objektiivin osto

elli2

Minulla on canon 550d kamera ja siinä mukana tullut objektiivi 18-55mm. Nyt haluaisin ostaa uuden canonin objektiivin. Tuo on ollut ihan hyvä minun käyttötarkoitukseeni, mutta haluaisin päästä hieman lähemmäs kohdetta, mutta silti pystyä kuvata myös n. kolmen metrin etäisyydeltä. Kuvat tuntuvat hieman suttuisilta/pehmeiltä. johtuuko se tuosta kittiobjektiivista? Haluaisin siis suurinpiirtein samanlaisen objektiivin kuin tuo, mutta laadukkaamman ja edelleen canonin. Minkä siis valitsen?

8

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elli3

      Unohdin mainita vielä sen, että uuden objektiivin pitäisi olla sellainen, että käy myös täysikennoiseen canoniin, kun tulevaisuudessa sellaisen hankin..

      • ojkjhbg

        Tuolle kitille on vaikea löytää "täysikoikoista" korvaajaa, jos zoomin haluat.
        Canonilla ei olemitään kinokokoista, mikä tuon polttovälialueen täyttäisi.

        Ehkä joku "piraatti" kävisi.
        Älä hanki mitään EF-s objektiivia, ne ei käy kinoon.

        Jos lähelle haluat päästä, niin makro, tai vaikka automaattiloittosarja tuon kitin väliin.

        Tuossa linkissä lienee liki kaikki Canoniin saatavat objektiivit listattuna:
        http://www.cyberphoto.fi/index_fi.php?/pri_objektiivit_fi.php?MF=3&subMF=999&subMONTH=&ArticleIDGroup=&ID=


    • minävaan

      Eli ei makro-objektiivia?

    • elli2

      No en halua makroa, koska enimmäkseen kuvaan 40-50 cm leveitä asetelmia, ja eikös makro ole tarkotettu enemmänkin vaikka hyönteisten kuvaamiseen? Enkä halua piraattiakaan. En tiedä mikä on automaattiloittosarja, mutten halua mitään sellaistakaan :) Olen hankala, enkä tiedä näistä asioista mitään, silti haluaisin käyttötarkoitukseeni parhaan mahdollisen..

      Kuvaan muotokuvia ja pieniä asetelmia. Asetelmissa on joskus pysty ja vaakasuoria linjoja. linjoihin tulee vääristymiä jos joutuu hirveästi zoomailemaan, eikös niin johdukkin siitä? Eli tarvisin valovoimaisen objektiivin jolla pystyisi kuvaamaan noin puolen metrin levyisiä asetelmia. Työhuoneeni on pieni enkä halua zoomailla, joten oma etäisyyteni kohteesta vaihtelee 50cm-2m. Sori tämä älyvapaa selitys, mutta kun en näistä tiedä niin en osaa paremmin sanoa.

      • Mikset haluaisi?

        Kunnon makro on tarkkapiirtoisena ja vääristelemättömänä erinomainen objektiivi yleiskuvaukseen omalla polttovälillään. Sen käyttöalue EI mitenkään rajoitu pelkkään hyönteis- tai muuhunkaan lähikuvaukseen. Valovoimaa ei ole yhtä paljon kuin valovoimaisissa saman polttovälin tavanomaisissa objektiiveissa, mutta jos 18–55-millisen kittobjektiivisi valovoima f/3.5–5.6 on riittänyt, niin jonkin f/2.8-valovoimaisen makron kanssa ei tule tässä mielessä ongelmia.

        Canon EF-S 60 mm f/2.8 USM Macro maksaa noin 500 € ja voisi olla se, jolla tarpeesi hoituisivat parhaiten. Zoomausmahdollisuutta ei ole, mutta sitähän et tarvitsekaan, koska rajaus ja perspektiivi hoituvat kuvausetäisyyttä muuttamalla.

        Kuvaan itse Nikonilla ja minulla on tuontapaiseen käyttöön (sekä aivan yleiskuvaukseenkin) juuri vastaava Nikon-makro.

