Kyllä tuli hätä, auttakaa!!

Ihmettelijäll

Olemme mieheni kanssa työttömiä ja meillä lapsi. Mies työnarkkinatuella ja ite kotihoidontuella. Nyt Kelasta tuli tieto, että he ovat maksaneet liikaa asumistukea koska ovat luulleet miehen työkokeilun olleen 3kk mittainen, vaikka hän ollut kahdessa eri paikassa ja tästä mennyt tieto kelaan (hän saanut siis työharjoittelusta hieman korotusta työmarkkinatukeen). Meille on aina sanottu, että tieto menee automaattisesti kelaan, kun tuet sieltä tuleekin ja nyt he ilmoittavat maksaneet 1300e liikaa asumistukea tulojen perusteella?? Emme ole töissä ja ainoat tuet tulevat heiltä.. Mietin miten tämä on mahdollista? Onko asiaan mitään tehtävissä.

7

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

      Muuhun en ota kantaa mutta kotihoidontuki lapsilisä (400 euroa) ja työmarkkinatuki (600 euroa) ei kyllä ole kolmihenkisen perheen perustoimeentulo, joten kuulutte sossun luukulle. Joskin sinähän joutaisit menemään töihin sen sijaan, että olisit kotihoidontuella, niin saisitte maksettua pois kelan saatavat. Kela pidättää ne teidän tulevista tuistanne.

      • Minääää

        Lapsi on alle 1v ja työpaikkoja on yritetty etsiä, mutta niitä kun tänä päivänä on vaikea löytää vaikka kuinka yrittäisi.


      • halusta kiinni
        Minääää kirjoitti:

        Lapsi on alle 1v ja työpaikkoja on yritetty etsiä, mutta niitä kun tänä päivänä on vaikea löytää vaikka kuinka yrittäisi.

        Kysele siivousta.
        Mielestäni jokainen kotiin maksettu pitäisi velvoittaa avustamaan vammaisia ja vanhuksia esimerkiksi kotisiivoojina.

        Siivoja saa työnantajalta 8,4 €/tunti josta vähenetään verot.

        Velvoite siivooja voisi saada 10 €/tunti ja sopia sosiaaalitoimiston kanssa miten tulot menevät.
        Moni vammainen ja vanhus elää alle 800 €/kk siitä ei firmojen/yritysten siivojia makseta eli 35-45 €/tunti.


    • älä väitä

      http://www.kela.fi/peruspaivaraha_maara
      Peruspäivärahan määrä

      Peruspäiväraha on 32,66 e/pv, ja sitä maksetaan 5 päivältä viikossa (myös arkipyhiltä).

      Peruspäivärahaa korotetaan huollettavina olevien alle 18-vuotiaiden lasten perusteella. Lapsikorotus on

      yhdestä lapsesta 5,27 e/pv
      kahdesta lapsesta yhteensä 7,74 e/pv ja
      kolmesta tai sitä useammasta lapsesta yhteensä 9,98 e/pv.

      Lapsikorotus maksetaan lapsen syntymäpäivästä lähtien. Sinulla on oikeus lapsikorotukseen myös avio- tai avopuolisosi alaikäisestä lapsesta, jos tämä asuu kanssasi samassa taloudessa.

      Lisäksi peruspäivärahaan voidaaan maksaa korotusosaa 4,78 e/pv.

      Ilman korotuksia peruspäivärahan suuruus on keskimäärin 702 e/kk (21,5 x 32,66 e).

      Peruspäiväraha on veronalaista tuloa.

      Työttömyysaikana ansaitsemasi työtulot vähentävät peruspäivärahaa, samoin saamasi muut sosiaalietuudet.

      http://www.kela.fi/kotihoidon-tuki_maara
      Kotihoidon tuen määrä

      Lasten kotihoidon tukeen kuuluu hoitoraha ja perheen tuloista riippuen hoitolisä. Lisäksi sinun kannattaa tiedustella kotikunnastasi kuntalisää.

      Hoitorahaa maksetaan jokaisesta tukeen oikeutetusta lapsesta erikseen. Hoitoraha on

      yhdestä alle 3-vuotiaasta 341,06 e/kk
      muista perheen alle 3-vuotiaista lapsista kustakin 102,11 e/kk
      yli 3-vuotiaista, alle kouluikäisistä lapsista 65,61 e/kk kustakin.

      Hoitolisään vaikuttavat perheen koko ja bruttotulot. Hoitolisä on enintään 182,52 e/kk. Sitä maksetaan vain yhdestä lapsesta. Laske laskurilla, paljonko tukea saat.

      • Huoogggg

        Mies ei saa päivärahaa vaan työmarkkinatukea.. Se on kuulaudessa verojen jälkeen noin 650e


    • hoplaa5

      Hei aloittaja, sain nyt kuvan että teillä on yksi lapsi, itse olet kodinhoitotuella ja miehesi on ollut koko ajan työttömien listoilla, mutta työkokeilussa ( työvoimatoimiston kautta )josta olisi saanut 9€ kulukorvauksen joka lisätään maksettavaan peruspäivärahaan tai työmarkkinatukeen. ( Tämä 9€ on muuten verotonta ), jos asia on näin, niin asumistukeen ei oteta huomioon tätä kulukorvausta, joten suosittelen oikeasti ottamaan työvoimatoimistoon yhteyttä ja tarkastamaan lausunnot ja sen jälkeen yhteyttä kelaan ja kysyä miten edetä selvittämisen kanssa. Mutta jos on saanut normaalia palkkaa työkokeilustaan ja ette ole ilmoittaneet ajoista, niin asia on erikseen, aina voi siinä tapauksessa tehdä valitus kelaan, päätöksen mukana on tullut valitusoikeus ohjeet. Sillä on myös suuri merkitys mitä ilmoittaa työttömyyslappua tehdessään ja siitä saatte neuvoa työvoimatoimistosta, kela neuvoo aina siten että se on hänelle edullisinta. Ja sitten otatte yhteyttä sosiaalitoimistoon keskustelu ajan ja kerrotte miten on käynyt, mutta muuten kela suostuu kyllä lyhentämään saataviaan osissa kun soitatte ja sovitte asiasta, mutta selvittäkää nyt onko kela luullut että saa palkkaa vai onko se kulukorvauksesta, jota ei saa ottaa huomioon!!!

      • hoplaa5

        Ai niin ja asumistuki lasketaan aina brutto tuloista, elikkä kaikki tulot ennen veronvähennystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      189
      11285
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      93
      10722
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      235
      6150
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      183
      4956
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3436
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3425
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2263
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      300
      1822
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1670
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1584
    Aihe