Nyt kun vauvamme on aloittanut kiinteän ruoan syömisen, olen puolison kanssa ollut usein napit vastakkain. Hän antaisi vauvalle jopa koko purkin kasvis- tai lihasosetta noin vain, kun minä taas haluaisin totutella vauvan uusiin makuelämyksiin vähitellen. No vauvahan kyllä syö, ja on käyrillään ok, mutta pelkään että hänestä tulee liian tukeva puolison metodeilla. Meidän suvussa pikkulapset ovat pieniä ja siroja, ja puolison suvussa kuin karhunpentuja; pyöreitä mutta suloisia tietty. Aika hankala ongelma, kun pelkkä maitokin on vielä vauvalle riittävää. Kumpi meistä tekee oikein?
Vastaukset 7
- 3+3
Teette neuvolan ohjeiden mukaan.
Ruoka kannattaa tehdä itse luomukasviksista. - Itse selvittäen
Minkä ikäinen vauva on kyseessä? Jos lapsi on jo puolivuotias, niin määrät voivat olla jo vähän isompia. Tosin puolivuotiaan antaisin syödä itse ruokansa sormiruokana ja vauvan säädellä siten syömisvauhtia ja määrää täysin itsenäisesti. Kannattaa nyt myös muistaa, että kyllä lapsella on syömisen säätely ihan olemassa, eikä vauva voi olla liian lihava. Sitäpaitsi jos lapsi täyttää mahansa kasvissoseella, niin hän kylläkin saa vähemmän kaloreita kuin samasta määrästä rintamaitoa. Rintamaito on rasvaista ja kaloripitoista ja jos vauva on hanakka syömään, niin ennemmin hän rintamaidolla itsensä pulleaksi saa. Totta tietysti on, että hyvin pitkälle rintamaito saa olla vauvan pääasiallinen ravinnonlähde. Syötäthän ensin maidon ja sitten vasta kiinteät? Niin pidetään huolta, että vauva saa tarvitsemansa määrän maitoa eikä täytä vatsaansa pelkillä kiinteillä ruoilla.
Ja olen ensimmäisen vastaajan kanssa vähän eri mieltä tuosta neuvolan ohjeiden seuraamisesta: riippuu täysin neuvolasta. Uskokaa tai älkää, mutta niistä saa niin erilaisia (ja vanhanaikaisia) ohjeita, että kannattaa ennemmin itse ottaa asioista selvää, että tietää mitä tekee. - Hieman outoa????
Et SAA ruokaa "säännöstelemällä" pitää lasta väkisin "pienenä ja sirona". Kuka edes haluaa tuolla tavalla vaikuttaa lapsensa luontaiseen kehitykseen ja kasvuun?
Lapsi osaa itse päättää koska hän on syönyt tarpeeksi, jos te vanhemmat ette tuhoa tätä vaistoa häneltä!!!
Mielestäni puolisosi tekee oikein, jos lapsi mielellään syö koko purkillisen, eikä hänelle ruokaa väkisin tuputeta. Toki normaali totuttelu uusiin ruokiin on luonnollista ja järkevää, mutta siitähän tässä ei liene ollut kysekään?
Ruuan pihtaamisella voi olla myös arvaamattomia seurauksia luuston ja lihaksiston kehitykseen. Terveellinen ruoka ja säännölliset ruok-ajat eivät tee kenestäkään lihavaa! - zippi2
SAmaa mieltä kuin edellinen vastaaja!!! Jos vauva on 6kk tai yli, anna syödä niin paljon kuin haluaa, lapsi osaa itse säädellä tarvitsemaansa ruokamäärää. Itse olisin tosi onnellinen jos vauvani söisi hyvin, mutta meillä on kohta 11kk poika, jolle ei ole koskaan maistunut kiinteät kovin hyvin ja miinuskäyrillä mennään.
- Ei käyrässä vikaa
Miinuskäyrä on aivan yhtä hyvä kuin pluskäyrä, jos lapsi kasvaa omalla käyrällään, vaikka neuvolasta välillä muunlaista palautetta saakin.
- ihmettelen näitä
Ei käyrässä vikaa kirjoitti:
Miinuskäyrä on aivan yhtä hyvä kuin pluskäyrä, jos lapsi kasvaa omalla käyrällään, vaikka neuvolasta välillä muunlaista palautetta saakin.
juttuja missä annetaan kuva että miinuskäyrällä oleminen on jotenkin väärin ja että kaikkien pitäisi pyrkiä/olla plussakäyrällä.
- sdcxvbnmk
jos lapsi syö niin anna syödä, kyllähän sen huomaa jos ruoka ei ole mieleistä tai vatsa on jo täynnä ja lapsi sylkee sitä pois. aika ajoin saattaa tulla kausia, ettei ruoka maita, joten silloin kun maittaa niin hyvin voi antaa ruokaa.
jos kaksi kertaa päivässä lapsi saa kiinteää lämmintä ruokaa ja sen lisäksi hedelmäsoseita, velliä ja maitoa, niin tuskin tukevoituu liikaa. jos jossain vaiheessa alkaa neuvolan puntari näyttämään liikaa, niin miettikää sitten asia uudelleen. Eivät ne neuvolaihmisetkään aina kaikkea tiedä, ja lapset ovat yksilöllisiä. Omaa harkintakykyä saa käyttää, eikä liikaa tukeutua niihin neuvolan ja lapsenkasvatusoppaiden ohjeisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 70539
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398