Koiran tappaminen hirttämällä

Ha-Lal lihaa

Ei kai kukaan enää lopeta porokoiraa hirttämällä? Se on ikivanha tapa, ja minusta täysin sikamainen. Tueksi keksitty tarina jonka mukaan koira on muka aikojen alussa pyytänyt ettei häntä saa sitten lopettaa ampumalla kun se aika tulee. Oikea syy on tietysti ollut halu säästää panoksia eli oikeastaan puhdas ahneus. Varakkuuden lisääntyessä panokset ei enää ole olleet juuri tulitikkuaskin kalliimpia, mutta yhä vain on sokeasti menty vanhan kaavan mukaan hirttämällä, tiedän tapauksia vielä 1970-luvulta. Että ihmiset on vielä silloin olleet niin takapajuisia ettei yhtään omaa järkeä osattu käyttää, vaan on lopetettu koira "perinteisesti'. Puhdasta eläinrääkkäystä, toivottavasti se on jo historiaa.

4

1379

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etelän mies

      Tämän päivän moraalilla ei kannata arvostella asioita, joita ei ymmärrä. Koiraa ei saanut tappaa puukolla tai ampumalla siksi, että sen verta ei saanut vuodattaa. Tämä siksi, että koira on ihmisen lisäksi ainoa eläin, jolla on sielu.

    • surku hupatsut

      Kaikenlainen 'saamelaislässytys' on todella surkuhupaisaa. On noita vuosikymmenien aikana tullut kohdattua ja on siinä eksotiikka kadonnut.
      Esim. aidot saamelaiset ovat todellisia luonnontuntijoita. 1980-luvun alussa saimme Kaapin Jounin kohdalla hankittua venekyydin Lemmenjoen yli. Kuskina taisi olla jokin Kaapin Jouni (the third?). Satuin kysymään joen ylityksen aikana lintutilanteesta. Kohta tuli puheeksi piekanojen (Buteo lagopus) määrä. Hänen mielestään kaikki piekanat pitäisi tappaa kun ne syövät mm. kaikki poron vasat. Sanoin, että ei kait sentään kun piekanat syövät lähinnä jyrsijöitä. No tämä aito saamelainen luonnontuntija heitti, että 'totta kai ne piekanat pitää tappaa pois kun ne haiseekin niin pahalle'.
      -vanha on tarina ja tietty nykypäivän 'aidot' saamelaiset varmaan jo ymmärtävät luonnon lainalaisuuksia ilman , että etelän 'varikset' tulevat niitä heille opettamaan. Tämähän se on ajan trendi: aito saamelainen on automaattisesti todellinen luonnon asiantuntija.................. (heh, kyllä kait).

    • hullujenhuvit

      http://oikeuttaelaimillenet.adv4.hosting.fi/foorumi/lofiversion/index.php?t864.html
      Galgot hirtetään yleensä puun oksaan sidotulla tai puuhun naulatulla narulla. Jos galgo on juossut hyvin, se hirtetään korkealle. Vastaavasti huonosti juossut koira hirtetään alemmas niin että sen takajalat juuri ja juuri koskettavat maata. Tämä on hyvin hidas kuolema, se voi kestää useita tunteja. Sitä kutsutaan "pianonsoittajaksi" koska suunniltaan oleva koira tekee etujaloillaan pianonsoittoa muistuttavia liikkeitä.

      http://www.kaleva.fi/uutiset/ulkomaat/happoa-kissanpentujen-paalle-ja-hirtettyja-koiria-espanjan-elainkohtalot-kauhistuttavat/734572/

    • Purra

      En ole koskaan kuullut koirien tappamisesta hirttämällä Lapissa. Jos sellaista näkisin, niin en säästäisi omia ammuksiani koiran pelastamiseksi ja kiduttajan rankaisemiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4908
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3349
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2602
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1675
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1302
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1067
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      985
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe