Prätkäkuumehan se sieltä iski kun kaveritkin hommas, mutta onneksi sitä hieman laskee noiden vakuutusten hinnat!
Eli mikä nyt siis olisi se edullisin vakuutus tänä päivänä? Kiikareissa kyykkypyörä 650cc-1000cc väliltä...
Osa-, vaiko täyskasko?
Kertokaa kaikki vinkit vakuutusten suhteen!!
Eli mikä nyt siis olisi se edullisin vakuutus tänä päivänä? Kiikareissa kyykkypyörä 650cc-1000cc väliltä...
Osa-, vaiko täyskasko?
Kertokaa kaikki vinkit vakuutusten suhteen!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pyörä kannattaa vakuuttaa niin täydellisesti kuin mahdollista. Eipä sitten tarvitse miettiä lasareetissa, että eipä vakuutus korvaa sitä tai tätä.
Minulla vakuutus korvasi ambulanssikyydit, taksin, hinasauton, ihan kaikki lääkärikulut, ajopuvun, kypärän, aluskerraston ( Rukka teknisen ), pyörän kaikki osat ja korjaustyön.
Tuollainen vakuutus maksaa ~600€/vuosi. Pyörä on 1100cc cruiseri.
Vakuutuksen hintaan vaikuttaa tietenkin teho/paino -suhde.
MInä en koskaan ole kaatunut.
Eli jos katotaan jotain 650cc-750cc kyykkypyörää niin hinnaksi tulisi...?
Kivaa saada muuten asiallistakin palautetta pärräpuolelta! Autopuolella pyörii nuo asennevammaiset....
Sitten kannattaa laskea myös se, että jos ottaa koti- tai tapaturmavakuutuksen, niin könttäsumma saattaa lopultakin tulla edulliseksi.
Ja kilpailuttaminen eri yhtiöiden välillä on tehokas tapa saada oikea hintatieto.
Sanoivat, että kyykkyjen vakuutusmaksut kolminkertaistuis vuoteen -15 mennessä...?
Ei voi sanoa, mikä on edullisin. Tsekkaa vakuutusyhtiöiden sivuilta lakurit, niin saat ainakin suuntaa antavan hinnan. Jos on pitkäaikainen suhde johonkin yhtiöön, niin saatat saada tinkimällä jotain lisäalea.. Mikäli olet yrittäjä, niin samasta yhtiöstä kyselisin missä yrityksen vakuutuksetkin ovat. Tällä konstilla olen saanut aika järkevänhintyaiset vakuutukset myös mopoon
Vakuutusyhtiöiden hinnoissa on melkoisia eroja, joten kannattaa kilpailuttaa. Omassa xx hondassa ympärivuotinen vakuutus n. 430€. Liikenne 40%+täyskasko.
Joten vakuutusmaksu muodostaa vain osan harrastuksen kuluista. Enemmän menee rahaa polttoaineisiin ja renkaisiin.
Taitaa vakuutusmaksun kannalta olla paha yhdistelmä- nuori mies, pääkaupunkiseutu, tehokas kevyt kyykky. esim. GSXR1000 + pienet bonukset.
Sanotaan että moottoripyöräilijöitä on kahdenlaisia, kaatuneita ja tulevia kaatuneita.
Niin,varmaan ollut hyvää tuuria kun olen ajanut 40 vuotta, enkä ole kaatunut, enkä muutenkaan töppäillyt, mitä nyt ylinopeutta ajanut.
sillä en ole koskaan kaatunut tai omaa syytäni kolaroinut liikenteessä. Katsi kertaa perääni on ajettu lievästi ja niistä toisella kerralla kaaduin paikaltani. Pyörään tuli jälkiä parin tonnin edestä. Mutta kuten jo totesin, omaa syytäni en ole edes kaatunut koskaan. Tuuria vai taitoa, en tiedä mutta nykyisin harkintaa ja tilanteiden lukemista on tullut lisää. Sekin vielä että nykyisin minulla ei ole moottoripyörän kanssa enää "oikeuksia" liikenteessä, vain velvollisuuksia yrittää paikata toisten virheitä.
mainita että ensimmäinen oma pyörä, Yamaha Twin Jet minulla oli v. -72.