c-vitamiini

myytinmurtaja

Meidän yksi marsuista on kolme vuotias,eikä ole saanut vitamiiniä varmaan kahteen vuoteen.Silti se on hengissä.Jännä juttu,eikös niiden pidä kuolla c-vitamiinin puutokseen?Täysin terve,syö ja juo normaalisti.taas yksi myytti murretttu.

13

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kille1000

      Ehkä se saa ruuasta tarpeeksi. Virosta ei eläinkaupassa oltu kuultukaan, että marsut tarvitsevat c-vitamiinia, kun sitä yritin ostaa, eikä siis löytynyt.

    • Ilmeisesti se kituuttaa tuoreruuan ja pelletin c- vitamiinilla. Eläimet pysyy monesti hengissä missä oloissa tahansa. Kolme v marsu nyt ei vielä ole mikään vanha, hyvin voi olla että sille aiheutuu jotain sairauksia tai lyhentynyt elinikä... Kaverini pelasti eräänkin marsun, joka kökötti vuosi kausia pikkuhäkissä, söi huonoa kuivaruokaa ja kaalia eikä sitä ikinä käsitelty. Siitä kyllä tosin näki, ettei kaikki tosiaankaan ollut kunnossa.

      Eri asia kannattaako leikkiä lemmikin terveydellä :( Ylimääräisestä c-vitamiinista ei ole mitään haittaa, mutta sen puute on hengenvaarallista. Ehdottomasti kannattaa siis varmuuden vuoksi antaa ylimääräistä, vaikka syöttääkin c-vitamiinipitoista tuoreruokaa!

      • ML.

        Kyllä kai se hengissä pysyy siihen saakka että sairastuu. Ei se vitamiinipurkki niin paljoa maksa, että se kannattaisi jättää ostamatta. Kyse o kuitenkin marsun hengestä.


    • elämälle.kiitos.

      Voi että minua ärsyttää tuon aloituksen kaltaiset viestit!!! Tietokone sinulla on asiallisesti hoidettu kun tänne kirjoitit? Nettiliitymä ja muut maksettu? Päivitykset ja virusturvat asiallisesti hoidettu? Ja puhelimet ym.? MUTTA: Elävälle olennolle et sitten viitsinyt vitamiinia ostaa vaan teit sillä kokeita nähdäksesi sairastuuko se??!!! Valitettavan useassa kodissa asiat hoidetaan juuri noin. Lemmikin elämä on yhtä arvokas ja ainutlaatuinen kuin omistajan!

      • kymysys

        Entä jos marsu ei suostu juomaan c-vitamiinivettä?


      • myytinmurtaja

        juurikin niin,marsu ei juo vettä jos siihen lisää vitamiiniä,samoin jää kurkku syömättä jos siinä on vitamiiniä.eikä marsu myöskään syö pellettejä eikä muutakaan.ainoat ruuat mitä se syö on kurkku,salaatti,omena,tomaatti.ja se on nirso,siinähän syötän ja juotan vitamiiniä.marsu oli kuukauden juomatta vettä kun siinä joukossa oli sitä vitamiiniä.
        että olenpa viitsinyt sitä vitamiiniä ostaa kun muut marsut sitä saa.


      • oikeesti!!!??!!

        Samaa mieltä!!!!!en voinut uskoa korviani(tai silmiäni)kun luin tuon...!


    • jfjjfjfj

      Ei niille 80 ja 90 luvullakaan mitään vitamiineja annettu.

      • Ei annettu, ja terveys olikin monella lemmikillä silloin mitä sattuu. Ja esim. marsuja ja rottia pidettiin yleisesti yksin, rottia puruissa jne... Vanhat hyvät ajat, heh


    • elämälle.kiitos.

      C-vitamiinin voi antaa myös tuoreruuan kautta. Myös pelleteissä on c-vitamiinia. Asiasta voi myös kysyä eläinlääkäriltä mikäli marsu ei suostu vitamiinia ottamaan missään muodossa. Ei siis pidetä marsua kahta vuotta ilman vitamiinia ja todeta sitten "..jännä juttu eikö niiden pitäis kuolla.."