        Canon EF 100 mm f/2.8 USM on toistasataa kalliimpi ja saattaisi olla kuvakulmaltaan liian kapea käyttöösi.


      • Mikset haluaisi?
        Mikset haluaisi? kirjoitti:

        Kunnon makro on tarkkapiirtoisena ja vääristelemättömänä erinomainen objektiivi yleiskuvaukseen omalla polttovälillään. Sen käyttöalue EI mitenkään rajoitu pelkkään hyönteis- tai muuhunkaan lähikuvaukseen. Valovoimaa ei ole yhtä paljon kuin valovoimaisissa saman polttovälin tavanomaisissa objektiiveissa, mutta jos 18–55-millisen kittobjektiivisi valovoima f/3.5–5.6 on riittänyt, niin jonkin f/2.8-valovoimaisen makron kanssa ei tule tässä mielessä ongelmia.

        Canon EF-S 60 mm f/2.8 USM Macro maksaa noin 500 € ja voisi olla se, jolla tarpeesi hoituisivat parhaiten. Zoomausmahdollisuutta ei ole, mutta sitähän et tarvitsekaan, koska rajaus ja perspektiivi hoituvat kuvausetäisyyttä muuttamalla.

        Kuvaan itse Nikonilla ja minulla on tuontapaiseen käyttöön (sekä aivan yleiskuvaukseenkin) juuri vastaava Nikon-makro.

        Canon EF 100 mm f/2.8 USM on toistasataa kalliimpi ja saattaisi olla kuvakulmaltaan liian kapea käyttöösi.

        Sorry, huomasin vasta nyt, että haluat täyskennoisiin Canoneihin käyvän lasin.

        EF-S 60 mm -makro ei täytä tuota kriteeriä.

        Tuo jälkimmäinen EF 100 mm -makro täyttäisi – mutta kuten sanottu, saattaisi olla kroppirungossasi liian ahdas sisätiloissa tapahtuvaan asetelmien kuvaamiseen. Se pääsisi oikeuksiinsa vasta täyskennorungossa, jossa sen kuvauskulma laajenee tuntuvasti.

        Canon EF 50mm f/2.5 Macro olisi halvempi kuin kumpikaan edellisistä ja kävisi sekä kroppi- että täyskennorunkoon, mutta ei ole yhtä ajanmukainen.

        Ota runko mukaasi liikkeeseen, sovita eri polttovälin kakkuloita kamerasi nokalle ja tähtäile sopivan kokoisia kohteita sopivalta etäisyydeltä. Kyllä se siitä!


      • Makropoulos

        Zoom-objektiiveille on luonteenomaista ns. tynnyrivääristymä laajakulmapäässä ja siihen nähden vastakkainen ns. tyynyvääristymä telepäässä. Jossakin näiden asentojen välillä niiden vääristymä on vähäisempi.

        Makro-objektiivit (oikeat, kiinteäpolttoväliset) piirtävät skarpisti ja niiden vääristymät ovat hyvin vähäisiä. Ne toimivat niin lähikuvauksessa kuin yleiskuvauksessakin. Niillä ei zoomailla eikä valovoima ole yhtä hyvä kuin sen osalta parhaissa kiinteäpolttovälisissä.

        Joitakin zoomeja myydään ns. makrozoomeina. Ne tarkentuvat makroasennossa lähelle, jolloin päästään vaikuttavaan kuvaussuhteeseen (”iso kuva pienestä kohteesta”), mutta varsinaisten makro-objektiivien korvaajaksi niistä ei ole.

        Kuvauksesi perusteella voisin kuvitella, että käyttöösi passeli lasi saattaisi löytyä lyhyehköpolttovälisten makro-objektiivien (”prime”, kiinteä polttoväli) joukosta.


    • 18+12

      Minä ostaisin tuohon tarkoitukseen 50/1.8 normaaliobjektiivin, hinta 100 €.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3374
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      557
      2098
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1986
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1960
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1538
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1317
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      50
      1244
    Aihe