edinburghiin menossa

jossu04335

Elikä oon menossa nyt vuoden alussa äifin mukaan edinburghiin enkä tiedä juuri mitään kaupungista. Voisiko joku kokenut matkailija kertoa esimerkiksi hintasuhteista suomeen ja onko paljon halvempaa kuin suomessa ym. Yleistä tietoa? :)

3

1372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiva kaupunki se on

      Jonkin verran halvempaa kuin Suomessa, mutta ei valtavan paljon. Kaupoissa ruoka yms. pikkaisen halvempaa, samoin pubeissa ja ulkona syöminen hiukan halvempaa. Kallis ensimmäisen maailman maa kuitenkin. Aloituksestasi päätelleen taidat olla kovin nuori, en tiedä mitä kertoa? Jos viihteellä käyt, älä käy Grassmarketin rysissä, Rose Streetillä New Townissa on paljon mukavampia pubeja. Älä käy Loch Nessin retkellä, se on pelkkä järvi. Meillä on järviä, ja komeampia, Suomessakin. Gig Guide on ilmainen lehdykkä josta saa keikat tietoonsa, sitä jaetaan kapakoissa ja hotelleissa. Kokeile haggista. Royal Mile (Cannongate) kannattaa tietenkin kävellä. Kysy lisää jos mieleen tulee.

    • Cool Edinburgh

      Tulee varmasti viesti myöhässä, mutta jospa tästä apua muille Skotlantiin matkaaville olisi apua :)

      Hintatasosta:
      Euroloilla saa suhteellisen vähän puntia, joten se ainakin omasta mielestäni nostaa hintatasoa ihan joka suhteessa. Hinnat ovat numeroina melko samoja kuin Suomessa, mutta koska punta on arvokkaampi niin kalliimpaa on.

      Hotellit ovat Edinburgissa sikamaisen kalliita! Jos et luksusta kaipaa niin Tune Hotels hyvä valinta, kunhan hotellin omilta sivuilta varaa, eikä hotels.com kautta :)
      Tune mielestäni paljon parempi kuin N.S "laadukkaampi" Royal British, jossa olen myös yöpynyt. Edinburgh on pieni kaupunki, joten hotellia ei ihan keskustasta tarvii ottaa, bussilla tai junalla pääsee nopeasti paikasta toiseen :) Mutta muista välttää "huonot" kaupunginosat, joista enemmän tietoa vaikkapa englannin kielisestä wikitravellista.

      Kaupoissa ruoka on toki Suomea halvempaa, vaatteet sitten kalliimpia, mutta keskustan Primarkista löytyy todella halpaan hintaan hyviä vaatteita :) Kokoonsa nähden Edinburgh on hyvä shoppailukaupunki, St Jamesin kauppakeskus ja Princes Street ovat hyviä paikkoja.
      Jos ruuaksi kelpaa pubi- ja pikaruoka niin aika edullisesti saa!

      Nähtävyyksistä:
      Jos historiasta tykkää niin koko kaupunki on yksi iso nähtävyys! Jos on aikaa niin kannattaa käydä sekä linnassa, että Holyroodin palatsissa.

      Ja tosiaankaan yhden päivän retkelle Loch Nessiin ei kannata mennä, vaan jos aikaa on niin ottaa kunnon parin päivän retki Skyen saarelle. Hyviä yhden päivän retkiä voi tehdä vaikka Pohjois-Englantiin tai Loch Lomondiin.

      Kannattaa tsekata tämä blogi, hyviä vinkkejä ;) http://naaparahka.blogspot.com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      103
      3973
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      51
      2860
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2679
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      42
      2192
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      31
      1940
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      29
      1773
    7. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      237
      1741
    8. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      89
      1618
    9. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1612
    10. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      24
      1421
    Aihe