vanhempien eri näkemykset vauvan ruokinnassa

Zuko

Nyt kun vauvamme on aloittanut kiinteän ruoan syömisen, olen puolison kanssa ollut usein napit vastakkain. Hän antaisi vauvalle jopa koko purkin kasvis- tai lihasosetta noin vain, kun minä taas haluaisin totutella vauvan uusiin makuelämyksiin vähitellen. No vauvahan kyllä syö, ja on käyrillään ok, mutta pelkään että hänestä tulee liian tukeva puolison metodeilla. Meidän suvussa pikkulapset ovat pieniä ja siroja, ja puolison suvussa kuin karhunpentuja; pyöreitä mutta suloisia tietty. Aika hankala ongelma, kun pelkkä maitokin on vielä vauvalle riittävää. Kumpi meistä tekee oikein?

7

248

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+3

      Teette neuvolan ohjeiden mukaan.

      Ruoka kannattaa tehdä itse luomukasviksista.

    • Itse selvittäen

      Minkä ikäinen vauva on kyseessä? Jos lapsi on jo puolivuotias, niin määrät voivat olla jo vähän isompia. Tosin puolivuotiaan antaisin syödä itse ruokansa sormiruokana ja vauvan säädellä siten syömisvauhtia ja määrää täysin itsenäisesti. Kannattaa nyt myös muistaa, että kyllä lapsella on syömisen säätely ihan olemassa, eikä vauva voi olla liian lihava. Sitäpaitsi jos lapsi täyttää mahansa kasvissoseella, niin hän kylläkin saa vähemmän kaloreita kuin samasta määrästä rintamaitoa. Rintamaito on rasvaista ja kaloripitoista ja jos vauva on hanakka syömään, niin ennemmin hän rintamaidolla itsensä pulleaksi saa. Totta tietysti on, että hyvin pitkälle rintamaito saa olla vauvan pääasiallinen ravinnonlähde. Syötäthän ensin maidon ja sitten vasta kiinteät? Niin pidetään huolta, että vauva saa tarvitsemansa määrän maitoa eikä täytä vatsaansa pelkillä kiinteillä ruoilla.

      Ja olen ensimmäisen vastaajan kanssa vähän eri mieltä tuosta neuvolan ohjeiden seuraamisesta: riippuu täysin neuvolasta. Uskokaa tai älkää, mutta niistä saa niin erilaisia (ja vanhanaikaisia) ohjeita, että kannattaa ennemmin itse ottaa asioista selvää, että tietää mitä tekee.

    • Hieman outoa????

      Et SAA ruokaa "säännöstelemällä" pitää lasta väkisin "pienenä ja sirona". Kuka edes haluaa tuolla tavalla vaikuttaa lapsensa luontaiseen kehitykseen ja kasvuun?
      Lapsi osaa itse päättää koska hän on syönyt tarpeeksi, jos te vanhemmat ette tuhoa tätä vaistoa häneltä!!!
      Mielestäni puolisosi tekee oikein, jos lapsi mielellään syö koko purkillisen, eikä hänelle ruokaa väkisin tuputeta. Toki normaali totuttelu uusiin ruokiin on luonnollista ja järkevää, mutta siitähän tässä ei liene ollut kysekään?

      Ruuan pihtaamisella voi olla myös arvaamattomia seurauksia luuston ja lihaksiston kehitykseen. Terveellinen ruoka ja säännölliset ruok-ajat eivät tee kenestäkään lihavaa!

    • zippi2

      SAmaa mieltä kuin edellinen vastaaja!!! Jos vauva on 6kk tai yli, anna syödä niin paljon kuin haluaa, lapsi osaa itse säädellä tarvitsemaansa ruokamäärää. Itse olisin tosi onnellinen jos vauvani söisi hyvin, mutta meillä on kohta 11kk poika, jolle ei ole koskaan maistunut kiinteät kovin hyvin ja miinuskäyrillä mennään.

      • Ei käyrässä vikaa

        Miinuskäyrä on aivan yhtä hyvä kuin pluskäyrä, jos lapsi kasvaa omalla käyrällään, vaikka neuvolasta välillä muunlaista palautetta saakin.


      • ihmettelen näitä
        Ei käyrässä vikaa kirjoitti:

        Miinuskäyrä on aivan yhtä hyvä kuin pluskäyrä, jos lapsi kasvaa omalla käyrällään, vaikka neuvolasta välillä muunlaista palautetta saakin.

        juttuja missä annetaan kuva että miinuskäyrällä oleminen on jotenkin väärin ja että kaikkien pitäisi pyrkiä/olla plussakäyrällä.


    • sdcxvbnmk

      jos lapsi syö niin anna syödä, kyllähän sen huomaa jos ruoka ei ole mieleistä tai vatsa on jo täynnä ja lapsi sylkee sitä pois. aika ajoin saattaa tulla kausia, ettei ruoka maita, joten silloin kun maittaa niin hyvin voi antaa ruokaa.
      jos kaksi kertaa päivässä lapsi saa kiinteää lämmintä ruokaa ja sen lisäksi hedelmäsoseita, velliä ja maitoa, niin tuskin tukevoituu liikaa. jos jossain vaiheessa alkaa neuvolan puntari näyttämään liikaa, niin miettikää sitten asia uudelleen. Eivät ne neuvolaihmisetkään aina kaikkea tiedä, ja lapset ovat yksilöllisiä. Omaa harkintakykyä saa käyttää, eikä liikaa tukeutua niihin neuvolan ja lapsenkasvatusoppaiden ohjeisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      843
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      44
      834
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      768
    4. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      753
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      597
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    11. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      109
      517
    12. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    13. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      487
    14. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      485
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      477
    16. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      58
      431
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    19. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    20. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      33
      415
    Aihe