    • Anonyymi

      Vanha keskustelu, tiedän. Pääsee vaan vituttamaan nää vastaukset. Kyllä ne marsut pärjää ilman vitamiinilisääkin, meillä aina elänyt ilman vitamiinilisiä, nyt kun hankittiin uudet marsut parin vuoden tauon jälkeen, kasvattajakin (epävirallinen marsukasvattaja mutta virallinen kanikasvattaja) sanoi, että ei ne mitään vitamiineja tarvitse kun sitä saa tuoreruoasta tarpeeksi. Ja kaiken lisäksi, liiallisesta C-vitamiinista marsulle voi aiheutua virstakiviä.

      • Anonyymi

        Aika paljon sulla sitten on luottoa siihen, että etenkin talviaikaan tuoreissa on marsujen tarpeisiin C-vitamiinia. Voin kertoa, että liian tiukkaa tekee. Ja ne virtsakivet vaatii muodostuakseen aika pirunmoisen yliannostuksen, joten käytännön vaaraa ei todellakaan ole.

        Pistää ällöttämään, ettei sitä lisää voi millään antaa vähintään talvisin. Pistää myös ällöttämään, että kasvattaja käyttää tittelinsä tuomaa valtaa väärin antamalla noin täystolloja ohjeita. Ei se nyt oikeasti voi olla liian hankalaa pitää huolta siitä, että taatusti riittää ympäri vuoden.

        T: Toinen kasvattaja, jolle ei tulisi mieleenkään väittää C-vitamiinia varmasti olevan riittämiin tuoreissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aika paljon sulla sitten on luottoa siihen, että etenkin talviaikaan tuoreissa on marsujen tarpeisiin C-vitamiinia. Voin kertoa, että liian tiukkaa tekee. Ja ne virtsakivet vaatii muodostuakseen aika pirunmoisen yliannostuksen, joten käytännön vaaraa ei todellakaan ole.

        Pistää ällöttämään, ettei sitä lisää voi millään antaa vähintään talvisin. Pistää myös ällöttämään, että kasvattaja käyttää tittelinsä tuomaa valtaa väärin antamalla noin täystolloja ohjeita. Ei se nyt oikeasti voi olla liian hankalaa pitää huolta siitä, että taatusti riittää ympäri vuoden.

        T: Toinen kasvattaja, jolle ei tulisi mieleenkään väittää C-vitamiinia varmasti olevan riittämiin tuoreissa.

        Tämä! C-vitamiini on vesiliukoinen eikä varastoidu elimistöön. Jotta se ottaisi virtsateiden (tai munuaisten) päälle, pitäisi annostuksen olla pitkän aikaa tähtitieteellinen.

        Ei voi olla liikaa vaadittu, että antaisi sen pienen määrän vitamiinilisää päivittäin. Jotta marsut saisivat kasviksista sitä tarpeeksi, niin kyllä se vaatisi niin paljon suunnittelua ja laskemista ruokinnan suhteen, ettei kukaan sitä voi väittää tekevänsä. Etenkin tosiaan talviaikaan kasvisten vitamiinipitoisuus ei ole edes parhaimmillaan. Kuten ihmisetkin, myös marsut pärjäilevät vajaasaannilla, muttei se anna oikeutta olla antamatta vitamiinilisää, kun kerran paremmin tiedetään. Marsuyhdistystä myöten kaikki kokeneet marsuharrastajat ja -tahot pitävät vitamiinilisän antoa erittäin tärkeänä, joten tuollaisen mätämunakasvattajan ei tarvitse viralliseksi kasvattajaksi haaveillakaan. Eikä taatusti uskaltaisi moista aivopierua yrittää myydä julkisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      117
      9931
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      5012
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4822
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3290
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      14
      2497
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1730
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      55
      1530
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1526
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1444
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1382
    Aihe