Kokemuksia Sporesta, reilun viikon ajalta joulu-uutena vuonna;

Hyvin tyytyväisiä!!!

Kokemukset ovat lähes pelkästään hyviä ja mukavia. Hyviä asioita;
(hotellina Peninsula Exelsior)
- lämpötila lähes vakio, 25-30 astetta
- siisti, toimiva, turvallinen yhteiskunta
- ei kallis, ei halpa
- väestön hyvä englanninkielen taito. Väestön koulutustaso erittäin korkea.
- väestö varakasta, joka 6. singaporelainen on kuulemma miljonääri.
- ruoka hyvää, maittavaa, halpaa ja kallista
- Todella hieno keskusta, ns. Marina Bayn alue
- katseltavaa ja koettavaa;
- hotellista itään n. 20min kävelyn jälkeen; Marina Bay Sands, hotelli, shopping center, ( kasino jos haluaa). Hotellissa on ns. Skypark, jossa on maauimala n. 53.krs:ssa.
- Marina Bay taide-tiede museo ( ArtScience Museum)
- noiden takana oleva erittäin suuri puistoalue, jossa "trooppisen sademetsän lasinen talo" (suuri) ja "trooppisten kasvien lasinen talo" (suuri), ja niiden vieressä oleva "superpuiden alue", jossa oli konsertit muistaakseni 7.45 ja 8.45 pm.
- Marina Bayn alueella oleva Esplade kulttuurikeskus
- hotellista etelään, n. 20-30min kävelyn jälkeen, China town.
- Maxwell Road'lla on hieno kaupunkikehityksen näyttely
- hotellista pohjoiseen n. 30-40 min. kävelyn jälkeen, Little India, jossa on shopping Center, joka on auki 24/7, Mustafa Center, Syed Alwi Road'illa. Taksi on halpaa jos haluaa mennä taksilla. Ehkä joku 5-6$ = 3-4€.
- hotellista luoteeseen, n. 30min kävely, on suurin ja mahtavin shoppailualue, Orchard Road, joka on n. 2-3km pitkä.
- hotellista etelään, n. 10 min metromatkan jälkeen on Sentosan vapaa-ajan toimintojen alue, ihan kiva ja siisti alue, varsinkin muksuille. Metrolippu tais olla 2$/hlö eestaas. Mahdollisuus ostaa myös ladattava lippu jos käyttää enemmän metroa.
-hotellilta lounaaseen, n. 10min kävelyn jälkeen on ns. Clarke Quayn alue, joka hyvä illanvieton, ruokailun ja jokiristeilyjen alue.
- jossakin päin kaupunkia on kuulemma erittäin suuri eläntarha, jossa voi käyskennellä myös öisin. Emme käyneet, joten emme tiedä asiasta enempää.

Shoppailu centereitä ja ravintoloita on koko kaupunki pullollaan. Molemmat ovat kuulemma kansanhuveja siellä.

Ainoa huono puoli, pikkuisen syrjässä Suomesta:)

7

727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap....

      Kysykää jos haluatte jotain tietää Singaporesta. Kerromme jos osaamme.

    • Uikkari

      Jos haluaa muuttaa Singaporeen, mitä järjestelyitä se vaatii?

    • Just kävin

      Listasi on pitkä ja olen tasan samalla kannalla Singaporesta. Pakko kuitenkin kertoa, että mun huippukokemus oli Thaipusam (2014). Katsokaa kuvat netistä Thaipusam-sanalla, ei jätä kylmäksi ketään.

      Tapahtuma tuli Little Indiasta, meni Selegie Roadia pitkin Dhoby Ghautille ("Topi-gootti") ja sen jälkeen katosivat siinä jonnekin, en seurannut enempää. Alkoi aamupäivällä ehkä noin kello 10 ja sitä vaellusta jatkui vielä illalla kello 21 aikaan rummuista päätellen. Jäi kyllä mieleen, en ole ennen moista nähnyt missään.

      • Just kävin

        Ja pieni kommentti vielä tuohon "ei kallis, ei halpa". Mikään keskivertopaikka se nimenomaan ei ole. Olut voi maksaa ihan tavllisessa paikassa 18 SDollaria eli yli 10 €. (Kurssi Bugis Street Marketilla ja Serangoon Roadin ensimmäisessä tavaratalossa on 1,71 tai joku desimaali yli ja lentokentälläkin 1,69.)

        Samaan aikaan söimme parikin kertaa Little Indian sivummalla olevissa ravintoloissa kanaruoat 8 SDollarilla, josta tulee alle 2,50 € henkilöltä. Se on ihan käsittämätöntä.

        Singapore on mun mielestä nimenomaan kallis tai halpa.


      • Sama havainto
        Just kävin kirjoitti:

        Ja pieni kommentti vielä tuohon "ei kallis, ei halpa". Mikään keskivertopaikka se nimenomaan ei ole. Olut voi maksaa ihan tavllisessa paikassa 18 SDollaria eli yli 10 €. (Kurssi Bugis Street Marketilla ja Serangoon Roadin ensimmäisessä tavaratalossa on 1,71 tai joku desimaali yli ja lentokentälläkin 1,69.)

        Samaan aikaan söimme parikin kertaa Little Indian sivummalla olevissa ravintoloissa kanaruoat 8 SDollarilla, josta tulee alle 2,50 € henkilöltä. Se on ihan käsittämätöntä.

        Singapore on mun mielestä nimenomaan kallis tai halpa.

        syksyllä käydessämme.Todella edullisesti voi yöpyä , syödä ja liikkua , ylärajaa ei sitten olekaan. Kannatti käydä ,kaikki toimii ja on lähellä.


    • lähtiskö tuonne

      tosi hyvä kirjoitus, täytyypä alkaa funtsia, josko lähtis käymään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2485
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1634
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      142
      1289
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      296
      1094
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      314
      1046
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      1012
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      22
      985
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      926
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      20
      819
    10. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      12
      785
    Aihe