Vika on positiivisessa paristojousessa, joka on irronnut juotoksestaan syvän poteron pohjalta. Miten ihmeessä tuon voi korjata, kun tuo piirilevyn palanen on liimattu kiinni pohjaan eikä hevin irtoa. Runko on alumiinipalkista työstetty. Pitääkö tuo murikka heittää pannun pesään kuumenemaan, jotta liimaus irtoaisi? Irtonaiseen spiraalijouseenkaan ei kyllä tina tartu. Surkea suunnittelumoka kotimaisessa tuotteessa.
Tracker koiratutka pätkii pahasti.
viraton vehje
5137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tosiaan, visainen juttu, koska koloon ei juuri kolvilla ylety eikä mitään näkisikään, jos sen sinne lykkää. Tuo piirilevyn irtipolttaminen voisi onnistua esim. kosanilla ja sitten pitäisi tehdä uusi vastaava piirilevyn palanen esim. kuparilaminaatti-levystä. Siinähän ei muuta ole kiinni kuin ne 2 spiraalijousta ja lähtevät johtimet.
Periaatteessa tuon levyn irroitus voisi onnistua myös poraamalla umpinaiseen päätyyn reiän piirilevyn keskipaikkeille ja työntää siitä jollain puikolla sisäänpäin, mutta pora läpäisee samalla helposti myös tuon printin eikä reiästä ole sitten hyötyä. Lopuksihan tuo aukko pitää saada taas vesitiiviiksi.
Keinot löytyi. Sulatin 50-wattisella Wellerillä ison tinakasan irronneen spiraalijousen paikalle ja tinasin siihen paksun piuhan, jolla vedin printin ulos poteron pohjalta.
Kannattaa liimata ohkaista messinkilevyä nastan eteen josta kytkentä laitteeseen.
Osta garmin ni ei tarvi pelleillä noilla rahastus välineillä ja kännyillä.
Mahtaakohan jostain saada selville yhden keraamisen chip-kondensaattorin arvoa tuolta trackerin piirilevyltä? Se on sijainniltaan ja kytkennältään lähimpänä antenniliitäntää, josta se on kytketty maihin. Se murtuu helposti, kun antennimutteria kiristää pihdeillä tai jakoavaimella, kun työkalu vähänkin hipaisee.
Tällä laitteella ei siis ole mitään tekemistä kännykän kanssa, kuten joku epäili, vaan suunnan peilaaminen suoritetaan vielä ihan omalla luotaimellaan.