Hyvät lukijat...
Miksi kirjoitan tätä viestiä? Sitä en itsekään tiedä. Ehkä tämä on pelkkää sentimentaalisuutta ja nostalgiaa, ehkä muinaisen palstalaisen halu muistuttaa nykyisiä käyttäjiä menneistä ajoista tai ehkä haluan leikitellä ajatuksella, että joku muukin meistä Vanhoista toisinaan yhä käy tälle palstalle kurkistelemassa ja löytäisi tämän tervehdykseni.
Vuosien jälkeen eksyin jälleen katsomaan, mitä täällä, Suomi24:n LOTR-foorumilla, nykyään tapahtuu. Ilokseni sain huomata, että jotain elämää tänne on pitkästä aikaa kehittynyt. Vuosia foorumi olikin käytännössä kuollut. Keskustelut siirtyivät pääsosin muualle internettiin vuoden 2006 aikana. Nykyisiä keskusteluja selailtuani eksyin foorumin Arkistoon, josta yhä löytyivät Meidän keskustelumme. Sauraavat pari päivää vietinkin hyvin tiiviisti noita rakkaita tekstejä kahlaten. Hymy huulillani ja kauniit muistot mielessäni.
Keitä me olimme?
Me olimme LOTR-foorumin kultakauden väki. Vuosina 2004-2006 keskustelumme täyttivät nämä sivut ja rivitä täyttyivät tiukoista kysymyksistä, tietäväisistä vastauksista, kauniista runoista, syvällisistä pohdiskeluista sekä tietenkin mestari Jawetuksen novelleista.
--
Jawetus: meistä aktiivisin. Novellien mestari.
Jokzu ja ERS: Tietäjät, jotka yleensä tarjosivat parhaan väittelyvastuksen ja joiden tiedot Keski-Maasta olivat huipputasoa.
Arwen91: nuori mutta syvällisesti aiheeseen uppoutunut. On hurjaa ajatella, että hänkin on jo aikuinen nainen :)
Mellon, Tar-Minyatur, Nimloth: Erittäin omistautunueita asialleen.
Lalaith: puhdasta nerouttaa. Ah, miksi en ikinä tullut kosineeksi häntä?! ;-)
Sekä tietenkin minä eli Ban: Ylimalkainen ja laiska ja välillä jopa pahansisuinen Tolkien-tietäjä, joka koki identiteettikriisin, jonkun varastettua nimimerkin Ban jossainpäin Suomi24-maailmaa.
Sekä kaikki muut...
--
Nyt, kun olen kahlannut tämän foorumin sivut 15-35 uudestaan ja elänyt nuo vuodet uudestaan, voin vain todeta noiden olleen hyviä aikoja. Nyt kolmikymppisenä perheenisänä en tietenkään enää löytäisi aikaa vastaavaan mutta missään tapauksessa en koe noita vuosia enkä foorumilla käytettyjä tunteja hukkaan heitetyiksi. Niiden kautta nuoruuteni intohimo on tullut kirjatuksi muistiin ja näin saan jälleen muistaa sen, mitä joskus olin. Olen äärimmäisen onnellinen, että sain tuon kauden elää ja kokea jotain asiaa kohtaan niinkin suurta intohimoa. Tärkeää ei useinkaan ole päämäärä vaan matka itsessään. Eikä merkitystä ole intohimon kohteella vaan intohimolla itsellään. Se on se, minkä vuoksi kannattaa elää.
Toivotan kaikille teille, jotka tämän viestin luette, hyvää alkanutta vuotta ja toivon kaikille hienoja hetkiä suosikkikirjailijamme parissa. Ehkäpä tämäkin foorumi vielä joskus herää vanhaan kukoistukseen ja uudet sukuplvet pääsevät taittamaan peistä tokkientietoudesta.
Ja jos joku meistä Vanhoista tämän ikinä lukee: anna kuulua itsestäsi ;)
LOTR-foorumi, vuodet 2004-2006.
t.r.Ban
3
945
Vastaukset
- Xal-ian
Erikoinen viesti. Tällaisiin ei usein näillä keskustelualueilla törmää.
Piti oikein käydä lukemassa noita vanhoja keskusteluja ja täytyy kyllä sanoa, että melkoisesti on meno muuttunut noiden päivien jälkeen. - Nepsula
:) :)
- Lintukarhu
Toivoisin että LOTR palstalla alkaa taas elämä kunnolla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦595660Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1904609En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v164112Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k553617- 513571
- 823338
- 113261
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah453125- 332810
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342371