Kenelle voi soittaa ja kysyä konkreettista tietoa omaishoidosta ?
2014 Omaishoidon uudistus
8
383
Vastaukset
- ****
Ainakin kunnan omaishoidon vastaava tietää jotain, tuntuu vain että intressit ovat omaishoitajien etujen vastaisia.
Omaishoitajat ja läheiset liitosta voi kysyä, siellä on paljon hyväpalkkaista väkeä töissä, jospa tekisivät jotain leipänsä eteen.- Pay more
Hei!
Kiitos kun kirjoitat "jospa tekisivät jotain leipänsä eteen". Hah! Tuskin tekevät. Eivät tee. Siihen tässä on menty; mitä vähemmällä pääsee sitä parempi. Jokainen katsoo vain omaan napaansa, jokaisella on vain oma lehmä ojassa ja jokainen yrittää joka tilanteessa pelastaa sen kalliin ja rakkaan oman nahkansa!
PAITSI OMAISHOITAJAT! Ainut mitä monet omaishoitajista tahtovat tehdä, on vain se, että omainen saisi mahdollisimman hyvän ja inhimmillisen hoidon ennen kuolemaansa. Ja mitä heille maksetaan? Itse olen toiminut omaishoitajana jo monta vuotta, minimi tuntimäärä viikossa on vähintään 70 tuntia. Kotoa voit olla pois vain 1,5 - 2 tuntia ja sekin vain tiettynä aikana päivässä. Muita sukulaisia ei ole elossa, joten heihinkään ei voi turvautua. Omaishoitajan vapaat ovat hyvin rajoitettuja, ja mitä nyt on tarjolla, on ns intervallihoito, jossa sairas omainen voisi maata ja lojua muutamat päivät, niin että omaishoitaja saisi vapaata. MONI sairas on palannut näiltä hoitoreissuilta paljon huonomassa kunnossa kun mitä oli alun perin. Onhan hoitajista nykyään VALTAVA pula, joten resurssit eivät riitä. Mutta sinne vaan lojumaan, oli miten oli, kävi miten kävi ja siinä saisi sitten omaishoitaja pitää sitä kauan kaivattua ja HYVIN ansaittua lomaa, hyvällä omalla tunnolla, epäröiden, että onkohan siellä intevallihoidossa nyt yksi ainut hoitaja koko yön aikana hoitamassa, Luoja tietää, kuinka monta vanhusta.
Miksi tämä "hyväksikäyttäjä yhteiskunta" ei maksa omaishoitajille työstä ansaittua palkkaa??? Miksi valitetaan, että "omaiset jättävät vanhukset yhteiskunnan hoidettaviksi"? On meitä, jotka emme jätä, mutta tämä TÖRKEÄ hyväksikäyttö on käsittämätöntä! Moni omaishoitaja maksaa tälle yhteiskunnalle monta tuhatta euroa kuukausessa hoitamalla omaisensa kotona. Niin suuri on se voitto, minkä tämä yhteiskunta (ja kunnat) tekevät omaishoitajien kustannuksella!
- -----
Kun saisi politiikan erilleen omaishoitajien liitosta ajaisivat ehkä muidenkin kuin omaa asiaansa. Demareiden suojatyöpaikka nykyisin.
- kuntoilu
Eikö minkäänlaista mielipidettä tulevaan omaishoidon uudistukseen,vau.
- yx om.hoitaja
Eihän mitään uudistusta ole vielä lyöty lukkoon. Sitähän vasta mietitään kenen harteille homma heitetään, Kelalle vai kunnille. Lähinnä kai yritetään saada kaikki omaishoitajat tuen piiriin. Tuskinpa muuta muutosta asiaan tulee, Hyvä tieten sekin, että kaikki olisivat samalla viivalla etuisuuksiin nähden.
Itse mietin ironisesti, että taitaa vaalit olla tulossa... - .......
yx om.hoitaja kirjoitti:
Eihän mitään uudistusta ole vielä lyöty lukkoon. Sitähän vasta mietitään kenen harteille homma heitetään, Kelalle vai kunnille. Lähinnä kai yritetään saada kaikki omaishoitajat tuen piiriin. Tuskinpa muuta muutosta asiaan tulee, Hyvä tieten sekin, että kaikki olisivat samalla viivalla etuisuuksiin nähden.
Itse mietin ironisesti, että taitaa vaalit olla tulossa...Viime vaalienkin aikaan omaishoitajien asia oli tapetilla, unohtui nopeasti.
- ????
Mitä ihmeen uudistusta tarkoitat???
- kuntoilu
Omaishoidon työryhmän laatimaan raporttiin joka luovutetaan päättäjille piakkoin,jos nyt vaikka tärppäis siinä koko maahan tulisi samat kriteerit ja palkkioluokat ja omaishoidosta tulisi hoitomuoto muitten hoitomuotojen rinnalle.jja tulisi uusi omaishoitolaki.Katsotaan onko päättäjillä tahtoa tehdä mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671222- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 101625
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76592
- 56574