Hurmaava Kyösti Mäkimattila !

Safira~

Paras tangokuningas sitten Jari Sillanpään. Äärettömän karismaattinen ja komea ääninen on myös. Tulee tosi paljon Tapani Kansakin hänestä mieleen. Esim. tässä laulussa esiintymistyylissä on paljon samaa ja äänessäkin.

http://www.youtube.com/watch?v=a6C3kdHn69M

29

2774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinenkin
    • ihana!

      Pitkänhuiskea ja komea mies. Charminsa puree . Äänikin on erittäin komea. Mukavaa silmän ja korvanruokaa :) Hyvä Kössi !

    • lupaava laulaja

      Kyösti Mäkimattilaaa on verrattu vähän Tapio Rautavaaraankin. Jokatapauksessa vihdoin ja viimein saatiin ihan oikeasti karismaattinen ja valovoimainen tangokunkku.

    • Tinka

      No olen kyllä aivan eri mieltä..täysin mitäänsanomaton ääni, karismasta nyt puhumattakaan..pelkkä pökkelö. Ulkonäkö on ihan ok, mutta toki tulkita ja laulaakkin piätisi osata.

      • Anonyymi

        samaa mieltä ! kuuluu samaan mitään sanomattomien kuten valtteri torikk a , antti tuisku erika wikman , meiju suvas , ym . surkeudet . ei pitäis ruveta ,kun ei osata !


    • tuskinpa vaan

      Vai on paras tankokunkku? Tuskinpa vaan!

    • Safira~

      Tarkoitin , että paras tangokuningas sitten 1995 vuoden jälkeen. Alkuaikojen tangokuninkaissa on paljonkin hyviä, mutta nyt 90-luvun lopussa ja 2000-luvulla ei oikein selliasta sävähdyttävää tangokuningasta ole tullut. Sellaista jolla olisi hyvän äänen lisäksi myös karismaa. Mäkimattilassa on hyvää sekin , että hän osaa itsekkin tehdä hyviä lauluja. On sanoittanut monille muille artisteille biisejä ja myös itse sanoittamansa "Suuntatähti " syksyllä ilmestyneellä omalla levyllään on todella kaunis.

    • no jaa.....

      Kivan näköinen heppu, mutta kyllähän T.Kansalla huomattavasti komeempi ääni on. Mäkimattilalla on tyypillinen tanssiorkesterin solistin ääni , mitä mahtuu kolmetoista tusinaan.

      • tuskinpa vaan

        Hyh! Tapsuliini on tosi ällöä kamaa nykyisin. Ei ole minkäänlaista lauluääntä enää eikä lavakarismaakaan löydy! Yksi surkeimmista mieslaulajista Suomessa tällä haavaa! Naisista on yhtä ällöjä ciivat Paula Koivuniemi ja Suvi Teräsniska. Etenkään viime mainitulla ei ole minkäänlaistalauluääntä ja lavakarisma puuttuu ihan kokonaan!


      • että näin
        tuskinpa vaan kirjoitti:

        Hyh! Tapsuliini on tosi ällöä kamaa nykyisin. Ei ole minkäänlaista lauluääntä enää eikä lavakarismaakaan löydy! Yksi surkeimmista mieslaulajista Suomessa tällä haavaa! Naisista on yhtä ällöjä ciivat Paula Koivuniemi ja Suvi Teräsniska. Etenkään viime mainitulla ei ole minkäänlaistalauluääntä ja lavakarisma puuttuu ihan kokonaan!

        Tapsalla on mahtava ääni edelleen. Olin hänen joulukonsertissaan Meilahden kirkossa , eikä ainakaan kevyenmusiikin puolelta löydy maastamme toista yhtä upeaäänistä miesartistia kuin hän on.


    • gimuli

      Hyvä lauluntekijä. Äänikin on ihan hyvä ja ihanan miehekäs . Karismaattisin tangokunkku sitten Jari Sillanpään.

      • alamäkimattila

        Mäki-Mattila on korkeintaan keskinkertainen laulaja. Pääsi naiskuluttajien suosioon markkinamiesten syöttinä. Ei miehiin keskinkertaisuudet uppoa. Se on jo nähty useampaan kertaan. Naiset on helppo nakki rahastaa.


      • HAHHAA!
        alamäkimattila kirjoitti:

        Mäki-Mattila on korkeintaan keskinkertainen laulaja. Pääsi naiskuluttajien suosioon markkinamiesten syöttinä. Ei miehiin keskinkertaisuudet uppoa. Se on jo nähty useampaan kertaan. Naiset on helppo nakki rahastaa.

        "Ei miehiin keskinkertaisuudet uppoa". Eipä niin. Mitä nyt vaan esim. Ukot oli lääpällään Linda Lampeniukseen, vaikka tämä oli/on korkeintaan vaan keskinkertainen viulisti. Miehet on helppo nakki rahastaa.


    • Tango kuuluu kaik...

      Kaikenkaikkiaan ihanin tangopari ikinä ovat viimevuoden kuninkaalliset Kyösti ja Heidi. Molemmat osaavat laulaa loistavasti ja ovat miellyttävän näköisiä ja sopivat niin hyvin yhteen, että ovat yhdessä aivan lyömättömiä.

      Tänä vuonnakin voittivat oikeat henkilöt. Ihania molemmat, niin laulajina, kuin persooninakin. Onneksi olkoon molemmille!

    • Ex-fani

      Harmi vaan että taisi olla samanlainen alapäällään ajattelija kun moni muukin muusikko. Vaikka muuta esittää. Oikea avioMIES ei toimi näin. Eipä tartte enää keikoille mennä.

      • onnenkyöstikö

        Ratsastanut uskollinen aviomies maineella. Totuus taitaa olla muuta. Harmi että ei tajua että vaimo joka on ollut rinnalla kauan olisi rinnalla myös jatkossakin. Hempukat häviää heti vierestä kun kuuluisuus hiipuu.


    • Anonyymi

      Miehekäs, itsetunto kohdallaan, tehnyt hyviä ratkaisuja elämässään. Osaa laulaa ja esiintyä.

    • Kyösti Mäkimattila ihan jees, mutta Sauli Lehtonen oli paras. Tykkään myös Jari Sillanpäästä ja Marku Maunukselasta ja Tommi Soidinmäkikin on ihan jees.

    • Korjaus: Marko Maunuksela.

    • Ja Amadeus Lundbergkin on ihan hyvä.

    • Tangokuningattarista kai Arja Koriseva on sitten paras ja toisiksi parhaita Eija Kantola ja Marita Taavitsainen, mutta kyllä myös Saija Varjus on ihan hyvä.

    • Ja Johanna Pakonen myös ihan jees. Hänkin on jäänyt kansan keskuuteen elämään. Monihan tangokisoissa voittanut, varsinkin nainen, mutta on siellä myös miehiä haupuu unholaan niin kuin myös monista muista laulukisoista kärkisijoille päässeet.

    • Kyösti Mäkimattila vaikutti jo vuosia ennen tangokisoja ja tangokuninkaaksi tuloa Varjokuva-orkesterissa, joten hän oli jo kansalle ja etenkin tanssikansalle entuudestaan tuttu. Tuttua miestä osattiin äänestää, kun tiedettiin mitä saa.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Kyösti Mäkimattila on seksikäs, komearaaminen mies. Panisin Kyöstiä vuorokauden putkeen.

      • Anonyymi

        Olet kova poika. Mäkimattilalla ei ole ääntä, liian hento tangohommiin.
        Varjokuvassa hän oli ok, mutta nyt on aivan väärä laji.


    • Anonyymi

      Kyöstissä on karismaa kuin kirjastonhoitajassa.

    • Anonyymi

      ei nappaa Kyöstin charmi tms, on teennäisen oloinen.

    • Anonyymi

      Tykkään Kyöstistä enemmän nytten pönökkänä on mieheellinen ilmestys

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      93
      6484
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      51
      5555
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4339
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      82
      4234
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      76
      3984
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      81
      1361
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      78
      1187
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1165
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      920
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      296
      865
    Aihe