Paalutuksen hinta

Tupa 90 m2, pohjana vanha suo, nykyinen pelto. Paikka Ilmajoki. Keneltä paalutukset ja maksaako 5000 vai 25 tonnia? Painuuko piha ajan myötä eli tarviiko soraa kärrätä pihaan joka vuosi?
1846
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Maapohjatutkimuksella selviää monta asiaa. Hinta riippuu paalujen pituudesta. Minulla oli Seppälän/Lauroselan alueella keskipituus vähän yli 19 m.
90 mm paalu n. 27 €/m ja 115 n 36 €/m.

Paalujen lukumäärä ratkeaa perustussunnitelmassa. Tuon kokoiseen voisi mennä siinä 15 kpl paaluja

Neliyhtymä Ylistarosta paaluttaa.
Minulle teki Teräspaalutus Tamminen, joka tuli talopaketin mukana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vatpassi kirjoitti:

Tupa 90 m2, pohjana vanha suo, nykyinen pelto. Paikka Ilmajoki. Keneltä paalutukset ja maksaako 5000 vai 25 tonnia? Painuuko piha ajan myötä eli tarviiko soraa kärrätä pihaan joka vuosi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu