päiväretki Assisiin ja Orvietoon bussilla?

ROMEEE

Kokemuksia kansainvälisistä päiväretkistä Assisiin ja orvietoon kesäkuussa Roomasta. Ovatko kovin varattuja eli pitäisikö varata netissä jo etukäteen vai voiko jättää Roomaan varauksen?

8

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsfjksjfjsdjfkljsdjf

      Ei ole noista kokemuksia. Mutta Orvietoon pääsee kätevästi omatoimisesti junalla
      Roomasta ja Assisiinkin, tosin Assisin asema on jonkin matkan päässä kukkulan juurella.

    • mam1

      Orvietoon helppo mennä omatoimimatkalle ja junalla. Orvietoasemalta pääee heti funicolarilla perille ja kylä on pieni et hyvin voi siellä aikaansa viettää. Duomo on vaikuttava!

    • Francis

      Miksi keksit matkustaa bussilla? Busseilla tehdään lähinnä lyhyitä paikallismatkoja, kaikki muut junilla.

      Assisiin ei kulje luotijunia, mutta "regionale" on sekin tehokas, vie perille seuraavan aikataulun mukaan:
      Roma Termini 07:58
      Roma Tiburtina 08:07
      Assisi 10:07
      junan nro: Regionale Veloce 2480
      ei paikkavarausta, lippu maksaa 9,90 EUR (kyllä!)

      Paluu esim.:
      Assisi 18:17
      Roma Tiburtina 20:20
      Roma Termini 20:35
      Regionale Veloce 2489 (9,90 EUR). Ei paikkavarausta.

      • Bussejakin

        Ja höpö höpö. Italiassa on myös varsin kattava ja edullinen pitkänmatkanbussien verkosto, sitä ei vaan keskivertosuomituristi tiedä. Esimerkiksi Roomasta Sisiliaan yön yli, lähtö Tiburtinan asemalta klo 21, Messinassa n. klo 6 josta yhteydet kaikkialle Sisiliaan. maksoi viime vuonna meno-paluu 70 euroa kun juna olisi maksanut yli tuplat tuosta Reggio Calabriaan. Bussit yleensä aina täynnä eli varaus etukäteen.

        Aloittaja kysyi nimenomaan kansainvälisistä päiväretkistä joita tehdään Roomasta esimerkiksi juuri tuonne Umbrian suunnalle. Italiassa myös näitä bussiretkiä tehdään paljon, ovat suosittuja myös italialaisten itsensä keskuudessa. Valitettavasti näistä minulla itselläni ei ole kokemusta joten en voi opastaa aloittajaa tässä asiassa.

        Olisi kuitenkin suotavaa ymmärtää lukemansa ennen kuin vastailee mitä sattuu.


    • fan italiana

      Mitäpä jos kysyt suoraan vaikka: http://www.city-discovery.com/rome - heillä on mm yhdistemämatka juuri Orvieto Assisi 97 eur, 12 tunnin retki. Ei siinä ehdi kaupungeista juuri nähdä muuta kuin pääpiirteet, mutta bussimatkalla näkee toki paljon ja yleensä on hyvät oppaat. Tai: http://www.city-discovery.com/rome - ja useita muita. Siinä mielessä kannattaa varata vaikka etukäteenkin, että retki yleensä järjestetään, yleensä minimiosallistujamäärä, ja jos se ei täyty, ei retkeä tehdä. Itse en ole Italiassa osallistunut valmiisiin retkiin, mutta muualla kylläkin - ihan näppäriä eika esim yksin matkustaessa tarvitse aamutuimaan hortoilla asemilla tms. Toki junat ovat käteviä omatoimimatkaajille.

    • tokitoki

      Roomasta tehdään kansainvälisiä bussiretkiä joka paikkaan. Tällaiset retket ovat sujuvia ja päivä kuluu huolettomasti. Pääsee helposti juuri niihin paikkoihin, jotka kuhunkin retkeen kuuluvat. Maksavat kyllä enemmän kuin ihan omaehtoinen reissaaminen, mutta mukavuuskin on sitten omaa luokkaansa.

    • Olly

      En tiedä, miksi haluat matkan olevan "kansainvälinen", mutta nuo kiertoajelut vievät valtavasti aikaa. Orvietossa tunti, Assisissa tunti, ja koko päivä on kulunut bussissa.
      En toki tiedä myöskään, onko teillä mahdollisuutta vuokrata auto. Kolmella kympillä saa auton vuokrattua päiväksi, ja teillä on mahdollisuus pysähtyä minne haluatte, tai ajaa suoraan kohteeseen.
      Orvietossa en ole käynyt, Assisi on kaunis jos sen näkee, turisteja kun on mielettömästi.
      En missään tapauksessa sano, että nuo olisivat paikkoja joita ei kannata nähdä.
      Mutta jos haluat tutustua oikeaan Italialaiseen elämään, ajattele noita kuin Suomenlinnaa tai Punkaharjua. Turistirysiä.

    • onniitä

      Kansainvälisiä päiväretkiä järjestetään Roomasta joka paikkaan joka päivä niin paljon, että varmasti pääsee mukaan jokainen halukas ilman pitkiä ennakkovarauksia. Paikan päällä järjestyy kaikki. Terminin aseman ulkopuolella esimerkiksi on myyntikojuja ja lähteviä busseja.

      Retket ovat mukavia ja yleensä asiallisesti opastettuja. Pääsee kätevästi perille asti paikkoihin, joihin voi muuten olla reippaasti talsimista. Sopii erinomaisesti sellaisille, jotka eivät välitä kuluttaa aikaansa aikataulujen, lähtöpaikkojen ja reittien selvittämiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      31
      2562
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2541
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2534
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1956
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      33
      1845
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1688
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1506
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1358
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1108
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1093
    Aihe