.

        Pistää ällöttämään, ettei sitä lisää voi millään antaa vähintään talvisin. Pistää myös ällöttämään, että kasvattaja käyttää tittelinsä tuomaa valtaa väärin antamalla noin täystolloja ohjeita. Ei se nyt oikeasti voi olla liian hankalaa pitää huolta siitä, että taatusti riittää ympäri vuoden.

        T: Toinen kasvattaja, jolle ei tulisi mieleenkään väittää C-vitamiinia varmasti olevan riittämiin tuoreissa.

        Tämä! C-vitamiini on vesiliukoinen eikä varastoidu elimistöön. Jotta se ottaisi virtsateiden (tai munuaisten) päälle, pitäisi annostuksen olla pitkän aikaa tähtitieteellinen.

        Ei voi olla liikaa vaadittu, että antaisi sen pienen määrän vitamiinilisää päivittäin. Jotta marsut saisivat kasviksista sitä tarpeeksi, niin kyllä se vaatisi niin paljon suunnittelua ja laskemista ruokinnan suhteen, ettei kukaan sitä voi väittää tekevänsä. Etenkin tosiaan talviaikaan kasvisten vitamiinipitoisuus ei ole edes parhaimmillaan. Kuten ihmisetkin, myös marsut pärjäilevät vajaasaannilla, muttei se anna oikeutta olla antamatta vitamiinilisää, kun kerran paremmin tiedetään. Marsuyhdistystä myöten kaikki kokeneet marsuharrastajat ja -tahot pitävät vitamiinilisän antoa erittäin tärkeänä, joten tuollaisen mätämunakasvattajan ei tarvitse viralliseksi kasvattajaksi haaveillakaan. Eikä taatusti uskaltaisi moista aivopierua yrittää myydä julkisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4940
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      92
      2499
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      41
      2436
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      194
      2346
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      24
      1831
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1550
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1461
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      346
      1243
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1149
    Aihe