kuinka puut hakataan motolla

kun ei ole talvea ollenkaan..? ja hakattavaa alaakin on yli 20 ha,,mutta liian paljon tulee vahinkoa jos moton pästä metsään riehumaan..onko hankittava vesitykit puhaltamaan lunta metsään....?vai siirtyyko hakkuut seuraavaan talveen..
rati-riti ralla,,tule talvi halla
6473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Motolla voi hakata puita myös sulanmaan aikaan. Lumi on varsinaisesti eriste, toivottavasti nyt tulee pakkaset ennen lunta niin maa pääsee jäätymään.

Jos etelän talvi jatkuu samanlaisena, tulee ongelmia puiden kuljettamisessa. Moto ajaa uralla kerran koskematonta maata pitkin, ajokone rullaa samalla uralla monta kertaa kuorma päällä. Samoin metsätiet ovat pehmeitä tukkirekoille.

Moto voi myös lopettaa hakkuun jos maa alkaa pettämään. Ajokoneella lopettaminen on rankempaa, koska metsässä on jo kaadettuja puita. Jos puut jätetään metsään tulee firmalle tappiota jääneistä puista ja metsänomistajalle myöhemmin hyönteistuhoista.

Arvatenkin tänä talvena tulee hakkuita siirtymään ensi talveen. Jos tammikuussa jää koneita seisomaan ei kaikkia talven hakkuita saada suoritettua ennen kevään kelirikkoa.

Äänestä

Sellaista keliä ei ole olemassakaan etteikö moto ei pilaisi metsää.

Äänestä

Hevosellakin pääsis ja metsurin toimesta hakkuu mutta kun raha on tärkeämpää ja jäljelle jäävällä puustolle ei anneta arvoa on sama se kone päästää mylläämään oli kesä ta talvi. Yhtälailla märissä notkelmissa on koneen jäljiltä puolitoista metriä syvät urat oli pakkasta sitten -40 tai 10

Äänestä

Sellaista keliä ei ole olemassakaan etteikö moto ei pilaisi metsää.////ei taida ihan pitaa paikkaansa,,kun katselin moton tyoskentelya kuivassa maastossa,,telojen kanssa,,niin ei raiskannut alustaansa paljoakaan,,joka vehje siella jaljet jattaa,,tietysti heppa olisi maa-ystavallinen,,ja lannoittaisikin kulkiessaan,,mutta kun hepat on harvassa,jotka tukkia ajelee..
/// tuossa taitaa olla hiukan lapin lisaa----/// Yhtälailla märissä notkelmissa on koneen jäljiltä puolitoista metriä syvät urat///kulkihan ne ruski tankitkin talavisodassa ns. sukkasillaan maan ollessa umpijaassa..
vai tarkoitatko=== Yhtälailla märissä notkelmissa on koneen jäljiltä puolitoista metriä LEVEAT urat?

Äänestä

Ihan sama oli kuiva tai ei jo pelkästään ajourat ja hakkuu-urat on niin leveät,että metsää menee haaskuun paljon.Sahatyö on aina metsää säästävää ja ajo maatila traktorilla on metsän kannalta paras vaihtoehto.Ei tule leveitä uria eikä tarvita niin montaa uraa kun käyttää vinssia tukkien ajossa.

Äänestä

talvi tuli ja hakkuut pelaa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tule talvi kultainen kirjoitti:

kun ei ole talvea ollenkaan..? ja hakattavaa alaakin on yli 20 ha,,mutta liian paljon tulee vahinkoa jos moton pästä metsään riehumaan..onko hankittava vesitykit puhaltamaan lunta metsään....?vai siirtyyko hakkuut seuraavaan talveen..
rati-riti ralla,,tule talvi halla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu