Olen luullut, että € on ja pysyy, vaikka onkin ennustettu, että huhtikuussa Eurooppa hajoaa €:n suhteen.
En ottanut sitä ajatuksiini silloin. Tosin Rehn ei ole miellyttänyt.
"Nobel-palkittu, euron luomista aikoinaan vahvasti kannattanut ekonomisti Christopher Pissarides on nyt sitä mieltä, että euro pitäisi purkaa."
http://www.talouselama.fi/uutiset/euron luomista kannattanut ekonomisti euro pitaisi purkaa/a2221228
Hänen lisäksi toinen niin ikään talouden nobel palkinnon saanut Paul Krugman on jyrkästi tuominnut euro-politiikan. Hän erikseen vielä vertasi Rehn torakkaan (!) europolitiikan järjettömyyden suhteen:
"Nobelistilta tyly torakkavertaus Olli Rehnistä: "Ihmeellistä, että nämä ihmiset vastaavat asioista"
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288545657686.html
Eiköhän olisi aika käynnistää pikainen suunnittelu eurosta eroamisesta. Ainostaan korruption ylläpitäminen ja eräiden ministeriden henkilökohtainen oma etu (pakastevirat) tuntuvat olevan ainoa syy miksi Suomi rimpuilee eurossa.
Euron konkurssi on vääjäämättömästi tulossa ja Suomen on mitä pikimmin tehtävänä niinkuin Ruotsi, Tanska, Norja ja Englanti: jäätävä eurosta pois. Kärsimme vähemmän vahinkoa sitä kautta.
Mustakaa äänestää vaaleissa, jotta pääsemme tästä korruptiopolitiikasta eroon."
Huhtikuussa €uro hajoaa
2
116
Vastaukset
- Suomi armas synnyin-
maa!
Kaikki oli hienosti Suomessa 1980.luvulle saakka. Järkeä
käytettiin ja lahjakas luovuus pääsi vapaudessa viimeinkin esiin ja kukoistamaan.
>>Vuoden 1917 jälkeen talous ei ole kehittynyt tasaisesti. Nopeimmin kokonaistuotanto kasvoi itsenäisyyttä seuranneina kymmenenä vuotena, jolloin kasvu oli runsaat 74 prosenttia.
Suuri luku selittynee toipumisella kansalaissodan kärsimyksistä ja metsäteollisuuden kasvulla.
Myös itsenäisen Suomen taloudellisesti toiseksi paras kymmenvuotiskausi, vuodet 1947–1957, oli jälleenrakennuksen aikaa. Tuolloin maamme kokonaistuotanto kasvoi runsaat 65 prosenttia. >Talvi- ja jatkosodan sisältämällä kaudella vuosina 1937–1947 kasvu jäi noin viiteentoista prosenttiin, kun taas 1990luvun alun laman sisältämällä ajanjaksolla kasvu oli vain noin 15 prosenttia.>Mutta nyt parhaillaan kuluva kymmenvuotiskausi on kuitenkin omaa luokkaansa. Vuonna 2012 Suomen kokonaistuotanto jäi runsaat kolme prosenttia alle vuoden 2007 tason, ja tämän vuoden aikana pudotusta tullee prosenttiyksikön verran lisää. Koska lähivuosienkin kasvu on todennäköisesti vaatimatonta, kokonaistuotantomme voi jäädä vielä vuonna 2017 eli Suomen juhliessa satavuotista itsenäisyyttään vuoden 2007 tasoa pienemmäksi.- jämä oskari
kukkeli heti meille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911919Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771753Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051550Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1811441Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881028- 51997
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56958- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40931