Kiinteistönvälittäjät

Hei! Tietääkö kukaan yhtään tapausta, jossa kiinteistönvälittäjä on saatu vastuuseen ja korvaamaan jotakin. Olen yhden selvän taistelun käynyt isoa kiinteistönvälitys-firmaa vastaan, mutta siellä oli iso koneisto ja monia tuomareita, joten maksumieheksi jouduin minä! Tuomaritkin sanovat, että aika mahdotonta on taistella kiinteistövälittäjiä vastaan.
Kummallinen on tuo usko, että kiinteistövälittäjien kanssa on turvallista käydä asuntokauppaa!
5548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Huoneistokeskus joutui polvilleen.

Äänestä

Kiinteistö Memo Oy, Loviisa
Asiakas osti käytetyn asunto-osakkeen. Yhtiökokous oli päättänyt putkiremontista, ja välittäjän edustaja arvioi asiakkaan putkiremontin kuluiksi 15 000 mk (2 523 euroa). Putkiremontin todelliset kustannukset asiakkaan asunnon osalta olivat 24 000 mk (4037 euroa) Asiakas vaati myyjältä ja kiinteistönvälittäjältä hinnanalennusta sekä korvausta asian hoitamisesta aiheutuneista kuluista. Koska myyjän olisi taloyhtiön osakkaana täytynyt tietää ennen kauppaa yhtiökokouksessa päätetyistä untonsa kohdalle tulevista remonttikustan­nuksista, olisi hänen pitänyt ilmoittaa näistä kustannuksista täsmällisesti ostajalle ennen kauppaa. Kiinteistönvälittäjä on menettelyl­lään laiminlyönyt selonotto- ja tiedonanto­velvollisuutensa. Välittäjän on sen vuoksi yh­teisvastuullisesti myyjän kanssa korvattava ostajalle aiheutunut vahinko, jonka suuruus on 1 518,74 euroa.

Äänestä

sentään ole . kyseinen toimi on hyvin säänneltyä joita laki valvoo . ja oikeus kyllä voittaa . esim tehokas konsti saada oikeutta mikäli on todella itse selvillä vesillä ..palkata joku kävelemään kyseisen toimiston oven eteen...lapun kanssa jossa lukee tämä firma kusettaa...tämä firma kusettaa....saat olla ihan varma että saat oikaisun asiaan...jos olet siihen oikeutettu..

Äänestä

Ne on vastuussa vain omista toimistaan/toimimattomuuksistaan.
Jos ne asian tieten valahtelee, kertoo osatotuuksia salailee tai eivät selvitä kaupan osatekijöitä, silloin niilä voi hakea korvausta.
Ylipäätään minä en tajuu miksi kukaan antaisi asunnolle jotain lisäarvoa sen vuoksi että sitä myy kiinteistöhuijari.

Äänestä
  • minä en luota yhteenkään kiinteistönvälittäjään!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mimosa kirjoitti:

Hei! Tietääkö kukaan yhtään tapausta, jossa kiinteistönvälittäjä on saatu vastuuseen ja korvaamaan jotakin. Olen yhden selvän taistelun käynyt isoa kiinteistönvälitys-firmaa vastaan, mutta siellä oli iso koneisto ja monia tuomareita, joten maksumieheksi jouduin minä! Tuomaritkin sanovat, että aika mahdotonta on taistella kiinteistövälittäjiä vastaan.
Kummallinen on tuo usko, että kiinteistövälittäjien kanssa on turvallista käydä asuntokauppaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu