edinburghiin menossa

jossu04335

Elikä oon menossa nyt vuoden alussa äifin mukaan edinburghiin enkä tiedä juuri mitään kaupungista. Voisiko joku kokenut matkailija kertoa esimerkiksi hintasuhteista suomeen ja onko paljon halvempaa kuin suomessa ym. Yleistä tietoa? :)

3

1525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiva kaupunki se on

      Jonkin verran halvempaa kuin Suomessa, mutta ei valtavan paljon. Kaupoissa ruoka yms. pikkaisen halvempaa, samoin pubeissa ja ulkona syöminen hiukan halvempaa. Kallis ensimmäisen maailman maa kuitenkin. Aloituksestasi päätelleen taidat olla kovin nuori, en tiedä mitä kertoa? Jos viihteellä käyt, älä käy Grassmarketin rysissä, Rose Streetillä New Townissa on paljon mukavampia pubeja. Älä käy Loch Nessin retkellä, se on pelkkä järvi. Meillä on järviä, ja komeampia, Suomessakin. Gig Guide on ilmainen lehdykkä josta saa keikat tietoonsa, sitä jaetaan kapakoissa ja hotelleissa. Kokeile haggista. Royal Mile (Cannongate) kannattaa tietenkin kävellä. Kysy lisää jos mieleen tulee.

    • Cool Edinburgh

      Tulee varmasti viesti myöhässä, mutta jospa tästä apua muille Skotlantiin matkaaville olisi apua :)

      Hintatasosta:
      Euroloilla saa suhteellisen vähän puntia, joten se ainakin omasta mielestäni nostaa hintatasoa ihan joka suhteessa. Hinnat ovat numeroina melko samoja kuin Suomessa, mutta koska punta on arvokkaampi niin kalliimpaa on.

      Hotellit ovat Edinburgissa sikamaisen kalliita! Jos et luksusta kaipaa niin Tune Hotels hyvä valinta, kunhan hotellin omilta sivuilta varaa, eikä hotels.com kautta :)
      Tune mielestäni paljon parempi kuin N.S "laadukkaampi" Royal British, jossa olen myös yöpynyt. Edinburgh on pieni kaupunki, joten hotellia ei ihan keskustasta tarvii ottaa, bussilla tai junalla pääsee nopeasti paikasta toiseen :) Mutta muista välttää "huonot" kaupunginosat, joista enemmän tietoa vaikkapa englannin kielisestä wikitravellista.

      Kaupoissa ruoka on toki Suomea halvempaa, vaatteet sitten kalliimpia, mutta keskustan Primarkista löytyy todella halpaan hintaan hyviä vaatteita :) Kokoonsa nähden Edinburgh on hyvä shoppailukaupunki, St Jamesin kauppakeskus ja Princes Street ovat hyviä paikkoja.
      Jos ruuaksi kelpaa pubi- ja pikaruoka niin aika edullisesti saa!

      Nähtävyyksistä:
      Jos historiasta tykkää niin koko kaupunki on yksi iso nähtävyys! Jos on aikaa niin kannattaa käydä sekä linnassa, että Holyroodin palatsissa.

      Ja tosiaankaan yhden päivän retkelle Loch Nessiin ei kannata mennä, vaan jos aikaa on niin ottaa kunnon parin päivän retki Skyen saarelle. Hyviä yhden päivän retkiä voi tehdä vaikka Pohjois-Englantiin tai Loch Lomondiin.

      Kannattaa tsekata tämä blogi, hyviä vinkkejä ;) http://naaparahka.blogspot.com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      295
      9568
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      8
      2864
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      257
      2131
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      113
      2009
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      87
      1546
    6. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1477
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      133
      1438
    8. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      13
      1147
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1026
    10. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      961
    Aihe