vanhempien eri näkemykset vauvan ruokinnassa

Zuko

Nyt kun vauvamme on aloittanut kiinteän ruoan syömisen, olen puolison kanssa ollut usein napit vastakkain. Hän antaisi vauvalle jopa koko purkin kasvis- tai lihasosetta noin vain, kun minä taas haluaisin totutella vauvan uusiin makuelämyksiin vähitellen. No vauvahan kyllä syö, ja on käyrillään ok, mutta pelkään että hänestä tulee liian tukeva puolison metodeilla. Meidän suvussa pikkulapset ovat pieniä ja siroja, ja puolison suvussa kuin karhunpentuja; pyöreitä mutta suloisia tietty. Aika hankala ongelma, kun pelkkä maitokin on vielä vauvalle riittävää. Kumpi meistä tekee oikein?

7

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+3

      Teette neuvolan ohjeiden mukaan.

      Ruoka kannattaa tehdä itse luomukasviksista.

    • Itse selvittäen

      Minkä ikäinen vauva on kyseessä? Jos lapsi on jo puolivuotias, niin määrät voivat olla jo vähän isompia. Tosin puolivuotiaan antaisin syödä itse ruokansa sormiruokana ja vauvan säädellä siten syömisvauhtia ja määrää täysin itsenäisesti. Kannattaa nyt myös muistaa, että kyllä lapsella on syömisen säätely ihan olemassa, eikä vauva voi olla liian lihava. Sitäpaitsi jos lapsi täyttää mahansa kasvissoseella, niin hän kylläkin saa vähemmän kaloreita kuin samasta määrästä rintamaitoa. Rintamaito on rasvaista ja kaloripitoista ja jos vauva on hanakka syömään, niin ennemmin hän rintamaidolla itsensä pulleaksi saa. Totta tietysti on, että hyvin pitkälle rintamaito saa olla vauvan pääasiallinen ravinnonlähde. Syötäthän ensin maidon ja sitten vasta kiinteät? Niin pidetään huolta, että vauva saa tarvitsemansa määrän maitoa eikä täytä vatsaansa pelkillä kiinteillä ruoilla.

      Ja olen ensimmäisen vastaajan kanssa vähän eri mieltä tuosta neuvolan ohjeiden seuraamisesta: riippuu täysin neuvolasta. Uskokaa tai älkää, mutta niistä saa niin erilaisia (ja vanhanaikaisia) ohjeita, että kannattaa ennemmin itse ottaa asioista selvää, että tietää mitä tekee.

    • Hieman outoa????

      Et SAA ruokaa "säännöstelemällä" pitää lasta väkisin "pienenä ja sirona". Kuka edes haluaa tuolla tavalla vaikuttaa lapsensa luontaiseen kehitykseen ja kasvuun?
      Lapsi osaa itse päättää koska hän on syönyt tarpeeksi, jos te vanhemmat ette tuhoa tätä vaistoa häneltä!!!
      Mielestäni puolisosi tekee oikein, jos lapsi mielellään syö koko purkillisen, eikä hänelle ruokaa väkisin tuputeta. Toki normaali totuttelu uusiin ruokiin on luonnollista ja järkevää, mutta siitähän tässä ei liene ollut kysekään?

      Ruuan pihtaamisella voi olla myös arvaamattomia seurauksia luuston ja lihaksiston kehitykseen. Terveellinen ruoka ja säännölliset ruok-ajat eivät tee kenestäkään lihavaa!

    • zippi2

      SAmaa mieltä kuin edellinen vastaaja!!! Jos vauva on 6kk tai yli, anna syödä niin paljon kuin haluaa, lapsi osaa itse säädellä tarvitsemaansa ruokamäärää. Itse olisin tosi onnellinen jos vauvani söisi hyvin, mutta meillä on kohta 11kk poika, jolle ei ole koskaan maistunut kiinteät kovin hyvin ja miinuskäyrillä mennään.

      • Ei käyrässä vikaa

        Miinuskäyrä on aivan yhtä hyvä kuin pluskäyrä, jos lapsi kasvaa omalla käyrällään, vaikka neuvolasta välillä muunlaista palautetta saakin.


      • ihmettelen näitä
        Ei käyrässä vikaa kirjoitti:

        Miinuskäyrä on aivan yhtä hyvä kuin pluskäyrä, jos lapsi kasvaa omalla käyrällään, vaikka neuvolasta välillä muunlaista palautetta saakin.

        juttuja missä annetaan kuva että miinuskäyrällä oleminen on jotenkin väärin ja että kaikkien pitäisi pyrkiä/olla plussakäyrällä.


    • sdcxvbnmk

      jos lapsi syö niin anna syödä, kyllähän sen huomaa jos ruoka ei ole mieleistä tai vatsa on jo täynnä ja lapsi sylkee sitä pois. aika ajoin saattaa tulla kausia, ettei ruoka maita, joten silloin kun maittaa niin hyvin voi antaa ruokaa.
      jos kaksi kertaa päivässä lapsi saa kiinteää lämmintä ruokaa ja sen lisäksi hedelmäsoseita, velliä ja maitoa, niin tuskin tukevoituu liikaa. jos jossain vaiheessa alkaa neuvolan puntari näyttämään liikaa, niin miettikää sitten asia uudelleen. Eivät ne neuvolaihmisetkään aina kaikkea tiedä, ja lapset ovat yksilöllisiä. Omaa harkintakykyä saa käyttää, eikä liikaa tukeutua niihin neuvolan ja lapsenkasvatusoppaiden ohjeisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      3013
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1467
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1326
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1151
    6. 37
      1021
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1012
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      957
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      877
    Aihe