Ostin Jabra Halo2 bt-kuulokkeet. Puhelin on Lumia 920. Kaikki toimii loistavasti. Mutta mutta. Ohjeessa sanotaan, että ekan kerran yhdistäessä puhelimeen se pyytää pin-koodia joka on 0000. Ei pyytänyt vaan yhdistyi saman tien kun avasi puhelimesta bt:n. Tarkoittaako tämä nyt sitä, että joku voi varastaa luurin päästäni ja sen jälkeen käyttää sitä vaivatta oman laitteensa kanssa? Kuvittelin, että sellaisen koodin voi myöhemmin vaihtaa mieleisekseen juuri tästä syystä. En löydä Jabralta ohjetta tähän enkä puhelimestakaan mitään sellaista asetusta.
jabra bt-kuulokkeet
varkaita kun on
688
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tarkoittaa juurikin sitä. Ja ei tuo kuulokkeen pin-koodi olisikaan auttanut kun se kerrotaan ohjeessa, jonka voi lukea netistä.
Koodia ei yleensä voi itse vaihtaa kuulokkeeseen.
Niinpä. Ihmettelin vaan, mistä on kyse kun puhelin ei kysynyt koodia ollenkaan. Ja kun ei kerran kysynyt, mihin sitä sitten yleensä tarvitaan? No jotkut muut puhelimet ehkä sitten tarvitsevat sen. Ajattelin, että kun koodi kerran on, niin sen voi myöhemmin vaihtaa. Mutta pitää olla varovainen =D
Varmaankin siksi ettei joku muu pääse niin helposti keskenkaiken yhdistämään kuulokkeisiin.
Siis jos istun vaikka bussissa ja mulle tulee puhelu, niin joku voi vieressä vapaasti kuunnella sitä? Tai kuunnella "mun" musiikkia? Ei kai sentään... eihän?
Sitä en ole testannut mutta joihinkin kuulokkeisiin voi yhdistää kaksi bluetooth laitetta yhtäaikaa.
Pitänee yrittää huomenna testata Nokian bluetooth kuulokkeiden avulla tätä.
Testasin ja ei voi ainakaan tällä kuulokemallilla yhdistää kahta puhelinta siihen yhtäaikaa.